کانون سردفتران و دفتریاران

يكشنبه, 07 آذر 1400

گفت‌وگوهایی کوتاه با اعضای تحریریه و مخاطبان

گفت‌وگوهایی کوتاه با اعضای تحریریه و مخاطبان
 
یقیناً در بین نشریات علمی کشور خصوصاً مجلات حقوقی، ماهنامه «کانون» روند توسعه‌محور و روبه‌رشد را می‌پیماید. زیرا که دست‌اندرکاران آن به اصول روزنامه‌نگاری آشنایی اجمالی دارند و سعی می‌کنند قدم‌هایی مثبت در مسیر روزنامه‌نگاری حرفه‌ای بردارند. یکی از این گام‌ها، انتشار همین «ویژه یکصدمین» و انجام مصاحبه با اعضای هیئت تحریریه و مسؤولان ماهنامه است.
از همین رو، خبرنگار ماهنامه «کانون» با تنی چند از اعضای فعال هیئت تحریریه و مخاطبان همیشگی نشریه گفت‌وگوهایی کوتاه در خصوص رویکرد و عملکرد ماهنامه و برنامه‌ها و اهداف و چشم‌انداز یا انتظارات و توقع‌های سردفتران و دفتریاران انجام داده که کم و بیش خواندنی است. قطعاً خواندنی است هرچند که مصاحبه‌ها به صورت کتبی بوده و احتمالاً به سؤالات پاسخ‌هایی کلیشه‌ای و معمولی و مشخص داده شده لیکن جذاب است. چون شاید برای اولین‌بار باشد که مخاطبان ماهنامه با فضای داخلی تحریریه و اعضای آن از نزدیک آشنا می‌شوند که در تنظیم آن، نه اول دومی و نه ترتیب الفبایی لحاظ نشده است. پس می‌خوانیم؛
 

مهدی باقریکه هزمان با انتصاب مسؤولیت خطیر سردفتری با ماهنامه «کانون» آشنا شده، رویکرد و عملکرد نشریه را در مجموع مثبت ارزیابی می‌کند و تأکید می‌کند؛ با توجه به اینکه در کشورمان در خصوص آن بخش از حقوق ثبت که مربوط به نحوه تنظیم و ثبت اسناد رسمی است، تألیف‌های چشمگیری صورت نگرفته، بی‌شک از این حیث ماهنامه می‌تواند جایگاهی مهم در میان حقوق‌دانان و به ویژه سردفتران و دفتریاران داشته باشد.

باقری: به نظر می‌رسد آموزش رایانه و امور چاپ و نشر جهت اعضای هیئت تحریریه که اکثراً سردفتر هستند، ضروری است


او می‌افزاید: شاید به همین جهت است که سردفتران و دفتریاران انتظار دارند که موضوع‌های مربوط به نحوه تنظیم و ثبت اسناد و امور سردفتری بیشتر از هر موضوع دیگری در ماهنامه طرح و بحث شود.

این دانش‌آموخته حقوق قضایی که چندین سال به عنوان کارشناس حقوقی نیز فعالیت داشته و هم‌اکنون عضو فعال هیئت تحریریه است، نقش ماهنامه را به عنوان یک رسانه در تعامل علمی با سایر کشورها مؤثر می‌داند و معتقد است چنانچه نشریه بتواند در تعامل جهانی با مراکز علمی سایر کشورها ارتباط بگیرد و تجارب علمی‌ـ‌عملی آنها در خصوص قوانین ثبتی و امور سردفتری و حتی سیاست‌های قضایی و بومی‌سازی و مطالعه تطبیقی قوانین و مقررات و انطباق آن با نیازهای روز جامعه را در ماهنامه منعکس و منتشر نماید، قطعاً می‌تواند نقش مهمی را در ارتقای سطح عملکرد نظام سردفتری در ایران ترسیم کند.
سردفتر دفتر اسناد رسمی 673 تهران نقطه قوت ماهنامه را تلاش دلسوزانه و بدون چشم‌داشت سردفتران و دفتریاران سراسر کشور می‌داند که به‌رغم مشغله‌های روزمره، با ارسال مقالات ارزشمند خود باعث رشد علمی نشریه و همکاران می‌شوند.
در ادامه مهدی باقری به ضرورت آموزش رایانه و امور چاپ و نشر جهت اعضای هیئت تحریریه که اکثراً سردفتر هستند، اشاره می‌کند و بر این عقیده است که باید برای جذب سردفترانی که از دانش و تجربه عملی بسیار خوبی برخوردارند، اقدام نمود تا گامی در مسیر توسعه کیفی ماهنامه برداشته شود. وی همچنین طرح مسایل روز سردفتری و بررسی و نقد هرچه بیشتر قوانین و آیین‌نامه‌های مربوط به امور ثبتی و دفترخانه و تنظیم اسناد رسمی خصوصاً مقرراتی که از حیث زمان و مکان اجرای آنها متعذر است؛ جملگی را موجب غنای هرچه‌بیشتر ماهنامه می‌شمارد و ارتباط با دانشگاه‌ها و استادان برجسته و درج مقالات ایشان را در زمره عواملی می‌داند که به توسعه کمی و کیفی نشریه کمک می‌کند.

باقری: ارتباط با دانشگاه‌ها و استادان برجسته و درج مقالات ایشان در زمره عواملی است که به توسعه کمی و کیفی نشریه کمک می‌کند

و اما پاسخ محمد علومی از پیش‌کسوتان حرفه سردفتری به این سؤال که از چه زمان و چگونه با ماهنامه «کانون» آشنا شدید، خواندنی است. او ضمن آنکه علاقه‌مندان را به مطالعه همین ضمیمه «ویژه یکصدمین» دعوت می‌کند، می‌گوید: حدود 50 سال قبل، سال 1336 بود که به همت مرحوم جمال‌الدین جمالی و به سردبیری مرحوم سید‌علی‌اصغر فراسیون اولین شماره مجله «کانون سردفتران» انتشار یافت. آن زمان درآمد کانون سردفتران فقط از وصول مبلغ 5 ریالی بود که سردفتران می‌پرداختند و‌لا‌غیر. اعضای هیئت مدیره، حقوق و مزایا و پاداشی نداشتند و حتی بعضی هزینه‌های ضروری نیز توسط خود سردفتران تأمین می‌شد. مثلاً در آن زمان، یکی از شماره‌های مجله آماده توزیع بود اما کانون امکان پرداخت هزینه چاپ را نداشت که بدهی چاپخانه را یکی از اعضای هیئت تحریریه پرداخت نمود و بعداً از کانون وصول گردید. مجله کانون بدون تشکیلات و کارمند اداره می‌شد. هر نوشته یا مقاله 3 بار تصحیح و اصلاح می‌شد. یادم هست که برای غلط‌گیری و آماده‌سازی مقالات جهت چاپ، گاه تا پاسی از شب در کنار کارگران چاپخانه بودم و گاهی هم این امر تا طلوع آفتاب ادامه داشت. چون هم تصحیح و هم‌چاپ برعهده حروفچین بود. شمارگان مجله نیز 1000 نسخه بود.

مجله را در تهران نامه‌رسان کانون توزیع می‌کرد و از طریق پست هم به صورت منظم، مجانی و بلاعوض به سران دفاتر مستقر در شهرستان‌ها ارسال می‌شد. به هر صورت، با همه مسایل و مشکلاتی که مجله از لحاظ مالی داشت جزو نادر مجلات صنفی بود که آبرومندانه منتشر می‌شد.

محمد علومی: علاوه بر مجله خبری ماهیانه، چاپ فصلنامه علمی ـ پژوهشی و داشتن سالنامه کانون نیاز امروز جامعه سردفتری است

عضو اسبق هیئت تحریریه مجله (در دوره اول انتشار) می‌گوید مجله در مواقع مناسب از حقوق جامعه سردفتران و دفتریاران دفاع می‌نمود و همیشه قوانین و مسایل روز را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می‌داد. شکرخدا، امروز وضع به‌صورت دیگری است. مجله از نظر هیئت تحریریه دارای کادر مناسب و قوی است و وضع مالی مجله نیز مناسب است و مسایل چاپ و انتشار با آن زمان قابل مقایسه نیست. و الان از هر حیث، خوشبختانه، زحمات و خدمات مدیریت و هیئت تحریریه قابل تقدیر است. هرچند امروز جامعه سردفتران و خوانندگان توقع و انتظار بیشتری از مجله دارند و اینکه برخلاف سابق، مجله به طور رایگان ارسال نمی‌شود، اثری نامطلوب دارد.

سردفتر بازنشسته دفتر اسناد رسمی شماره 300 تهران مخاطب همیشگی ماهنامه تأکید دارد که در حال حاضر دگرگونی اصولی متناسب با روز برای مجله ضروری است. علومی معتقد است که باید یک مجله خبری هم چاپ شود که اطلاعات روز از قبیل اخبار کانون، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، قوه‌قضائیه، مصوبات دولت، آیین‌نامه‌ها، قوانین، آرای قطعی دیوان عدالت اداری و دیوان عالی کشور و دادگاه‌های بدوی و تجدیدنظر و دادگاه انتظامی سردفتران، نظریه‌های کمیسیون وحدت رویه و بخشنامه‌های دستگاه قضایی و موضوعات مربوط به دفاتر اسناد رسمی را منتشر نماید. نایب رئیس اسبق کانون سردفتران می‌افزاید: علاوه بر نشریه خبری، بهتر است یک فصلنامه علمی‌ـ‌پژوهشی نیز با مطالب جامع علمی، فقهی، حقوقی، پژوهشی و مسایل بین‌المللی زیرنظر اساتید و علمای مسلم علم حقوق چاپ و منتشر شود، به نحوی که فصلنامه بتواند نقش راهنمای سردفتران و هدایت‌کننده جامعه حقوقی و محافل قضایی را ایفا نماید. وی داشتن سالنامه کانون را نیز پیشنهاد می‌کند و درج خدمات سالیانه و تنظیم بیلان مالی اعم از درآمد و هزینه و سایر اقدامات و فعالیت‌های معنوی کانون را در سالنامه ضروری می‌داند.
علومی که در دوره اول انتشار نشریه در پیش از انقلاب عضو هیئت تحریریه مجله «کانون سردفتران» بوده، معتقد است که خواستن توانستن است و می‌توان با هم‌فکری و کمک و یاری یکدیگر دست در دست هم با تلاش و کوشش و پشتکار آنچه را که آرزو داریم، به دست آوریم.

اقبالی: بضاعت کم ماهنامه و عدم پرداخت حق‌التألیف به نویسندگان مقالات باعث کاهش انگیزه همکاری علمی با ماهنامه است


یکی دیگر از اعضای هیئت تحریریه ماهنامه «کانون» محمد اقبالی درخشاناست که مخاطبان ماهنامه بارها از قلم این مترجم بهره برده‌اند. اقبالی حدوداً از سال 76 هر‌از‌‌گاهی ماهنامه را که به طرق مختلف در محل کارش به دست می‌آورده، با این ماهنامه آشنا شده، می‌گوید رویکرد ماهنامه طرح مسایل و ارائه راه‌حل‌های منطقی و رفع مشکلات و معضلات مبتلا‌به جامعه سردفتری است اما هنوز جایگاه واقعی و شایسته خود را به دست نیاورده است و نیاز به توجه مادی و معنوی هیئت مدیره کانون و مشارکت علمی سران دفاتر دارد. او کم‌توجهی قاطبه سران دفاتر را مانع اصلی دسترسی به انتظارها و اجرایی شدن توقعات جدی از ماهنامه می‌داند. کارشناس‌ارشد دفتر ارزیابی و پاسخگویی به شکایات سازمان ثبت چاپ مقالات متعدد ترجمه‌شده در خصوص نهاد سردفتری در سایر کشورها را نسبتاً مطلوب بیان می‌دارد لیکن معتقد است ماهنامه هنوز نتوانسته است ارتباط قابل توجهی با نهادهای بین‌المللی برقرار نماید.

اقبالی: جای پرسش و پاسخ در خصوص مسایل سردفتران و دفتریاران در ماهنامه خالی است


وی بضاعت کم ماهنامه و عدم پرداخت حق‌التألیف به نویسندگان مقالات را باعث کاهش انگیزه همکاری علمی با ماهنامه می‌داند و بر این باور استکه اگر فعالیت افتخاری برخی همکاران صنفی نبود، چه بسا تداوم انتشار ماهنامه مورد سؤال واقع می‌شد. وی لزوم فراهم آوردن زمینه مدیریت علمی مجله و ایجاد وفاق نظری و اتفاق علمی را به عنوان یک چالش مطرح می‌کند و از همین‌رو نمره 16 از 20 به ماهنامه می‌دهد و اظهار امیدواری می‌کند که این مشکل هرچه زودتر برطرف شود تا همکاران در رسیدن به اهداف مشترک به یک وحدت نظری و اتحاد علمی برسند.

اقبالی نه تنها جای پرسش و پاسخ در خصوص مسایل سردفتران و دفتریاران را در ماهنامه خالی می‌بیند و تخصیص بخشی از نشریه به این موضوع را باعث ارتباط بیشتر جامعه سردفتری با ماهنامه می‌داند بلکه بر‌این‌باور است که فراتر از این، منجر به حس حضور سردفتران و دفتریاران در اداره امور کانون و مشارکت در تعیین سرنوشت خودشان خواهد شد.
یکی از معدود سردفترانی که پیش از اشتغال به سردفتری با ماهنامه «کانون» آشنایی داشته، دیگر عضو هیئت تحریریه، حسن روشناست. وی که سال‌ها قبل و حین تحصیل در دانشگاه به دلیل مشارکت در امور پژوهشی و تحقیقاتی مقالات مجله کانون را مورد بهره‌برداری قرار می‌داده، عملکرد ماهنامه را به عنوان یک مجله تخصصی در حقوق ثبت به ویژه در سال‌های اخیر که همکاران جدیدی به جمع اعضای هیئت تحریریه پیوسته و از نظر علمی و تخصصی تا حدودی غنای بیشتری به مجله بخشیده‌اند، بسیار مثبت معرفی می‌کند و در عین حال از همکاران سردفتر انتظار همکاری بیشتر در جهت رسیدن به جایگاه واقعی ماهنامه در بین نشریات حقوقی دارد، همچنان‌که تعامل ماهنامه «کانون» و کانون سردفتران و دفتریاران با جامعه بین‌المللی را ضروری می‌شمارد.
سردفتر دفتر اسناد رسمی شماره 796 تهران نقطه قوت ماهنامه را داشتن همکاران فاضل و توانا از نظرِ دانش حقوقی و تخصصی در بین جامعه سردفتری می‌داند که نه تنها منشأ آثار فراوانی هستند بلکه می‌تواند ماهنامه «کانون» را در جهت رسیدن به اهداف، کمک شایانی نماید.
این عضو فعال هیئت تحریریه هرچند ترجیح می‌دهد که دیگران نمره مناسب و منصفانه‌ای به ماهنامه بدهند لیکن جذب همکاران و نویسندگان و صاحب‌نظران حقوقی و دانشگاهی و دعوت از ایشان برای فعالیت علمی و همکاری پژوهشی با ماهنامه را عامل توسعه کمی و کیفی این نشریه می‌داند.

روشن: جذب همکاران و نویسندگان و صاحب‌نظران حقوقی و دانشگاهی و دعوت از ایشان برای مشارکت علمی و همکاری پژوهشی با ماهنامه عامل توسعه کمی و کیفی این نشریه است

عطاءا... روشن قنبریسردفتر دفتر اسناد رسمی شماره 885 تهران که مدت 2 سال است به طور جدی با ماهنامه همکاری دارد در پاسخ به میزان توقع و انتظار جامعه سردفتری از ماهنامه می‌گوید؛ حداقل انتظار، اطلاع‌رسانی به‌موقع در‌خصوص قوانین و مقررات و رفع ابهامات از بخشنامه‌های خلاف قانون و حمایت از حقوق صنفی است. وی ضمن آنکه سیستم حقوقی ایران را علی‌الاصول قابل انطباق با هیچ کشوری نمی‌داند معتقد است دست‌کم تا زمان تغییر و اصلاح قوانین، پرداختن به بررسی و تجزیه و تحلیل سیستم‌های حقوقی سایر کشورها و نقش سردفتر و معرفی نهاد سردفتری دیگر کشورها باعث کاهش توان ماهنامه می‌شود، هرچند در حد اطلاع‌رسانی و به اختصار مفید است. چرا که متأسفانه و به هر دلیل برداشت مجریان امر در کشورمان از مسایل و اصول حقوقی متفاوت است.

روشن‌قنبری: نداشتن تئوری و برنامه هدفمند در برخورد با چالش‌های پیش‌روی سردفتران و نداشتن آمادگی لازم به منظور پاسخگویی به مسایلی که احتمال رخ دادن آن در آینده می‌رود از نقاط ضعف این ماهنامه است


وی که چالش‌های ماهنامه را عمدتاً نپرداختن نشریه به مسایل مستحدثه جامعه سردفتری می‌داند، انتظار دارد که ماهنامه به موضوع‌هایی از قبیل تحمیل بخشنامه‌های خلاف قانون از سوی دستگاه‌های دیگر نیز بپردازد. روشن‌قنبری همچنین نداشتن تئوری و برنامه هدفمند در برخورد با چالش‌های پیش‌روی سردفتران و نداشتن آمادگی لازم به منظور پاسخگویی به مسایلی که احتمال رخ دادن آن در آینده می‌رود را در زمره نقاط ضعف این ماهنامه برمی‌شمارد و به همین دلیل نمره 14 را برای ماهنامه منظور می‌کند.

وکیل سابق دادگستری می‌افزاید یکی از موارد مهم، بررسی قوانینی است که نیاز به اصلاح دارد و البته در زمینه حقوق سردفتری باید جنبه خصوصی‌سازی آن مطرح شود و صرفاً نظارت دولت مورد تأکید قرار گیرد و این از موضوع‌هایی است که ماهنامه می‌تواند به این مهم بپردازد و همچنین مسایل مالی سردفتران، کمبود درآمدها، نبود مکانیزم جهت تقسیم عادلانه درآمد خصوصاً در خصوص اسناد بانکی و مؤسسات مالی و اعتباری.

قیم‌اصغری: اکنون این ماهنامه به عنوان یک منبع علمی و در حکم یک مرجع اصلی مورد استفاده جامعه حقوقی کشور است


یکی دیگر از اعضای برجسته هیئت تحریریه ماهنامه مدیرکل سابق پارلمانی وزارت دادگستری اصغر قیم‌اصغریاست. وی که از دوران دانشجویی و به اقتضای انجام کارهای تحقیقی و پژوهشی با ماهنامه «کانون» آشنا شده، تصریح می‌کند و تأکید دارد که همیشه از این مجله بهره برده و از آن به عنوان یک منبع علمی و در حکم یک مرجع اصلی یاد می‌کند. او عملکرد ماهنامه را از این جهت مثبت ارزیابی می‌کند که بازار نقد بی‌ملاحظه رواج دارد و در این آشفته بازار، البته ارائه و انتشار مطلب و قراردادن آن در معرض افکار عمومی را ارزشمند و قابل دفاع می‌داند. و به هر حال با توجه به حداقل انتظارات، نمره قبولی به ماهنامه می‌دهد و از سردفتران می‌خواهد انتظارات و توقعات همکاران صنفی خود را مطرح و در ماهنامه به تجزیه و تحلیل مسایل و امور آنان بپردازند تا از این طریق هم ضریب نفوذ ماهنامه در بین جامعه سردفتری افزایش یابد و هم باتلاش و مساعی دیگر همکاران سردفتر به توسعه کیفی و کمی ماهنامه در سطح ملی برسیم. چرا که در حال حاضر، طرح موضوع جایگاه ماهنامه در تعامل با جامعه علمی جهانی و دستگاه قضایی سایر کشورها برای رسیدن به اهداف مشترک جامعه سردفتری خیلی زود است.

وی همچون دیگر اعضای هیئت تحریریه طرح مسایل و موضوعات امور سردفتری و مشکلات صنفی در ماهنامه را جهت استحضار مراجع قضایی و مقامات اجرایی و مسؤولان امر ضروری و مهم می‌داند و معتقد است که باید با همه کمی‌ها و کاستی‌های نشریه ساخت تا خواه و ناخواه در نتیجه تضارب آرا و تلاقی افکار و استمرار آن به توسعه ماهنامه بیانجامد.
امیرحسین وحیدیسردفتر جوان و عضو فعال هیئت تحریریه ضمن بیان ضرورت پرداختن به ورزش و کمیته ورزش کانون سردفتران و دفتریاران می‌گوید: اولین جرقه تشکیل کمیته ورزش به حدود 7 یا 8 سال پیش برمی‌گردد، گرچه در آن زمان بحثی از کمیته ورزش نبود و هدف بیشتر تشکیل تیم فوتبال بود. در طول این مدت مذاکرات و مکاتباتی با مسؤولان وقت کانون صورت پذیرفت که متأسفانه هیچ‌کدام نتیجه‌بخش نبود. در نهایت در دی‌ماه سال گذشته، رحمان بیات سردفتر 850 تهران با ارائه شرح مفصلی از اهداف و چارچوب‌های کمیته ورزش به ریاست وقت کانون، خوشبختانه موضوع مورد موافقت و استقبال هیئت مدیره کانون قرار گرفت و چنین بود که برای اولین بار کمیته ورزش کانون سردفتران و دفتریاران به طور رسمی تشکیل گردید که به مدت یک‌سال مسؤولیت کمیته ورزش برعهده آقای بیات قرار گرفت.

وحیدی: ورزش کردن و داشتن روحیه بانشاط برای شغل سردفتری ضروری است خصوصاً ورزش با برنامه و منظم برای سردفتران محاسن بسیار دارد


سردفتر 5 تهران در پاسخ به این سؤال که ورزش کردن و داشتن روحیه بانشاط تا چه میزان برای شغل سردفتری ضروری است گفت: مسلماً ورزش موجب نشاط روح می‌شود و برای تمامی افراد محاسن بسیار دارد. اما به نظرم برنامه ورزشی مدون و منظم برای سردفتران و دفتریاران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. همان‌طور که مستحضر هستید اقتضای شغل سردفتری به گونه‌ای است که فعالیت فیزیکی و جسمی بسیار کمی دارد و معمولاً تمام وقت‌شان را همکاران در ساعات فعالیت حرفه‌ای خود، پشت میز بوده و در حالت نشسته و با تحرک نسبی کمی سپری می‌کنند و در مقابل درگیری فکری و روحی و استرس‌های ناشی از این حرفه و مسؤولیت خطیر، پریشانی خاطر و فشارهای روحی و روانی بسیاری را در پی دارد که البته با ورزش‌کردن منظم و با‌برنامه تمام این خلأها پر می‌شود.

رحمان بیاتمسؤول کمیته ورزش کانون نیز می‌گوید: متأسفانه ما تاکنون تنها به فوتبال پرداخته‌ایم، البته باید بگویم ورزش‌های دیگری نیز از قبیل کوهنوردی، پینت‌بال، شنا و... را نیز در دستور کار داشته و مذاکراتی را در این خصوص انجام داده‌ایم ولی در این مدت نزدیک به یک‌سال، بیشتر تمرکزمان روی تیم فوتبال بوده است. همچنین وحیدی به عنوان سرپرست تیم فوتبال اضافه می‌کند؛ هم‌اکنون به طور متوسط هفته‌ای 2 تا 3 جلسه زیرنظر مربی پیش‌کسوت آقای کاظم سیدعلیخانی فوتبال تمرین می‌کنیم. در این مدت حدود هفت مسابقه با تیم‌های مختلف نظیر تیم رسانه ورزش، تربیت‌بدنی مازندران، کانون وکلا، استقلال جوان، بدنسازان و... انجام داده‌ایم که بعضاً از طریق سایت کانون اطلاع‌رسانی شده است.

بیات: واقعاً کمیته ورزش نیازمند حمایت مالی کانون است

وحیدی: به نظرم در شأن کانون سردفتران و دفتریاران نیست که نهاد یا سازمان دیگری اسپانسر تیم‌های ورزشی کانون باشد

در ادامه بیات در خصوص بودجه و منبع تأمین هزینه‌ها ضمن اظهار تأسف گفت: در زمانی که با تشکیل این کمیته موافقت شد، اگر اشتباه نکنم مبلغ ده‌میلیون ریال به عنوان بودجه کمیته ورزش به تصویب هیئت مدیره رسید که هرگز هزینه نشد، هرچند این مبلغ به جایی هم نمی‌رسید. سردفتر 850 تهران اضافه می‌کند؛ خیلی جالب است بدانید در تمام این مدت تنها سعی ما استفاده از نام کانون برای تیم‌های ورزشی بود و اصلاً درخواست بودجه نمی‌کردیم. چون وقتی فقط برای استفاده از نشان و نام کانون این همه وقت و انرژی صرف می‌شود، چگونه درخواست بودجه هم داشته باشیم اگرچه واقعاً نیازمند حمایت مالی کانون هستیم. الان به طور متوسط هفته‌ای 300هزار تومان هزینه اجاره زمین داریم که ماهانه یک میلیون و 200 هزار تومان می‌شود و هزینه مربی و دیگر هزینه‌های جانبی که کلاً به بیش از دو میلیون تومان می‌رسد؛ البته این بدون احتساب خرید لباس ورزشی و توپ و خرج و هزینه‌های جانبی مسابقات است. برای مثال هفته گذشته که یک مسابقه با تیم رسانه ورزشی داشتیم کمترین هزینه‌اش، حق‌الزحمه داور بود که اکنون تمامی این هزینه‌ها توسط اعضای تیم پرداخت می‌شود. وحیدی صحبت همکارش را تکمیل می‌کند و می‌گوید: البته بارها به دنبال اسپانسر بوده‌ایم که با استقبال هم مواجه شده است ولی به نظرم در شأن کانون سردفتران و دفتریاران نیست که نهاد یا سازمان دیگری اسپانسر و حامی مالی تیم‌های ورزشی کانون باشد. بیات ادامه می‌دهد: من واقعاً از مسؤولان تقاضا دارم دیدگاه خود را به کمیته ورزش تغییر دهند. بارها دیده‌ام هزینه‌های زیادی صرف شده تا کانون حضور فعال خود در جامعه را اعلام کند. باور کنید فعالیت تیم‌های

بیات: مسؤولان کانون سردفتران و دفتریاران سهم ورزش را از تمامی امور جدا بدانند

ورزشی در تبلیغات برای کانون سردفتران بسیار مؤثر است مثلاً اگر اندکی بودجه داشتیم (خیلی کمتر از آن چیزی که سایر رسانه‌ها و نهادها صرف ورزش درون‌سازمانی خود می‌کنند) در بازی اخیر که با تیم خبرنگاران بود، حداقل می‌توانستیم پوشش خبری بازی و مسابقه را داشته باشیم که البته بازخورد آن برای کانون سردفتران و دفتریاران خواهد بود. وحیدی ضمن تأیید مسایل مربوط به نبود بودجه ورزش تأکید می‌کند: مطمئناً اگر مبلغی ناچیز از بودجه قراردادهایی که مثلاً با استخرها بسته می‌شود را به کمیته ورزش اختصاص دهند، با همت و برنامه‌ریزی که اعضای کمیته تاکنون داشته‌اند، وضعیت رفاهی و ورزشی سردفتران بسیار بهتر از الان خواهد بود. بیات نیز می‌افزاید: این در حالی است که اقبال عمومی سردفتران مورد توجه بوده و به نظرم با توجه به اینکه هنوز سایر تیم‌های ورزشی تشکیل نشده، استقبال خوبی از فعالیت‌های ورزشی کمیته ورزش شده است.

بیات از علاقه‌مندان به ورزش و سردفتران می‌خواهد که جهت عضویت در کمیته ورزش ضمن تماس با روابط‌عمومی کانون سردفتران و دفتریاران، درخواست خود را به طور جدی پیگیری نمایند چون ورزش اساساً برای شاغلین سردفتری بسیار ضروری است.
وی در پایان صحبت، توجه همه سردفتران و دفتریاران خصوصاً مسؤولان کانون را به این نکته جلب می‌کند که من هم مثل همه همکاران با مشکلات عدیده حرفه سردفتری که کانون و مسؤولان را نیز به خود مشغول داشته، واقف هستم و از وضعیت بد مالی کانون کاملاً مطلع هستم و می‌دانم کانون چه بسا ممکن است برای پرداخت وام یا بیمه سردفتران نیز مشکل داشته باشد ولی می‌خواهم بگویم سهم ورزش را از تمامی این امور جدا بدانند. وی که به طور ضمنی از مسؤولان می‌خواهد کمیته ورزش را مورد لطف خود قرار دهند تأکید می‌کند که ورزش، سلامتی روح و روان و زندگی شاداب به ما می‌دهد. همه می‌دانیم ما کار می‌کنیم برای زندگی کردن و نه اینکه زندگی برای کار‌کردن. پس لازمه زندگی خوب نیز داشتن روح و روان سالم است که مطمئن باشید در این روزها زندگی خوب جز با ورزش مستمر و با‌برنامه تأمین نخواهد شد.
وحید امینیکه از تیرماه 77 طی برگزاری آزمون ویراستاری در دفتر مجله به عنوان ویراستار ادبی ماهنامه کار خود را آغاز کرده معتقد است ماهنامه از کمبود نیروی انسانی متخصص رنج می‌برد. تمام امور مجله از قبیل بایگانی، حسابداری، پخش و توزیع و امور مشترکین، دبیرخانه، حروفچینی، مقابله و نمونه‌خوانی، ویراستاری، صفحه‌بندی، امور سایت و تولید خبر تا همین چندی پیش فقط با چهار نفر انجام می‌شد که اخیراً خوشبختانه یکی دو همکار جدید کمک حال انتشار ماهنامه هستند. ویراستار ماهنامه مخاطبان مجله را به دو گروه عمده تقسیم می‌کند و می‌گوید عده‌ای از سردفتران طرفدار نشریه‌ای حقوقی و کاملاً علمی هستند و گروهی نیز خواهان انعکاس اخبار و قوانین و مقررات و آراء دادگاه‌ها و مسایل روز سردفتری در ماهنامه هستند و البته این موضوعی است که با تحول و تغییراتی که در کیفیت مطالب ماهنامه در این چند شماره اخیر به وجود آمده، برطرف شده و خواسته هر دو گروه از مخاطبان تا حدودی تأمین شده است. وی برخورد علمی با مسایل و چالش‌های صنفی و درخور شأن یک نشریه و نیفتادن در ورطه موج‌های زودگذر و قدم گذاردن در مسیر روبه‌تعالی حرفه‌ای مطبوعاتی را از نقاط قوت ماهنامه برشمرده و پذیرش اندیشه‌ها و اقبال از نقدهای منصفانه را بهترین مرتبه اوج جایگاه ماهنامه می‌داند.

او از مخاطبان ماهنامه توقع دارد که خودشان را جای دست‌اندرکاران نشریه بگذارند تا میزان انتظارشان از ماهنامه به نقطه تعادل برسد. انتظار این است که به امکانات، محدودیت‌های قانونی و شیوه کار مطبوعاتی آشنایی داشته باشند. وی معتقد است رعایت تکریم ارباب رجوع از سوی همکاران دفتر ماهنامه و خدمتگزاری بیشتر روحیه‌ای است که همکاران، همیشه داشته‌اند و امیدوارم تا روز پایان خدمت خود این روحیه را حفظ نمایند. وی دستور کلی و هدفمند ماهنامه را پرداختن به مسایل مبتلابه دفاتر اسناد رسمی، ارتقای سطح کیفی ماهنامه و کسب جایگاه مطلوب در میان مخاطبان می‌داند و نمره دادن به عملکرد ماهنامه را به مخاطبان واگذار می‌کند ولی تأکید دارد که

امینی: با توجه به این نکته که توان عمده دانش حقوقی ما در دانشگاه‌ها صرف دیگر شاخه‌های حقوقی شده و می‌شود و ما با خلأ نسبی کمبود منابع حقوق سردفتری و ثبتی مواجه هستیم، به نظر می‌رسد ماهنامه «کانون» موفق عمل کرده است

با توجه به این نکته که توان عمده دانش حقوقی ما در دانشگاه‌ها صرف دیگر شاخه‌های حقوقی شده و می‌شود و ما با خلأ نسبی کمبود منابع حقوقی سردفتری و ثبتی مواجه هستیم، به نظر می‌رسد ماهنامه «کانون» موفق عمل کرده است.

قادر فرامرزپورکه زمان آشنایی‌اش با مجله به 35 سال پیش یعنی دوره اول انتشار مجله «کانون سردفتران» و آخرین شماره آن در مردادماه 1355 برمی‌گردد، عملکرد ماهنامه را در دوره دوم قابل قبول می‌داند و رویکرد نشریه به سمت پیشرفت و نوآوری را نیز مثبت ارزیابی می‌کند. معاون سابق مدیرکل دفتر بازرسی و رسیدگی به شکایات سازمان ثبت که نمره خوب به ماهنامه می‌دهد درج مقالاتی در زمینه حقوق تطبیقی و مقررات سردفتری در سایر کشورها را که اخیراً به چاپ می‌رسد بسیار مهم و مفید دانسته و می‌گوید ارائه مطالب کاربردی و تخصصی در این نشریه حقوقی و تخصصی ارزنده و سودمند است.

وی همچنین نقطه قوت این ماهنامه تخصصی را در این می‌داند که با کمترین هزینه و بدون استفاده از بودجه عمومی منتشر می‌شود. البته باید جهت ترغیب و تشویق سردفتران به منظور همکاری با ماهنامه و بالابردن عدد مخاطبان نشریه گام برداشت

فرامرزپور: باید فکری هم برای توزیع و عرضه عمومی ماهنامه از طریق گیشه‌ها و د‌که‌های مطبوعاتی نمود

و از سردفتران نیز انتظار می‌رود در خصوص ارسال نامه‌ها و مقالات و حتی سؤالات خود به دفتر ماهنامه دریغ نورزند.

همچنین زمان آشنایی محمدعظیمیاناز دیگر اعضای هیئت تحریریه، به تاریخ انتصاب وی به عنوان سردفتر یعنی سال 1379 برمی‌گردد. سردفتر دفتر اسناد رسمی شماره 648 تهران که از سال 1386 پیشنهاد همکاری با ماهنامه را پذیرفت و از همان سال به عنوان عضو هیئت تحریریه فعالیت پژوهشی و علمی خود را آغاز کرد معتقد است «کانون» به عنوان تنها مجله تخصصی ـ حقوقی است که به بیان اختصاصی دیدگاه‌های سران دفاتر اسناد رسمی و دفتریاران پرداخته و البته حسن و فایده ویژه نشریه در این است که با ابراز عقاید و نظرهای سردفتران در مقالات به تبیین و تشریح مواضع تجلی قانون در مقام اجرا یعنی هنگام تنظیم سند می‌پردازد. بنابراین انتظار می‌رود رویکرد ماهنامه به این سمت و سو باشد.

عظیمیان: در حال حاضر بدون اغراق می‌توان از ماهنامه «کانون» به عنوان تنها پل ارتباطی فکری بین جامعه سردفتری ایران و سایر کشورها نام برد


عظیمیان می‌گوید در حال حاضر بدون اغراق می‌توان از ماهنامه «کانون» به عنوان تنها پل ارتباطی فکری بین جامعه سردفتران ایران و سایر کشورها نام برد. علاوه بر طرح مسایل روز و مستحدثه جامعه سردفتری، ترجمه قوانین و مقررات دفاتر اسناد رسمی دیگر کشورها در ایجاد تعامل سازنده و مؤثر با جوامع سردفتری آن کشورها قطعاً اثرگذار خواهد بود.

وی با نگاهی منصفانه، تلاش همکاران نشریه در سال‌های اخیر را قابل تقدیر و تشکر می‌داند و کوشش بیشتر را برای رسیدن به رتبه ممتاز و نمره عالی توصیه می‌کند.
عضو هیئت تحریریه ماهنامه چالش هر مجله یا نشریه علمی را ضعف مطالب آن می‌داند و تأکید می‌کند که ماهنامه کانون نیز از این موضوع مستثنا نیست. برای تولید علم نیز ارائه یک برنامه منسجم و مدیریت قوی و همچنین صرف هزینه‌های متناسب، کمترین انتظار مخاطبان است. لذا به نظر می‌رسد به منظور عمومی شدن امر پژوهش بین همکاران و بهره‌مندی از دیگر منابع علمی‌ـ‌پژوهشی، تأمین بودجه‌ای مؤثر، ضروری است. او همچنین بر این باور است که پایندگی مجله، انسجام مقالات، اطلاع‌رسانی به‌موقع از نقاط قوت نشریه است.
عضو کمیسیون حقوقی کانون سردفتران و دفتریاران استفاده از ظرفیت‌های علمی همکاران دفاتر، دعوت از تمامی صاحبان فکر و اندیشه حقوقی، تهیه و تدوین دستورالعمل گزینش مقالات برگزیده، فراخوان همکاران جهت ارائه مقالات علمی‌ـ‌پژوهشی را از جمله موارد مؤثر در توسعه کیفی و کمی ماهنامه معرفی می‌کند.

عظیمیان: ارائه گزارش از برخی پرونده‌های مطروحه در داد‌گاه‌های انتظامی سردفتران برای صنف و جامعه سردفتری مفید فایده است


وی ارائه گزارش از برخی پرونده‌های مطروحه در دادگاه‌های انتظامی سردفتران را مفید‌فایده می‌داند و پیشنهاد می‌دهد که در‌صورت صلاحدید مدیرمسؤول درج و تجزیه و تحلیل برخی کیفرخواست‌های صادره در ماهنامه با رعایت تمامی جوانب و موازین مقرر می‌تواند برای صنف و جامعه سردفتری مؤثر باشد.

تاجگر: مخاطبان و مشترکان هر نشریه‌ای وظیفه دارند کم‌وکیف نشریه خود را به نقد بکشند


رضا تاجگر که از ابتدای دوره دوم انتشار ماهنامه «کانون» از همان دوران دانشجویی که حقوق می‌خوانده به واسطه مدیرمسؤول «کانون» با این نشریه آشنا شده معتقد است تغییر رویکرد و حتی بهبود عملکرد هر نشریه‌ای تابع شرایط و مقتضیاتی است که اگر خارج از چارچوب اصول حرفه‌ای روزنامه‌نگاری و بدون داشتن هدف و برنامه‌ای مشخص عمل شود نه تنها نتیجه لازم حاصل نمی‌شود بلکه گاهی بازگشت به عقب یا دست‌کم درجازدن و تکرار دیروز، ماحصل تلاش و فعالیتِ بدون پشتوانه علمی و حرفه‌ای است. او می‌گوید: اگر همین ماهنامه از شماره اول تا الان که یکصدمین شماره آن در حال انتشار است مورد بررسی دقیق کارشناسان مطبوعاتی قرار گیرد قطعاً به یک ارزیابی کاملاً مثبت دست خواهید یافت. چرا که به نظرم تحلیل محتوای مطالب، نشان از روند روبه‌رشد رویکرد علمی‌ـ‌پژوهشی ماهنامه دارد، هرچند با یک نشریه پژوهش‌محور هنوز فاصله بسیار و آشکار است.

وی ضمن انتقاد از برخی دیدگاه‌های بسته و غیرحرفه‌ای که متأسفانه بر جامعه مطبوعاتی حاکم است علاوه بر تغییرهای جدی که در شماره‌های اخیر در بطن و متن مقالات و مطالب صورت گرفته به طرح جلد و شکل و ظاهر ماهنامه نیز اشاره می‌کند که حکایت از دگرگونی‌های قابل توجه در مقایسه با 90 شماره نخستین دارد.

تاجگر: ماهنامه «کانون» در حال حاضر، زبان علمی کانون سردفتران و دفتریاران و جامعه سردفتری است


مشاور مدیرمسؤول ویژه‌نامه مالکیت زمانی را مثال می‌زند که تدوین و گردآوری چنین مجموعه مقالاتی با موضوعی جدید و مسأله‌ای مبتلابه و بحث روز جامعه حقوقی و اقتصادی، جز با همت و تلاش جدی همکارانش در هیئت‌تحریریه و عنایت مدیرمسؤول ماهنامه به مقالات پژوهشی و مطالعاتی ممکن نبود و افزودن بخش‌ها و قسمت‌هایی جدید در ماهنامه را به فال‌نیک می‌گیرد و تأکید می‌کند که به لحاظ شکلی علاوه بر تغییر طرح جلد، عضویت و درج ISSN (شماره استاندارد بین‌المللی نشریات)، عضویت و درج بارکد ملی جهت عرضه و فروش در فروشگاه‌های معتبر و بزرگ و همچنین از نظر کیفی، آوردن چندین نظریه مشورتی کمیسیون حقوقی کانون سردفتران و دفتریاران در هر شماره ماهنامه، آخرین اخبار و بخشنامه ها، قوانین و مقررات و گزارش‌های مهم حوزه ثبتی و امور سردفتری، آراء دیوان عدالت اداری، ذکر گزارش‌عملکرد دفاتر تخصصی و واحدهای مختلف کانون سردفتران و دفتریاران، اخبار جوامع سردفتری و کانون‌های استانی، معرفی‌کتاب، نقد کتاب‌های ثبتی و سردفتری، نقد مقالات چاپ‌شده در قسمت «بازنما»، بیان مسایل و مشکلات سردفتران و دفتریاران زیرعنوان «دغدغه»، بیان و طرح مسایل روز و مبتلابه جامعه سردفتری در بخش «دریچه» ترجمه خلاصه مطالب هر شماره به زبان‌های عربی، انگلیسی و فرانسه، تفکیک بخش مقالات از بخش ترجمه و اینکه در هر شماره حتماً یکی دو ترجمه خوب با موضوع سردفتری و یا ثبتی داشته باشیم و درج «دیدگاه» مدیرمسؤول در‌خصوص مسایل کلان و پرداختن «سخن روز» به مسایل مبتلابه و مشکلات روز و اینکه کمتر اتفاق بیفتد که ماهنامه بدون سخن مدیرمسؤول و سرمقاله چاپ شود، جملگی قدم‌هایی بوده که خوشبختانه با جدیت اعضای محترم هیئت تحریریه و خصوصاً حمایت معنوی مدیرمسؤول محترم در جهت جذب مخاطب و برطرف کردن نیاز علمی و کاربردی متصدیان امور سردفتری و ثبتی نتیجه داده است. دبیر هیئت تحریریه با قدردانی از همراهی اعضای تحریریه در پیشبرد اهداف و اجرای سیاست‌های هدفمند ماهنامه و

تاجگر: اکنون تعامل ماهنامه با جامعه علمی و دانشگاهی دنیا یک‌سویه و یک‌طرفه است


هرچه پربارتر کردن جلسات هیئت تحریریه که براساس دستور جلسه برنامه‌ریزی‌شده، موضوعات به بحث گذاشته می‌شود و مورد بررسی کارشناسی همکاران قرار می‌گیرد و نتیجه این تلاش هفتگی می‌شود این ماهنامه علمی‌ـ‌تخصصی، به اهمیت موضوع اساسی چاپ و توزیع نشریه اشاره دارد و تصریح می‌کند که مخاطبان و مشترکان هر نشریه‌ای وظیفه دارند از کیفیت و کمیت آن اعلام رضایت نمایند یا چگونگی شکل و محتوای مجله و نشریه خود را به نقد بکشند و با دیده انصاف اما خیلی جدی منتقد کم و کیف آن باشند تا حرکت به سمت و سوی توسعه و پیشرفت همه‌جانبه محقق شود. زیرا تمام سعی و تلاش و کوشش هیئت تحریریه هر نشریه‌ای در چاپ و نهایتاً در توزیع آن متبلور و متجلی است. کیفیت چاپ به جذب مخاطب و همراهی وی می‌انجامد همچنان‌که توزیع نامناسب، تلاش نویسندگان مقالات و هیئت تحریریه و چاپ مطلوب و با کیفیت را بی‌نتیجه می‌گذارد. وی می‌گوید: مثلاً توجه و تذکر خوانندگان ماهنامه «کانون» باعث شد در
این چند شماره اخیر امر مهم ویرایش بیش از پیش مورد دقت و عنایت قرار گیرد که البته هنوز به نقطه تعادلی هم نرسیده‌ایم و فضا برای تلاش بیشتر هست.

تاجگر ابتدا از دادن نمره به ماهنامه خودداری می‌کند یعنی می‌خواهد بگوید سخت‌گیر است. اما به صراحت بیان می‌کند که فقط یک نمره بیشتر به نمره قبولی اضافه نمی‌کند و نمره 11 از 20 را در شرایط فعلی بسیار مناسب می‌داند. چون معتقد است هنوز جای کار بسیار هست. او اضافه می‌کند که صحیح نیست این نشریه را با سایر نشریات علمی مقایسه کنیم و به آن نمره بسیار عالی بدهیم چون باید به ظرفیت و امکان اجرایی خودمان توجه داشته باشیم که اگر کمی منصفانه نگاه کنیم با کمترین امکانات و ابزار تولید خبر و مطبوعات، البته با هوشیاری و علاقه‌مندی و تلاش، توانسته‌ایم اندکی از توان بالقوه خویش را بالفعل سازیم.
او ماهنامه را در حال حاضر، زبان علمی کانون و جامعه سردفتری می‌داند و تأکید می‌کند که کانون سردفتران و دفتریاران باید پس از بازخوانی اداری، زیرساخت مدیریتی‌اش متحول شود و مادامی که این اتفاق نیفتد ماهنامه «کانون» به تنهایی و صرفاً از مسیر دانشگاهی نمی‌تواند به بزرگراه اجرا و عمل قدم گذارد و قطعاً تعامل ماهنامه با جامعه علمی‌ـ‌دانشگاهی سراسر دنیا یک‌سویه و یک‌طرفه خواهد بود. یعنی همچنان‌که یکصد سال است دست‌و‌پا‌شکسته به ترجمه مطالعات و تحقیقات و پژوهش‌های جدی دیگران می‌پردازیم، باز‌هم آهسته و ناقص همین مسیر را طی خواهیم کرد و این مایه تأسف است.

تاجگر: داشتن یک سایت مستقل برای ماهنامه «کانون» ضروری است


مشاور مدیرمسؤول و دبیر هیئت تحریریه همچنین به ضعف ساختاری پایگاه اینترنتی کانون سردفتران و دفتریاران اشاره می‌کند و داشتن یک سایت مستقل برای ماهنامه را ضروری شمرده و می‌گوید: عاجزانه از مخاطبان و سردفتران و دفتریاران تقاضا دارم که به موضوع مهم آموزش توجه نمایند. چرا که در دنیای کنونی باسواد کسی است که دست‌کم یکی دو زبان رایج غیر از زبان مادری‌اش را بداند و با کامپیوتر و رایانه و فضای مجازی و اینترنت بیگانه نباشد.


[1]. سردفتران محترم عنایت نمایند نشانی پست الکترونیک دفاتر اسناد رسمی ترکیبی از شهر محل دفترخانه و شماره دفتر اسناد رسمی است که زیر‌گروه پایگاه اینترنتی کانون سردفتران و دفتریاران به ترتیب نمونه زیر قابل بهره‌برداری است؛
یعنی:Notary.ir @(شماره دفترخانه) (شهر محل دفترخانه)

وی می‌افزاید: خوشبختانه چندی است تمامی مطالب و مقالات از شماره اول تاکنون روی خروجی سایت کانون نمایه می‌شود و چه به صورت

pdf و چه به صورت متنی (text) قابل مشاهده و بهره‌برداری است. این اقدام ماهنامه «کانون» بسیار مثبت بوده ولی هنوز هم تا رسیدن به نقطه مطلوب خیلی فاصله داریم. بهتر است در همین فرصت، از سردفتران ارجمند و مخاطبان گرانقدر ماهنامه درخواست نمایم که از طریق دفتر روابط‌عمومی کانون نشانی رایانامه (ایمیل) خود را دریافت دارند.1 و کتباً دفتر ماهنامه را مطلع نمایند تا بتوانیم در قدم بعدی نسخه دیجیتال ماهنامه یعنی نشریه الکترونیکی ماهنامه «کانون» را برای مخاطبان گرامی ارسال نماییم.