کانون سردفتران و دفتریاران

دوشنبه, 15 آذر 1400

دیدگاه

دیدگاه
 
فرهنگ و اشاعه فرهنگ صحیح اجتماعی، همیشه و در همه کشورها، دغدغه اصلی دولت‌ها بوده و هست. و آنچه مهم‌تر جلوه میکند بالابردن سطح آگاهی‌های عمومی آحاد جامعه و اطلاع‌یابی یا آگاهی‌بخشی مردم از حقوق شهروندی ایشان است. و صد البته این وظیفه برعهده رسانه است.
1 ـ امروزه، شاخص کیفیت زندگی در‌حقیقت براساس عواملی مانند قانون‌مداری شهری، کیفیت سلامت و بهداشت، کنترل بیماری‌های واگیردار، قدرت خرید، میزان رشد جرایم، کیفیت آموزش و تجهیز مدارس، کیفیت حمل و نقل عمومی، میزان پروازهای بین‌المللی در فرودگاه‌های محلی، هماهنگی فضای اجتماعی و سیاسی در میان شهروندان، تعداد ورزشگاه‌ها و پارک‌ها، تعداد سینماها و تئاترها، شرایط آب و هوایی، قیمت مسکن، میزان آمادگی در برابر بلایای طبیعی و حتی دسترسی به سوپرمارکت‌ها و خواروبار فروشی‌های محلی از عدد 100 سنجیده می‌شود.
2 ـ وین (اتریش) برترین شهر زندگی در دنیای کنونی است؛ ژنو (سوئیس) پایتخت صلح جهان؛ ونکوور (کانادا) یا همان هالیوود شمالی؛ اوکلند (نیوزلند) شهر ملکه یا شهر ملوانان؛ دوسلدورف (آلمان) شهر رؤیایی؛ و مونیخ، برن، کپنهاک، ویلینگتون (نیوزلند)، آمستردام، بروکسل، تورنتو، سیدنی و فرانکفورت از شهرهای برتر دنیاست که اخیراً مجله فوربس آنها را معرفی کرده است.
3 ـ مهم‌ترین و اولین شاخص کیفیت زندگی در شهرهای برتر دنیا «قانون‌مداری» است.
4 ـ چرخه زندگی اجتماعی مردم و دولت‌ها ـ به استمرار‌ـ در حرکت و روبه‌جلو نیست مگر به پویایی رسانه‌های فعال آن جامعه.
5 ـ تعریف فرهنگ، القای فرهنگی، اشاعه و شایع‌ساختن فرهنگ صحیح و مبتنی بر رعایت قانون، تمیز فرهنگ درست از نادرست، ترویج قانون‌پذیری، رواج قانون‌محوری، تزریق پذیرش اصل احترام به قانون، معرفی حقوق مردم، تعریف حقوق دولت‌ها، تمجید از مجریان و عاملین به قانون، تقبیح قانون‌گریزی، تنبیه و آگاهی‌بخشی قانون‌گریزان، تحسین رفتارهای مبتنی بر قانون و مقررات، جملگی از وظایف مستقیم و غیرمستقیم رسانه‌هاست اعم از دیداری و شنیداری و نوشتاری.
6 ـ رسانه مکتوب به فراخور ترتیب انتشار؛ دوسالنامه، سالنامه، فصلنامه، گاهنامه، ماهنامه، دوهفته‌نامه، هفته‌نامه و روزنامه و مانند آن است. فارغ از فضای دیجیتال و رسانه‌ها و نشریات الکترونیکی که امروزه بسیار پیشرو بوده و سریع، کمتر از یک‌ثانیه وظیفه اطلاع‌رسانی را به نحو مطلوب، مستند و کاملاً شفاف و گویا برعهده دارند، ماندگاری نشریات چاپی، وجه تمایز آشکار این رسانه‌هاست. و این خصوصیت در سالنامه‌ها، فصلنامه‌ها و ماهنامه‌ها البته نمایان‌تر است.
7 ـ ماهنامه‌هایی که براساس نیاز مخاطب به صورت و شکل کتاب و در همان قطع و اندازه وزیری ـ‌غالباً‌ـ منتشر می‌شوند، اکثراً دارای زمینه‌های علمی‌ـ‌پژوهشی هستند.
عرف مطبوعات، اجازه نمی‌دهد که مسؤولان ـ‌خود‌ـ به روند رو‌به‌رشد نشریه در‌دست انتشار، اشاره نمایند. لیکن ناگزیر باید اذعان داشت که نگاهی اجمالی به یکصد شماره ماهنامه «کانون»، خود، گویای مسیر تکاملی این نشریه خانواده بزرگ سردفتری است که وظیفه آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی جامعه سردفتری و حقوقی کشور را برعهده دارد تا شاید غیرمستقیم بتواند در اشاعه فرهنگ حقوقی و رفتار قانونی اشخاص حقیقی و حقوقی جامعه مؤثر افتد.
8 ـ فرصت را مغتنم شمرده و از این رسانه، با صدایی رسا و با ادب و احترام بسیار، از تمامی عزیزان حقوق‌دان، استادان، معلمان، پژوهشگران و محققان گرانقدر که در کسوت سردفتری یا دفتریاری همیشه ماهنامه «کانون» را یاری رسانده و به هر نحو ممکن، به محفل علمی نشریه و جلسات هیئت تحریریه، روشنگرانه، گرمایی دیگر بخشیده‌اند، کمال تشکر و قدردانی را دارم. امید که این همراهی، همچون گام‌های استوارتان، پاینده باشد و در همه زمینه‌ها، به همت شما همراهان همیشگی، به خودباوری علمی ـ فرهنگی برسیم و حق مطلب را، آن‌چنانکه شایسته است، ادا نماییم.
مدیر‌مسؤول