کانون سردفتران و دفتریاران

شنبه, 13 آذر 1400

گزارش های تصویری

به نشانه تقدیر
دیر نیست هرگاه بدانیم که جای قدردانی بوده و هست! همه نیک می‌دانیم که انتشار ماهنامه فعلی زیرعنوان «کانون» در دوره دوم انتشار نشریه کانون سردفتران و دفتریاران مرهون تلاش، همت و پشتکار و حسن انجام وظایف گذشتگان و خدمتگزاران قدیمی جامعه سردفتری است. از همین رو، ماهنامه «کانون» در یکصدمین شماره خود تقدیر از این بزرگواران را نشانه گرفت تا فرهنگ تشکر و قدرشناسی را به سهم خویش را پاس بدارد.
 

مرحوم آقای جمال‌الدین جمالی صاحب امتیاز و مدیر مجله «کانون سردفتران»


 
 
 
سابقه دفترخانه 29 تهران به سال 1308 خورشیدی بازمی‌گردد. در آن هنگام شماره دفترخانه 2 بوده است. در تاریخ 11/1/1317 شماره دفترخانه از 2 به 29 تغییر می‌کند. سمت سردفتری در آن تاریخ در اختیار شادروان ابوتراب نهاوندی بوده است. 7 سال بعد در تاریخ 1/4/1324 جمال‌الدین جمالی متصدی سمت سردفتری می‌شود.
وی در سال 1285 قمری در محلات به دنیا آمد. پدرش مرحوم آقامیرزا فخرالدین جمالی محلاتی از روحانیان محلات بود. جمال‌الدین جمالی پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در زادگاهش، به حوزه علمیه قم رفت. دروس حوزوی را تا مرحله اجتهاد نزد بزرگان حوزه همچون حضرات آیات عظام ملاعلی همدانی، خوانساری، صدر و آقا شیخ عبدالکریم حائری یزدی مؤسس حوزه علمیه قم گذراند. پس از آن به محلات بازگشت. سپس به بروجرد رفت و ضمن تصدی سمت سردفتری، در محضر حضرت آیت‌ا... بروجردی به تکمیل معارف خود پرداخت. آنگاه به اراک مهاجرت نمود و سرانجام پس از چند سال ساکن تهران شد. از سال 1324 تا 1358 خورشیدی سردفتر 29 تهران بود. از دوره 6 لغایت 18 عضو هیئت مدیره کانون و از دوره 13 تا 17 به عنوان نایب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران بوده است. همچنین وی صاحب‌امتیاز و مدیرمجله «کانون سردفتران» در دوره اول انتشار بوده است. در آن مدت چند دوره ریاست کانون سردفتران را برعهده داشت که در طول مدت مسؤولیت برای ارتقای امور دفاتر اسناد رسمی کوشش فراوان نمود. آقای جمال‌الدین جمالی در سال 1364 خورشیدی به سوی رحمت ایزدی شتافت.

مرحوم آقای سیدعلی اصغر فراسیون سردبیر مجله «کانون سردفتران»

آقای سیدعلی اصغر فراسیون سردبیر مجله کانون سردفتران در دوره 12 و 13 عضو هیئت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران بود. وی از تاریخ انتشار مجله کانون سردفتران تا آخرین شماره انتشار آن در دوره اول مدیر و سرپرست مجله بوده است.
وی که سردفتر دفتر اسناد رسمی شماره 55 تهران بود تا پایان سال 1358 به مدت 25 سال سردفتر بود. دانشمندی فاضل و نویسنده‌ای توانمند بود و به زبان فرانسه تسلط کامل داشت و خدمات شایانی به جامعه سردفتری از طریق مجله کانون سردفتران ارائه داد.
 
***

 

آقای محمدعلومی عضو هیئت تحریریه مجله «کانون سردفتران» و سردفتر بازنشسته
آقای محمد علومی در خانواده‌ای روحانی از نواده مرحوم آیت‌ا... سلطان‌المدرسینکه از فقهای طراز اول زمان خود بودند، در یزد متولد شد و بعد از تحصیلات مقدماتی در سال 1329 به تهران مراجعت و پس از پایان تحصیل شغل سردفتری را انتخاب کرد و حدود نیم‌قرن در تهران در کسوت سردفتری اشتغال داشت و به سال 1348 در دوره 16 هیئت رئیسه کانون سردفتران لغایت سال 1358 تا دوره نوزدهم، ده سال، عضویت هیئت مدیره و در دوره 19 کانون نیابت ریاست هیئت مدیره را عهده‌دار بود. در این مدت، به علت خدمات و اقدامات او چند بار مورد تقدیر سازمان ثبت قرار گرفت و در پایان خدمت مفتخر به دریافت لوح تقدیر از سوی مقام معاونت قوه‌قضائیه و ریاست سازمان ثبت شد. در زمان عضویت هیئت رئیسه به عنوان عضو هیئت تحریریه با مجله کانون سردفتران نیز همکاری نمود.
هرچند آقای علومی سردفتر سابق 300 تهران بازنشسته شده است اما همکاری خود را با جامعه سردفتری کمافی‌السابق ادامه داده و در حال حاضر، مسؤولیت اداره شورای هماهنگی سردفتران و دفتریاران را عهده‌دار است.برگ شناسایی سردفتر 29 تهران مرحوم آقای جمال الدین جمالی صاحب امتیاز و مدیرمجله کانون سردفتران
 

برگ شناسایی سردفتر 55 تهران مرحوم آقای سیدعلی اصغر فراسیون سردبیر مجله کانون سردفتران

 


برگ شناسایی سردفتر بازنشسته 300 تهران جناب آقای محمد علومی از اعضای هیئت تحریریه
مجله کانون سردفتران
 


مرحوم آقای جمال‌الدین جمالی صاحب امتیاز و مدیرمجله کانون سردفتران در حال سخنرانی در حضور سردفتران محترم است
 

نشست مشترک قضات، وکلا و سردفتران در محل کانون سردفتران

 

 

نمونه ابلاغ نیابت ریاست هیئت مدیره کانون از سوی وزیر وقت دادگستری


نمونه‌ای از نامه‌های اداری آقای جمال‌الدین جمالی نایب رئیس کانون سردفتران

نمونه حکم اداری مسوولیت اداره و انتشار مجله «کانون سردفتران»

  

 
قسمتی از گزارش خبری مجله «دهقان روز» در تاریخ 3/4/1354


 

نامه پیام تسلیت کانون سردفتران و دفتریاران به مناسبت کوچ ابدی مرحوم آقای جمال الدین جمالی
 
 
نمونه ای از نامه های داخلی کانون در خصوص اعضای هیئت تحریریه مجله «کانون سردفتران»
 
 
 
 
 تصویری از برخی اعضای محترم هیئت تحریریه در دفتر ماهنامه «کانون»پاییز 1388
از راست به چپ؛نشسته: محمود محمدزاده، قادر فرامرزپور، عطاءا... روشن قنبری، اصغر قیم‌اصغری، ولی اعرابی، محمد اقبالی درخشان، حسن روشن و غلامعلی بازیاری سروستانی.ایستاده: عباس منتهایی، نورعلی مظاهری، صابر ناظمی، محمد عظیمیان، سلیمان فدوی، یوسف‌رزاق‌پور، عباس سعیدی، امیرحسین وحیدی، کیوان شهبازی، سیاوش مددی، مهدی باقری نسامی و رضا تاجگر.
 
 
 
 
جمعی از اعضای محترم هیئت تحریریه و کارکنان زحمتکش ماهنامه «کانون»
 
 
 
 
 
 
نمونه طرح جلدهای مجله «کانون سردفتران» (در دوره اول انتشار)
 
 
 
 
نمونه طرح جلدهای ماهنامه «کانون» (در دوره دوم انتشار)