کانون سردفتران و دفتریاران

دوشنبه, 15 آذر 1400

سخن روز/سال 88 سال ایجاد تحول اساسی

سخن روز
سال 88 سال ایجاد تحول اساسی
 
سالی که در حال گذر است سال نوآوری و شکوفایی و دهه چهارم نیز دهه پیشرفت و عدالت نامگذاری شده است.
1 ـ اساساً موفقیت یک شبه محقق نمی‌شود بلکه حاصل تربیت نیروی انسانی، تلاش، تحقیق و پژوهش است. این هرم برنامه (بلندمدت، میان مدت، کوتاه‌مدت)، مدیریت و تحقق‌پذیری است که ما را توفیق می‌دهد و به توسعه همه جانبه می‌انجامد. البته پرواضح است که طراحی توسعه باید منطبق با قانون اساسی، اصل 44 قانون مذکور، برنامه پنجم توسعه فرهنگی ـ اقتصادی و اجتماعی و سند چشم‌انداز بیست ساله کشور باشد تا ایران اسلامیِ سال 1404 شمسی، سالی دیگر گونه باشد، متحول و پیشرفته!
2 ـ آنچه سند توسعه کشور را مدیریت می‌کند همانا اهداف تعیین شده، سیاست‌گذاری‌ها و راهبردها است که از آن به مدیریت سند توسعه تعبیر می‌شود. بدیهی است سیاست‌ها باید منطبق بر اهداف وضع شده باشد و برای رسیدن به آن، راهکارها نیز مشخص و قابل اجرا باشد.
از طرفی دیگر، با وجود سیستم پاسخگویی است که می‌توان به اهداف جامه عمل پوشاند و چه بسا بدون بهره‌گیری از این سیستم، راهیابی به مسیر توسعه صعب‌العبور و ناهموار باشد. پاسخگو بودن یعنی برنامه داشتن. داشتنِ برنامه دقیق، علمی و کاربردی و عملیاتی باید براساس داده‌ها و اطلاعات موجود باشد. تقویت اطلاعات و داده‌ها ما را به یافته‌هایی رهنمون می‌سازد که موجب افزایش داده‌ها و البته دقیق و منطقی خواهد بود تا بتوان به موقع و هنگامِ ضرورت، پاسخی شایسته داد. پاسخگویی، تعیین مسیر حرکت می‌کند از وضع موجود به وضع مطلوب و البته ممکن. اگر همین پاسخگویی مدیریت شود، سیستم به ما می‌گوید چگونه می‌توان به جای پرداختن به ضرورت‌های آنی، زودگذر و مقطعی، که غالباً غیرساختاری است، به الزامات توسعه‌ای آتی، بلندمدت، دوره‌ای و ساختاری لباس اجرا پوشاند.
3 ـ و اما صد البته نوآوری است که موفقیتِ با برنامه را به روز می‌کند. و نوآوری صرفاً به نوآوری محصول و فرایند تولید منحصر نمی‌شود و نوآوری خدمات حتی در کل فرایندهای مؤثرِ سامانی مهم‌تر است؛ هم در فرایند پشتیبانی، فرایند عملیاتی و هم در فرایند مدیریتی تنظیم و ثبت اسناد رسمی، اغلب موجب تقویت سیستم پاسخگویی می‌شود. و اگر نوآوری بتواند خود را در یک محیط رقابتی جهانی به نمایش بگذارد یا دست‌کم در این مسیر گام بردارد قاعدتاً به تحول اساسی و بنیادین نزدیک‌تر است.
گفته می‌شود پیش شرط تحقق نوآوری و ایجاد شرایط محیطی مناسب نوآوری، توجه به خلاقیت پرسنل و شکوفایی مسؤولیت مدیران است. چرا که غالب نوآوری‌ها (حدود 80%) توسط کارکنان و با هدایت و مدیریت مدیران (حدود 20%) محقق می‌شود. ریسک، اعتماد بین افراد، صریح و رک بودن، تعهد افراد نسبت به شغل و سازمان، دادن آزادی و اختیار عمل به افراد برای تصمیم‌گیری، سرزندگی و داشتن روحیه خوب در افراد یک سازمان، گفت‌وگوی باز برای ایجاد سینرژی1 و پشتیبانی از ایده منابع به معنای ایجاد سیستم ایده‌پرداز مدیریتی، هشت شرط بسیار مهم برای رسیدن به نوآوری است. نوآوری، نتیجه تحقق و عینیت یافتن یک ایده خلاق است. خلاقیت، بیشتر جنبه روانشناختی دارد اما ماهیت نوآوری، بیشتر عملیاتی و مدیریتی است. ایجاد فرهنگ مشوّق افکار جدید و محیط مناسب آموزشِ یادگیری از مسؤولیت‌های مدیران است.
4 ـ نوآوری و تحول به نوزایی علمی منجر می‌شود. نوزایی علمی، قطعاً پشتیبانی دانشگاه‌ها و مراکز علمی را می‌طلبد. هرچه فاصله فیزیکی بین علم و تجربه کمتر باشد و هم فاصله علمی بین مراکز علمی و کاربردی (دفاتر اسناد رسمی) کم شود منجر به پویایی علمی و ظهور علوم کاربردی می‌شود. اکنون علوم ثبتی کاربردی شده است و گفته می‌شود امروز هیچ موضوعی نیست در امور ثبتی که نرم‌افزار آن تهیه نشده باشد. اگر این فناوری ثبتی در رده فناوری‌های پیشرو باشد، نظام ثبتی کشور به کانون تولید علوم ثبتی روز دنیا نزدیک شده است.
دانستن این موضوع مهم است که مبنای تغییرات جهان در سال 1400 (سال 2020 میلادی)؛ رشد سریع و گسترش فناوری‌ها و دگرگونی عمیق فناوری‌ها در زمینه‌های فناوری اطلاعات، فناوری نانو، فناوری زیستی و فناوری مواد است. و از طرفی نیز سه متغیر اصلی ساماندهی پیشرفت؛ صیانت اجتماعی، عدالت اجتماعی و اعتماد اجتماعی است که مهم‌ترین متغیر، همان صیانت اجتماعی است.
بنابراین، رشد سریع و تحول ژرف فناوری اطلاعات که به صیانت اجتماعی بیانجامد موضوع مورد توجه فناوری نوین ثبتی است.
5 ـ فناوری اطلاعات، یک تخصص و مهارت بین رشته‌ای و فرارشته‌ای است. اندیشمندان امروز معتقدند هیچ رشته علمی نمی‌تواند خود را بی‌نیاز از این فناوری بداند.
اما متأسفانه، اکنون شکاف عمیق علمی ـ آموزشی بین دانش‌آموز و معلم، دانشجو و استاد و حتی کارمند دفترخانه و سردفتر و کارکنان حوزه ثبتی کشور دیده می‌شود که ادامه این روند، در آینده، منجر به بروز صدمات جبران‌ناپذیر به بدنه علمی و فناوری کشور می‌شود. و آن شکاف علمی این است که دانش‌آموزان ایرانی در استفاده از فناوری اطلاعات (IT) از معلمان خود باسوادترند.
6 ـ افتتاح پروژه مدیریت یکپارچه ثبت ملک موسوم به «میثم» در اول اسفندماه جاری با حضور بزرگوارانی چون معاون اول قوه‌قضائیه، معاون قوه‌قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، امام جمعه شمیرانات، استاندار تهران، رئیس کل دادگستری استان تهران و دیگر مقامات مسؤول، برداشتن اولین گام در جهت رسیدن به اهداف توسعه‌ای کشور مبتنی بر ایجاد امنیت اجتماعی با تثبیت حقوق مالکیت شهروندان است و استفاده از این فناوری نوین ثبتی متضمن کاهش زمان صدور سند مالکیت خواهد بود. اجرای این طرح؛ تسهیل و تسریع انجام عملیات ثبتی، تکریم ارباب رجوع، کاهش سفرهای درون شهری، کاهش هزینه‌ها، کاهش جعل اسناد، کاهش حجم پرونده‌های قضایی، مدیریت و نظارت و کنترل فرایندهای ثبتی به صورت برخط (آنلاین) و استفاده بهینه از خدمات و منابع عظیم مادی و معنوی و نیروی انسانی کارآمد را به دنبال خواهد داشت.
اما آنچه در واقع امر به نظر مهم و حائز اهمیت فراوان است انطباق وضع موجود در جهت پیاده‌سازی طرح‌ها و پروژه‌های ملی در سراسر کشور است. امید که سال 88 سال ایجاد تحول اساسی در امور ثبتی باشد. از همین رو، پیشنهاد می‌شود سالانه همایشی با عنوان «ثبت با سند برابر است» برگزار شود و با معرفی پیشکسوتان حوزه ثبتی و دفاتر اسناد رسمی، که در مسیر توسعه پایدار تلاش کرده‌اند، تقدیر و قدردانی شود.
 
رضا تاجگر
عضو هیئت تحریریه


1. سینرژی؛ نیروزایی، نیروافزایی، انرژی‌زایی.
حتماً دیده یا شنیده‌اید که پرندگان مهاجر در یک ردیف و با نظم خاصی، هنگام مهاجرت، پشت سر هم (به صورت و شکل عدد 8) پرواز می‌کنند و البته تحت هدایت و کنترل پرنده راهبر. پرندگان برای آنکه دید مناسب داشته باشند تا مسیر و یاران خود را گم نکنند و از انرژی بینایی خود کمتر استفاده کنند فقط به پرنده جلویی نگاه می‌کنند و به این ترتیب هر یک به دیگری و همه به یکدیگر انرژی مضاعفی می‌دهند که به آن سینرژی یا نیروافزایی گویند.