کانون سردفتران و دفتریاران

يكشنبه, 14 آذر 1400

معرفی کتاب

2000 پرسش و پاسخ
در زمینه قانون امور گمرکی و مقررات صادرات و واردات
کتاب «مجموعه سؤالات قانون امور گمرکی و مقررات صادرات و واردات» شامل 2000 پرسش و پاسخ در خصوص امور گمرکی و صادرات و واردات، کتابی است قابل استفاده برای کارشناسان گمرک، دانشجویان امور گمرکی، ترخیص‌کاران گمرکی، بازرگانان، صاحبان صنایع، داوطلبان آزمون‌های حق‌العمل کاری و سایر آزمون‌های تخصصی امور گمرکی و نیز دانشجویان رشته حقوق و حتی مدیریت بازرگانی و علاقه‌مندان به امور تجاری و بازرگانی که در 31 بخش با عناوین موضوعی جداگانه در 460 صفحه توسط غلامرضا وجدی گردآوری و از سوی انتشارات سرخ با شمارگان 1000 نسخه به قیمت 6700 تومان به چاپ رسیده است.

 
«حقوق ثبت املاک؛ قانون و مقررات عملیات مقدماتی و ثبت ملک»
و
«حقوق ثبت؛ شناخت دفاتر رسمی»
«حقوق ثبت املاک؛ قانون و مقررات عملیات مقدماتی و ثبت ملک» عنوان دقیق کتابی است که از سه فصل مهم کلیات، عملیات مقدماتی ثبت املاک و نحوه ثبت در دفتر املاک توسط محمود تفکریان تألیف شده است. علاوه بر تشریح و تبیین مفاد مواد قانونی، ضمایم آن اعم از مدارک مربوط به اقدامات مقدماتی ثبت املاک، سؤال‌های مربوط به قانون و مقررات ثبت املاک و نیز پاسخ سؤال‌های مربوط به قانون و مقررات املاک، به این کتاب ویژگی خاصی بخشیده که قطعاً مطالعه آن برای متصدیان امور ثبتی، کارشناسان ثبت و دانشجویان حقوق مفید فایده خواهد بود.
این کتاب 136 صفحه‌ای با شمارگان 1500 نسخه از سوی مؤسسه فرهنگی انتشاراتی نگاه بینه با قیمت 1500 تومان در پاییز 1386 منتشر شده است.
کتابی دیگر از همین نویسنده و ناشر با عنوان «حقوق ثبت؛ شناخت دفاتر رسمی؛ مقررات ثبت عقود، معاملات، تعهدات، ازدواج و طلاق» در 8 فصل اعم از کلیات؛ تعریف و اعتبار اسناد؛ اهداف، تشکیلات و شرایط و نحوه انتخاب سردفتران و دفتریاران؛ وظایف سردفتران اسناد رسمی و نحوه ثبت اسناد؛ کانون سردفتران و دفتریاران؛ مقررات ازدواج و طلاق؛ مسؤولیت سردفتران و دفتریاران و نیز نقد و بررسی و پیشنهادهای اصلاحی قانون و مقررات دفاتر اسناد رسمی چاپ و منتشر شده است که در ضمایم این کتاب علاوه بر پرسش و پاسخ‌های مربوط به دفاتر اسناد رسمی و دفاتر رسمی ازدواج و طلاق، تعدادی از بخشنامه‌ها نیز آورده شده که صفحات کتاب عدد 232 را نشان می‌دهد. گفتنی است این کتاب ارزشمند در شمارگان 2000 نسخه با قیمت 2000 تومان، زمستان 1385 روانه بازار کتاب شده است.

 
 
سیر مالکیت در ایران و چگونگی ثبت اسناد و املاک
کتاب ارزشمند «سیر مالکیت در ایران و چگونگی ثبت اسناد و املاک» از آن حیث ارزش معامله برای محققان و دانشجویان حقوق و حتی استادان حقوق و به خصوص تاریخ حقوق ایران دارد که به تفصیل موضوع «مالکیت قبل از اسلام و بعد از اسلام را مورد بررسی قرار داده و دقیقاً 16 فصل (یعنی بخش اول) این کتاب به این مهم اختصاص یافته است. و بخش دوم کتاب با عنوان «چگونگی ثبت اسناد و املاک» از 15 فصل تشکیل شده که سیر تاریخی آن را بیان نموده و سه فصل را نیز به موضوع ازدواج و طلاق و چگونگی ثبت آن تخصیص داده است.
این کتاب در 376 صفحه با شمارگان 3000 نسخه و به قیمت 3800 تومان در سال 1383 به اهتمام کانون سردفتران و دفتریاران توسط آقای سیدجلیل محمدی مؤلف کتاب‌های «جرایم ثبتی»، «مشاغل ثبتی و کاتبان عدل» و «فرهنگ لغات و اصطلاحات وقف»، چاپ و منتشر شده است که علاقه‌مندان به تهیه این کتاب می‌توانند با دفتر ماهنامه «کانون» تماس حاصل نمایند.

 
نظریه‌های مشورتی کمیسیون حقوقی
کانون سردفتران و دفتریاران
کتاب ارزشمند «نظریه‌های مشورتی کمیسیون حقوقی کانون سردفتران و دفتریاران» حاصل نشست‌های علمی‌ـ‌حقوقی و پژوهش‌محور کمیسیون حقوقی دفتر حقوقی و حمایت قضایی کانون سردفتران و دفتریاران است که از تاریخ 6/3/1382 لغایت 27/4/1386 طی 170 جلسه رسمی پس از بحث و بررسی در خصوص پرسش‌ها و مسایل مطرح‌شده از سوی دفاتر اسناد رسمی، جوامع سردفتری و مراجع قضایی، حسب مورد پاسخی شایسته و علمی‌ـ‌تحقیقی براساس آخرین مقررات و دکترین‌های حقوقی داده‌است که موضوعات آن اعم از اتباع بیگانه، اجاره، اجرائیه، احراز هویت، احوال شخصیه، اراضی، املاک، استعلامات، اشخاص حقوقی، اقرارنامه، انتقال اجرایی، حق‌التحریر، حق‌الثبت، خودرو، دفتر اسناد رسمی، دفتریار، رهن، سردفتر، فسخ سند و اقاله، قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی، گواهی امضا، گواهی عدم حضور، مالیات، مستندات تنظیم اسناد، نظام وظیفه، وکالت و بسیاری دیگر سؤال‌های مهم و مسایل مبتلابه دفاتر اسناد رسمی است که جمعاً 452 نظریه مشورتی را تشکیل داده است.
گفتنی است این کتاب که جلد اول آن به زودی روانه بازار کتاب‌های حقوقی خواهد شد به اهتمام دفتر آموزش و پژوهش کانون سردفتران و دفتریاران در دست انتشار است.
امتیاز خاص این کتاب، فهرست موضوعی به ترتیب حروف الفبا و همچنین جداول موضوعی آن است که براساس شماره سؤال، سؤال‌کننده، شماره جلسه کمیسیون، تاریخ جلسه کمیسیون، عنوان یا موضوع سؤال، خلاصه سؤال، خلاصه جواب و موضوع کلی تنظیم شده است.
این کتاب دارای 260 صفحه به قیمت 4000 تومان توسط انتشارات سرخ منتشر می‌شود که علاقه‌مندان به تهیه کتاب می‌توانند با تکمیل «فرم خرید کتاب»  نسبت به تهیه آن اقدام نمایند.