کانون سردفتران و دفتریاران

دوشنبه, 15 آذر 1400

معرفی کتاب

یکی از اقدام‌های جدی ماهنامه «کانون» که آثار آن در این شماره آشکار شده، افزودن بخش «معرفی کتاب» به سایر قسمت‌ها و در ادامه تغییرات شکلی و محتوایی ماهنامه است.
در جهت تحقق ارتقای سطح علمی و دانش حقوقی سردفتران و دفتریاران و اندیشمندان رشته حقوق و مخاطبان ارجمند ماهنامه و به منظور تجهیز کتابخانه «کانون» که زیرنظر دفتر آموزش و پژوهش و با همکاری دفتر ماهنامه در حال بازیابی است، بخش «معرفی کتاب» به دیگر قسمت‌های ماهنامه افزوده شد.
گفتنی است ناشران حقوقی و سایر رشته‌های دانشگاهی شاخه علوم انسانی و همچنین مؤلفان، مترجمان اعم از شاغلان دفاتر اسناد رسمی می‌توانند دست‌کم دو نسخه از کتاب خود را به نشانی ماهنامه کانون ارسال نمایند تا جهت معرفی اقدام شود.
دو کتاب خواندنی در حوزه سردفتری و ثبتی
علی حاجیانی، سردفتر دفتر اسناد رسمی 2 بوشهر و مدرس دانشگاه آزاد اسلامی که تاکنون علاوه بر تألیفات حقوقی، بیش از 10 مقاله در ماهنامه «کانون» از وی چاپ و منتشر شده است، اخیراً کتاب «منشور موجز سردفتری اسناد رسمی و آداب تنظیم سند رسمی» را که شامل 400 نکته اساسی و کاربردی در حوزه فعالیت دفاتر اسناد رسمی است توسط نشر همسفر به چاپ رسانده که مطالعه آن جهت یادآوری برای متصدیان امور دفترخانه خالی از فایده نخواهد بود. گزافه نیست اگر خواندن این کتاب به علاقه‌مندانی که در ابتدای راه پر فراز و نشیب دفاتر اسناد رسمی هستند، توصیه شود، چرا که سادگی و ایجاز در نگارش، مهمترین خصوصیت این کتاب است که خواننده را به آموزه‌های قانونی، حقوقی، اجتماعی و اخلاقی رهنمون است.

یکی دیگر از تألیفات وی  «جرایم ثبتی (اسناد و املاک) در حقوق کیفری ایران» است در 4 فصل و 195 صفحه که نگارنده خود در پیش گفتار همین کتاب اشاره می‌کند که جامعه حقوق ایران به دلایل مختلف از کمبود کتاب و تألیف در زمینه امور ثبتی رنج می‌برد. چنانکه هنوز در دانشکده‌های حقوق، درس حقوق ثبت به عنوان یک واحد اختیاری تدریس می‌شود. کلیات، جرایم ثبتی خاص، جرایم ثبتی در حکم جعل و جرایم ثبتی در حکم خیانت در امانت و کلاهبرداری سرفصل‌های کتاب مذکور (چاپ بوشهر) توسط انتشارات شروع است که مطالعه آن قطعاً مورد توجه اندیشمندان حقوق جزا و دانشجویان جرم شناسی و حقوق ثبت خواهد بود.

 

25 درصد تخفیف برای سردفتران

 

 


از آنجا که مهم‌ترین هدف ثبت، اعتبار بخشیدن به مالکیت و اراده مردم است و از طرفی تأثیرگذاری وسیع، متنوع و تعیین‌کننده ثبت در حل و فصل دعاوی و رعایت بهداشت حقوقی حائز اهمیت بسیار است، بدون تردید کارکرد ثبت پویا که با به روز شدن قوانین و اصلاح مقررات قرین می‌باشد، می‌تواند از طرح دعاوی کیفری و حقوقی مردم در زمینه حقوق ثبت، بکاهد.

به همین منظور و در جهت احیای حقوق شهروندی، با همت آقای دکتر حمیدرضا آدابی (مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان تهران) چاپ دوم کتاب «حقوق ثبت تخصصی» مشتمل بر حقوق ثبت اسناد و املاک، اجرای مفاد اسناد رسمی، ثبت شرکت‌ها همراه با آیین‌نامه جدید اجرای مفاد اسناد رسمی، قانون جدید ثبت اختراعات و طرح‌های صنعتی و علائم تجاری و همچنین تفاهم‌نامه ادبیات مشترک بین ثبت اسناد و املاک با شهرداری تهران، توسط انتشارات جنگل، به زیور طبع آراسته گردید.
 
 
سردفتران محترم دفاتر اسناد رسمی می‌توانند با 25 درصد تخفیف جهت تهیه کتاب از طریق
تلفن: 19 ـ 66486115 و یا پایگاه اینترنتی انتشارات جنگل به نشانی: www.Junglepub.org اقدام نمایند. سفارش‌ها در اسرع وقت ارسال می‌گردد.


 

 


«بهداشت قضایی» اصطلاحی است که اخیراً به ادبیات حقوق راه یافته که «بهداشت حقوقی» اعم از آن است و البته خاستگاه آن همانا ضرب‌المثل رایج بین محافل علمی است، «پیشگیری بهتر از درمان است».

امروزه زندگی ماشینی و شهرنشینی‌های ناشی از مهاجرت‌های فزاینده با خرده فرهنگ‌های مختلف، بین شهروندانِ حتی یک شهر فاصله‌ای معنادار ایجاد کرده که ضرورت ارتقای سطح دانش حقوقی همشهری‌ها و هموطنان‌مان را بیش از پیش نمایان می‌سازد. بر این مهم، توجه به نشاط مدنی، احترام به حقوق دیگران، آگاهی نسبی از روابط حقوقی ـ اجتماعی افراد و گسترش فرهنگ حقوقی و قضایی در جامعه را هم باید افزود. از همین رو، معاونت آموزش قوه‌قضائیه همت گماشته، مجموعه‌ای 9 جلدی زیر عنوان «حقوق شهروندی» با موضوعات؛ امور حقوق عمومی، امور حقوق مدنی، امور حقوق کیفری، آیین دادرسی مدنی، آیین دادرسی کیفری، امور چک و سفته، امور املاک و عقد اجاره، امور خانواده و موضوعات متفرقه (حقوق تجارت، حقوق ورزش و آشنایی اجمالی با سایر آموزه‌های حقوقی) را به زبان ساده توسط انتشارات جنگل چاپ و منتشر نموده است که قطعاً خواندن آن برای عموم شهروندان ضروری و در زمره آموزه‌های عمومی شهروند مترقی و صاحب سبک زندگی نوین است.