کانون سردفتران و دفتریاران

يكشنبه, 07 آذر 1400

معرفی کتاب

قابل توجه سردفتران و دفتریاران
و
دفاتر اسناد رسمی سراسر کشور
 
هر چند بدیهی است لیکن تأکید می‌شود که مجموعه به چاپ رسیده زیر عنوان «نظریه‌های مشورتی کمیسیون حقوقی کانون سردفتران و دفتریاران» همان‌گونه که از نام آن مستفاد می‌گردد صرفاً مشتمل بر نظریات مشورتی اعضای محترم کمیسیون حقوقی کانون سردفتران و دفتریاران می‌باشد و به منظور ارتقای سطح علمی و دانش‌حقوقی علاقه‌مندان در اختیار همکاران ارجمند قرار گرفته است.
لذا از حیث اجرا، جنبه الزام‌آور نداشته و مسقط یا موجد الزامات قانونی برای سردفتران و دفتریاران دفاتر اسناد رسمی سراسر کشور نمی‌باشد.
 
 
 
نظریه‌های مشورتی کمیسیون حقوقی
کانون سردفتران و دفتریاران

کتاب ارزشمند «نظریه‌های مشورتی کمیسیون حقوقی کانون سردفتران و دفتریاران» حاصل نشست‌های علمی‌ـ‌حقوقی و پژوهش‌محور کمیسیون حقوقی دفتر حقوقی و حمایت قضایی کانون سردفتران و دفتریاران است که از تاریخ 6/3/1382 لغایت 27/4/1386 طی 170 جلسه رسمی پس از بحث و بررسی در خصوص پرسش‌ها و مسایل مطرح‌شده از سوی دفاتر اسناد رسمی، جوامع سردفتری و مراجع قضایی، حسب مورد پاسخی شایسته و علمی‌ـ‌تحقیقی براساس آخرین مقررات و دکترین‌های حقوقی داده‌است که موضوعات آن اعم از اتباع بیگانه، اجاره، اجرائیه، احراز هویت، احوال شخصیه، اراضی، املاک، استعلامات، اشخاص حقوقی، اقرارنامه، انتقال اجرایی، حق‌التحریر، حق‌الثبت، خودرو، دفتر اسناد رسمی، دفتریار، رهن، سردفتر، فسخ سند و اقاله، قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی، گواهی امضا، گواهی عدم حضور، مالیات، مستندات تنظیم اسناد، نظام وظیفه، وکالت و بسیاری دیگر سؤال‌های مهم و مسایل مبتلابه دفاتر اسناد رسمی است که جمعاً 452 نظریه مشورتی را تشکیل داده است.

گفتنی است جلد اول این کتاب به تازگی به اهتمام دفتر آموزش و پژوهش کانون سردفتران و دفتریاران روانه بازار کتاب‌های حقوقی شده است.
امتیاز خاص این کتاب، فهرست موضوعی به ترتیب حروف الفبا و همچنین جداول موضوعی آن است که براساس شماره سؤال، سؤال‌کننده، شماره جلسه کمیسیون، تاریخ جلسه کمیسیون، عنوان یا موضوع سؤال، خلاصه سؤال، خلاصه جواب و موضوع کلی تنظیم شده است.
این کتاب دارای 260 صفحه به قیمت 4000 تومان توسط انتشارات سرخ منتشر می‌شود که علاقه‌مندان به تهیه کتاب می‌توانند با تکمیل «فرم خرید کتاب»  نسبت به تهیه آن اقدام نمایند.
 
 
 
فرهنگ ثبتی
ثبت و اصطلاحات ثبتی ریشه در تاریخ کهن ایران زمین دارد. نقشه اراضی شهر دونکی در کشور کلده (4 هزار سال پیش از میلاد) بیانگر درجه اهمیت این موضوع است.
کتاب «فرهنگ ثبتی» گامی مثبت در جهت تهیه و تدوین ترمینولوژی حقوق ثبتی است. اختصاص بخشی از کتاب به اصطلاحات محلی خصوصیت قابل توجه آن است. در یک نگاه، تعداد واژگان توضیح داده‌شده در این کتاب به دو هزار واژه و اصطلاح می‌رسد که در 224 صفحه از سوی نشر دادگستر با قیمت 1400 تومان و شمارگان 2000 نسخه در بهار 1382 به چاپ دوم رسیده است. مطالعه این کتاب ارزشمند تألیف نادر اسکافی که براساس حروف الفبا تهیه و تنظیم شده است، علاقه‌مندان به امور ثبتی را دقیق‌تر و علمی با واژگان ثبتی آشنا می‌سازد.
 
 
 
 
 
 
 
 
اجرای مفاد اسناد رسمی
کتاب «اجرای مفاد اسناد رسمی» در بیش از 7 فصل اعم از کلیات، اجرائیه، ترتیب اجرا، عملیات اجرایی، روش بازداشت، در توقیف عملیات اجرایی، هزینه‌های اجرایی و نحوه رسیدگی به اعتراض نسبت به اجرا، تألیف بهرام بهرامی، قاضی دیوان عالی کشور و عضو هیئت علمی دانشگاه است. این کتاب در 115 صفحه با شمارگان 3000 نسخه با قیمت 900 تومان از سوی مؤسسه فرهنگی انتشاراتی نگاه بیّنه در سال 1382 به چاپ دوم رسیده که مطالعه آن برای سردفتران و دفتریاران و متصدیان امور ثبتی مفید فایده خواهد بود.

 
 
مجموعه محشی از قانون ثبت اسناد و املاک
کتاب «مجموعه محشی از قانون ثبت اسناد و املاک» تألیف منصور اباذری فومشی در بیش از یکصد عنوان موضوعی به تشریح و توضیح مفاد قانونی قانون ثبت اسناد و املاک پرداخته است. از تشکیلات اداری ثبت گرفته تا آیین‌نامه اجرایی قانون الزام اختصاص شماره ملی و کدپستی برای کلیه اتباع ایرانی و همچنین مقررات کیفری مربوط به شناسنامه و اسناد سجلی، به طور کامل و دقیق و مستند به مواد قانونی، جملگی را در 312 صفحه توضیح داده است. این کتاب با آخرین اصلاحات و الحاقات مقررات در پاییز 1386 با قیمت 4500 تومان از سوی انتشارات خرسندی با شمارگان 1650 نسخه روانه بازار کتاب شده است.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 «نحوه عملی تنظیم و نگارش حقوق ثبت»
 کتاب دیگری از همین نویسنده و ناشر است که در زیرگروه کتاب‌های حقوق ثبت کاربردی قرار می‌گیرد. چرا که با 133 نمونه سند، رأی قضایی و مستند ثبتی به کارآیی عملی و کاربردی مواد قانونی اشاره دارد. این کتاب که در 8 باب با همان عناوین کتاب پیش‌گفته، تقسیم‌بندی موضوعی شده است در 600 صفحه با قیمت 7 هزار تومان با شمارگان 1500 نسخه در سال 1385 به چاپ دوم رسیده است که مطالعه این هر دو کتاب به متصدیان امور ثبتی توصیه می‌شود.