کانون سردفتران و دفتریاران

شنبه, 07 خرداد 1401

قرارداد پیش‌فروش ساختمان باید در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود

با تصویب کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس
قرارداد پیش‌فروش ساختمان باید در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود
 
با تصویب 6 ماده از لایحه پیش‌فروش ساختمان در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، قرارداد پیش‌فروش ساختمان باید در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود.
 
به گزارش خبرنگار ماهنامه «کانون» امین حسین رحیمی با اشاره به مصوبه این کمیسیون مبنی بر این‌که قرارداد پیش‌فروش ساختمان که به پیش‌فروش آپارتمان معروف است صرفاً از طریق اسناد رسمی امکان پذیر است گفت: براساس ماده 3 این لایحه قرارداد پیش‌فروش و نیز قرارداد واگذاری حقوق و تعهدات ناشی از آن باید از طریق تنظیم سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی و با درج در سند مالکیت و درج خلاصه آن در اداره ثبت محل صورت گیرد.
وی افزود: تصویب این ماده از فروش یک واحد به چند نفر و هم چنین از وقوع جرم کلاهبرداری از‌طریق پیش‌فروش آپارتمان جلوگیری می‌کند.
نماینده مردم ملایر در خانه ملت گفت: در این لایحه مجازاتی برای پیش‌فروشنده در نظر گرفته شده است که چنانچه پیش‌فروشنده در تاریخ مقرر واحد پیش‌فروش شده را تحویل پیش‌خریدار ندهد و یا به تعهدات عمل‌نکند، علاوه بر پرداخت جریمه تأخیر که در متن قرارداد ذکر شده باید تا زمان تحویل به پیش‌خریدار معادل اجرت‌المثل آن ساختمان را پرداخت نماید.
رحیمی ادامه داد: پیش‌فروشنده باید علاوه بر تکمیل واحد آپارتمان محوطه‌های مشاعی همچون حیاط ، راهرو و پارکینگ را تحویل دهد که در غیر این صورت باید مبلغی به عنوان خسارت به پیش خریدار بپردازد.
وی افزود: در این لایحه آمده است که در قرارداد باید تمام موارد مورد نیاز همچون مشخصات طرفین، پلاک، واحد ساختمان، مساحت تعداد اتاق‌ها، پارکینگ، مبلغ پرداختی به عنوان اقساط، زمان تحویل ساختمان، تعیین تکلیف برای پرداخت خسارات و معرفی داوران ذکر شود.
سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ادامه داد: در این لایحه پیش‌بینی شده است که در صورت به‌وجود‌آمدن اختلافی بین پیش‌فروشنده و پیش‌خریدار ، هیئت داوری متشکل از نمایندگان طرفین به این موضوع رسیدگی کنند که در متن قرارداد باید از ابتدا داوران را معرفی کند.
بنا به این گزارش و به نقل از ایسنا، این عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: تصویب این لایحه باعث می شود که افرادی که قصد پیش خرید ساختمان را دارند با اطمینان خاطر این کار را انجام دهند تا با پیشگیری از وقوع جرم امکان کلاهبرداری به وجود نیاید.