کانون سردفتران و دفتریاران

يكشنبه, 14 آذر 1400

معرفی کتاب

تعرض به سند
«تعرض به سند» عنوان کتابی است که در سال جاری زیرنظر معاونت آموزش قوه‌قضائیه منتشر شده که به مفاهیم، انواع، قواعد و نحوه رسیدگی در حقوق ایران پرداخته است. در این کتاب می‌خوانیم؛ انواع سند، انتظار سند در دادگاه، واکنش به سند، از تعرض به سند تا واکنش به تعرض که طی نموداری الگوی عمومی رسیدگی به تعرض بر سند را به نمایش گذارده و در خصوص قانونگذاری، رویه قضایی و کاربردی شدن نتایج حقوقی پیشنهادهایی را ارائه می‌دهد.
محمد درویش‌زاده و جعفر پور بدخشان مؤلفان کتاب یاد شده هستند که با شمارگان 3000 نسخه توسط انتشارات جاودانه روانه بازار مطالعه و کتابخوانی شده است.
 

کتاب‌های «جرایم ثبتی»، «مشاغل ثبتی و کاتبان عدل» و «فرهنگ لغات و اصطلاحات وقف» از دیگر تألیف‌های سیدجلیل محمدی است که مطالعه هر یک از آنها به علاقه‌مندان توصیه می‌شود. جرایم ثبتی شامل اسناد، وظایف، مسؤولیت‌ها، جرایم و مجازات‌ها، امور ویژه در دفاتر اسناد رسمی، قرارهای منع پیگرد، مروری بر پرونده‌های انتظامی سردفتران، اسناد مالکیت و دیگر مسائل از جمله هشدارهای انتظامی است که چاپ اول آن در بهار سال جاری با شمارگان 5100 نسخه منتشر شده است.
«مشاغل ثبت، کاتبان عدل» که به شرح مشاغل ثبتی به طور مفصل اعم از تشکیلات ستادی و سازمانی، وظایف مدیران و کارشناسان اسناد و املاک و کارکنان دفاتر املاک، نماینده، شرکت‌ها و علائم و اختراعات و نیز سردفتران دفاتر اسناد رسمی و دفاتر رسمی از زدواج و طلاق پرداخته که پیشنهادهای قابل توجهی نیز ارائه شده است.
سومین کتاب این نویسنده محترم «فرهنگ لغات و اصطلاحات وقف» است که می‌توان آن را از کتاب‌های مرجع برای دفاتر اسناد رسمی محسوب نمود.
گفتنی است هر یک از کتاب‌های اخیر در شمارگان 2000 نسخه چاپ شده و جملگی کتاب‌ها توسط مؤسسه انتشارات همسفر منتشر شده است.
یادآور می‌شود سیدجلیل محمدی خوانساری متولد 1324 شهر خوانسار و دانش‌آموخته دانشگاه اصفهان است. وی مدیریت دفتر املاک و نمایندگی، کارشناس ثبت اسناد و املاک، مدیریت ثبت اسناد و املاک، بازرسی و دادستانی دادسرا و دادگاه‌های انتظامی سردفتران و دفتریاران و مشاوره ریاست سازمان ثبت را در کارنامه فعالیت ثبتی خود دارد، از این مدرس دانشگاه، کتاب «دانشنامه ثبت» در دست انتشار است.