کانون سردفتران و دفتریاران

دوشنبه, 15 آذر 1400

رئیس سازمان ثبت با نمایندگان کانون‌ها و جوامع سردفتری استان‌ها دیدار کرد

رئیس سازمان ثبت با نمایندگان کانون‌ها و جوامع سردفتری استان‌ها دیدار کرد
تویسرکانی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با نمایندگان کانون‌ها و جوامع سردفتران و دفتریاران استان‌ها دیدار کرد.
 
معاون قوه‌قضائیه رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با نمایندگان کانون‌ها و جوامع سردفتران و دفتریاران استان ها دیدار و گفت‌وگو کرد.
به گزارش خبرنگار ماهنامه «کانون»، احمد تویسرکانی راوری رئیس سازمان ثبت با ابراز خرسندی از دیدار نمایندگان کانون‌ها و جوامع سردفتری استان‌ها، یکی از جایگاه‌های مؤثر در بحث پیشگیری از وقوع جرم را ثبات اقتصادی و ایجاد امنیت اجتماعی دانست.
وی با اشاره به جایگاه واقعی دفاتر اسناد رسمی گفت: نقش این دفاتر باید پررنگ‌تر از گذشته در جامعه احساس شود و از آنجایی که مردم، سردفتران را به عنوان امنای جامعه و افراد عادل می‌شناسند. دفاتر منشأ آثار مهمی در جامعه هستند، همواره باید به این جایگاه ویژه که شارع مقدس در کتاب مبین قائل شده، توجه نمود و در جهت استقرار واقعی این جایگاه از طریق قوانین یاری رساند.
تویسرکانی بر ضرورت اصلاح و به‌روز رسانی قوانین و مقررات در زمینه دفاتر اسناد رسمی تأکید‌کرد و اظهار داشت: دفاتر اسناد رسمی در این زمینه در اولویت برنامه‌ریزی‌های سازمان هستند و اصلاح مقررات منجر به اصلاح شیوه‌ها و تحول در وضعیت موجود خواهد بود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود استفاده از فناوری‌های روز را یکی از راه‌های برون‌رفت از مشکلات ناشی از به‌کار‌بردن شیوه‌های دستی و سنتی برشمرد و ادامه داد: در این زمینه؛ تعامل، همفکری و همراهی با دفاتر اسناد رسمی بسیار راهگشا خواهد بود.
تویسرکانی به توسعه کمّی دفاتر اسناد رسمی در سال‌های گذشته اشاره کرد و ضمن تأکید بر اینکه افزایش عددی در دستور کار سازمان نیست، افزود: اکنون زمانی است که باید توسعه کیفی این دفاتر را در اولویت قرار دهیم.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پایان پیشنهادهای مطرح شده از سوی نمایندگان کانون‌ها و جوامع سردفتری استان‌ها را قابل بررسی و پیگیری دانست و ابراز امیدواری کرد با طرح مسائل روز سردفتری در جلسات سازمان ثبت و برگزاری هم‌اندیشی‌های مشابه، گام‌های اساسی در خصوص ارتباط هرچه بیشتر دفاتر اسناد رسمی و سازمان ثبت اسناد و پیشبرد اهداف عالیه برداشته شود.
محمدرضا دشتی اردکانی، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران نیز با قدردانی از برقراری این جلسه در سازمان ثبت، با بیان اینکه درحال حاضر چهار کانون و 21 جامعه سردفتران در کشور فعال هستند، گفت: اکثر جوامع در استان‌ها تقاضای تشکیل کانون را دارند که امیدواریم با مساعدت‌های ریاست جدید سازمان ثبت در صورت امکان شاهد تبدیل جوامع به کانون باشیم.
در این جلسه موضوعات متفاوتی از جمله ازدیاد دفاتر و تبعات آن، دفاتر اسناد رسمی به عنوان گلوگاه اجرای قانون، ضرورت اصلاح و به روز سازی قوانین و مقررات ثبت و دفاتر اسناد رسمی، نحوه هزینه منابع درآمدی در استان‌ها برای جوامع و کانون‌ها مطرح شد.
پیشنهاد تشکیل کمیته مشترکی از نمایندگان دفاتر اسناد رسمی و سازمان ثبت، لزوم پوشش اداره کل امور اسناد در بخش ساختار برای دفاتر علاوه بر مباحث نظارتی، جایگاه دفاتر اسناد رسمی، تشکیل شورای عالی سردفتران، تشکیل دفتر ارتباط با حوزه علمیه، انتخاب دفتریار از بستگان درجه اول، شناور بودن تعرفه های اسناد غیر‌مالی، تبصره الحاقی ماده 58، بحث سازماندهی کارکنان دفاتر و بیمه آنان، حق‌التحریر، راهکارهایی برای رفع مشکلات اسناد اتومبیل، توسعه صلاحیت دفاتر اسناد رسمی، یکپارچگی دفاتر با استفاده از نرم‌افزارها و سخت‌افزارها و تشکیل جلساتی مشابه با حضور نمایندگان کانون‌ها و جوامع استان‌ها و رئیس سازمان ثبت در آینده از جمله دیگر مسایل مطرح شده در این دیدار بود.