کانون سردفتران و دفتریاران

شنبه, 07 خرداد 1401

تفاهم‌نامه همکاری ثبتی بین دو سازمان ثبت اسناد و املاک و اوقاف و امور خیریه امضا شد

تفاهم‌نامه همکاری ثبتی بین دو سازمان ثبت اسناد و املاک و اوقاف و امور خیریه امضا شد
تفاهم‌نامه همکاری ثبتی بین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان اوقاف و امور خیریه در زمینه شناسایی، طبقه‌بندی، صدور و اخذ اسناد مالکیت رقبات وقفی، بقاع متبرکه، اماکن مذهبی و مساجد به امضای رؤسای دو سازمان رسید.
به گزارش خبرنگار ماهنامه «کانون»، احمد تویسرکانی در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه‌ی همکاری ثبتی با سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: یکی از محورهای اساسی ترویج فرهنگ وقف افزایش بهره‌وری موقوفات و استفاده از همه‌ی ظرفیت‌ها در جهت ثبت حقوق موقوفات، احیا و شناسنامه‌دار‌کردن آن‌ها است.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در جامعه بیشتر به ابعاد اقتصادی وقف توجه شده است در‌حالی‌که آثار فرهنگی و معنوی آن بسیار ارزشمند‌تر است. به‌ویژه در جامعه‌ی امروز نیازمند ترویج روحیه‌ی تعاون، نوع دوستی و انسان دوستی که ائمه(ع) نیز در‌این زمینه بسیار تأکید دارند.
تویسرکانی:
افزایش بهره‌وری موقوفات یکی از محورهای اساسی ترویج وقف است
معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: گرچه وقف، ریشه در تاریخ دارد اما این امر مهم و ارزشمند از افتخارات دین اسلام است که به شکل بسیار ارزشمندی در جامعه‌ی ما نهادینه شده است.
دکتر تویسرکانی با اشاره به این موضوع که ما به عنوان خدمت‌گزاران و مسؤولان نظام مقدس جمهوری اسلامی مسؤولیت بزرگی در مقابل مسؤولیت‌پذیری مردم داریم، ادامه داد: در زمان‌های مختلف افرادی با وجود نیازهای مادی اما با انگیزه‌ی الهی و معنوی اموال خود را وقف کرده‌اند که ما امروز مسؤولیت تدبیر و مدیریت این مجموعه‌ها را بر عهده داریم، و البته وظیفه‌ی بسیار سنگینی برای مدیران و کسانی است که از موقوفات استفاده می‌کنند و همه‌ی افرادی که به نحوی با این امر مرتبط هستند، وظیفه دارند در جهت تثبیت حقوقی وقف، سند‌دار‌کردن موقوفات، ساماندهی نظامات اداری، احیای موقوفات مخروبه، بهره‌وری بیشتر، ایجاد اعتماد بهتر و تشویق مردم، فعالیت بسیاری انجام دهند.
معاون قوه قضائیه تأکید کرد: افزایش بهره‌وری موقوفات یکی از محورهای اساسی ترویج وقف است که آشنا‌کردن جامعه به ابعاد این موضوع آثار ارزشمندی به همراه خواهد داشت.
وی گفت: در زمینه‌ی احیا و سنددار‌کردن موقوفات و تثبیت حقوق موقوفات نیازمند اقدامات بسیار بزرگی هستیم و قوانین و فقه پویای آل محمد(ص) نیز این کشش را دارد که پاسخگوی نیازهای جامعه در همه‌ی ابعاد باشد.
وی با بیان این‌که اقدامات ارزشمندی در این زمینه انجام شده است اما این کار نیاز به اقدامات فراوانی دارد، گفت: یکی از راه‌های ترویج این امر بسیار ارزشمند و مدنی، توصیه‌ی نوع‌دوستی و تعاون، اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی است که بخشی از آن در حفظ صحیح موقوفات است.
معاون قوه قضائیه با تأکید بر این موضوع که امروز موارد بسیار زیادی از اموال موقوفه داریم که غصب‌شده یا مخروبه هستند که هر کدام از این موضوعات مسؤولیتی را برعهده‌ی ما می‌گذارد که همه وظیفه داریم در جهت ترویج این فرهنگ انسانی، ایمانی و دینی تلاش کنیم، افزود: صرفاً پرداختن به بعد اقتصادی وقف و غفلت از آثار معنوی و فرهنگی آن نوعی جفا به این امر بسیار ارزشمند است.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انعقاد تفاهم‌نامه‌ی همکاری ثبتی با سازمان اوقاف و امور خیریه را یکی از اقدامات تأثیرگذار در این زمینه دانست و گفت: این جلسه محصول پیگیری‌های مستمر و جدی دوستان سازمان اوقاف است که نشان می‌دهد با هدف‌گذاری و راهبردی صحیح به دنبال اجرای این مسؤولیت‌ها هستند.
تویسرکانی همچنین از آمادگی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای استفاده از همه‌ی ظرفیت‌ها و همکاری با سازمان اوقاف در تثبیت حقوق وقف و بهره‌وری بیشتر موقوفات اعلام آمادگی کرد و گفت: ما حاضریم از همه‌ی ظرفیت‌های خود استفاده کنیم و کارهایی را انجام دهیم که از لحاظ قانونی در ارتباط با شناسایی، تبدیل، بهره‌وری، حفظ و احیای موقوفات ضروری است.
رئیس سازمان ثبت:
توصیه به نوع‌دوستی و تعاون، اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی از راه‌های ترویج و حفظ صحیح موقوفات است
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور همچنین در خصوص ارزیابی این تفاهم‌نامه گفت: یکی از دغدغه‌های جدی و ارزشمند سازمان اوقاف در‌جهت احیا و کارآمدتر‌کردن موقوفات در کشور است که این موضوع قطعاً دغدغه‌ی جدی ما در سازمان ثبت اسناد و املاک است.
وی اضافه کرد: ما معتقدیم هر‌چه در‌جهت تثبیت حقوق اشخاص حقیقی و حقوقی حرکت کنیم، نظم جامعه بیشتر و حقوق مردم بهتر حفظ خواهد شد و یکی از مصادیق بارز اشخاص حقوقی همین موقوفات است که تلاش زیادی انجام می‌دهیم تا همه‌ی موقوفات اعم از مغصوبه یا موقوفات تحت تملک قرار گرفته، احیا، حفظ و شناسایی شوند و تأکید زیادی در شناسایی و کارآمدتر شدن آن‌ها داریم تا مالکیت وقف را بر این اموال تثبیت کنیم.
معاون قوه قضائیه با تقدیر از مسؤولیت‌پذیری مردم در وقف اموال خود در راه امور خیر تصریح کرد: یکی از وظایف سنگین مدیران در نظام جمهوری اسلامی حفاظت از این اموال است و ما در سازمان ثبت احساس وظیفه‌ی جدی برای کمک به سازمان اوقاف داریم که مکانیزم‌های آن با این تفاهم‌نامه‌ی مفصل، تعریف شده تا سازمان اوقاف بتواند در‌جهت شناسایی و سنددار‌کردن همه‌ی موقوفات در کشور موفق باشد.
وی در جواب سؤال یکی از خبرنگاران در‌خصوص برنامه‌های این سازمان درباره‌ی وضعیت دفاتر اسناد رسمی در کشور گفت: ما برای افزایش دفاتر اسناد رسمی برنامه‌ای نداریم، اما در جهت ساماندهی و بهره‌وری بیشتر و برخورداری از فن‌آوری‌های نوین برنامه‌های خوبی داریم که در سال 89 به شکل جدی بر آنها تأکید خواهیم کرد.
تویسرکانی همچنین ساماندهی و هماهنگ‌کردن شکل و ظاهر تابلوهای دفاتر اسناد رسمی، ازدواج و طلاق را از دیگر برنامه‌های این سازمان عنوان کرد و گفت: در‌جهت ساماندهی تابلوهای این دفاتر حرکت خواهیم کرد و یکی از برنامه‌های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در سال آینده همین موضوع خواهد بود.
وی در‌خصوص تعویض اسناد مالکیت گفت: همه کارها انجام شده و ما آمادگی کامل را در‌این‌خصوص داریم اما چون کاغذ صدور سند مالکیت، اوراق بهادار است باید در چاپخانه دولتی چاپ گردد و الان در اختیار وزارت دارایی قرار‌گرفته و در چاپخانه دولتی زیر چاپ می‌باشد که اگر ظرف چند روز آینده چاپخانه دولتی اسناد را دراختیار سازمان بگذارد ما در واحدهای ثبتی که به‌عنوان پایلوت تعریف شده به‌طور زمان‌بندی اسناد را صادر می‌کنیم که در‌این‌صورت اسناد از حالت دفترچه‌ای و شکل سنتی سابق به اسناد جدید با کار‌آمدی بیشتر، تبدیل می‌شود.
 
معاون قوه قضائیه:
ما برای افزایش دفاتر اسناد رسمی برنامه‌ای نداریم
رئیس سازمان ثبت در‌خصوص ضریب امنیتی این اسناد گفت: نحوه چاپ سند و کاغذ آن کاملاً غیر‌قابل‌جعل است و تمهیدات زیادی در نظر گرفته شده و اطلاعات، درون یک سیستم قرار می‌گیرد. شکل این سند تک برگی است و ثبت کل املاک توصیفی نیست. در حقیقت در خود همین برگ محل ملک داخل یک کروکی و نقشه قرار می‌گیرد و جایگاه ملک مشخص می‌باشد و از کدهای خاص در هر ملک بهره‌گیری می‌شود و مشخصات مالک به‌نحوی نگارش می‌شود که امکان اشتباه و تغییر دستی در این اسناد وجود ندارد و در مقاطع کوتاه با تغییر مالکیت‌ها سند جدید به مالک داده‌می‌شود و به همین جهت است که امکان جعل وجود ندارد و مرتب این اسناد از درون سیستم سازمان ثبت می‌گذرد و اطلاعاتش با دفاتر املاک سازمان کنترل می‌شود و امیدواریم تا پایان اسفندماه جاری حداقل این کار را عملیاتی و اجرایی کنیم و به‌طور‌جدی از سال 89 این کار اجرایی شود.
به گزارش خبرنگار ماهنامه «کانون» به نقل از روابط عمومی سازمان ثبت حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌محمدی، نماینده ولی‌فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در این مراسم، امضای این تفاهم‌نامه را قدم مثبتی به‌منظور حفظ و احیای موقوفات دانست و اظهار داشت: آمارها نشان می‌دهد اگر روند ثبت املاک موقوفه به روال گذشته پیگیری شود، باید 140 سال وقت بگذاریم تا این ثروت عظیم ملی، مادی و معنوی که پشتوانه عظیم دین است، احیا شود و برای املاک موجود سند مالکیت رسمی ثبت شود. وی با اشاره به این‌که اگر نظام اسلامی نبود، جفا به موقوفات همچنان ادامه پیدا می‌کرد، افزود: وقف یکی از قوانین مترقی دین اسلام است که هیچ‌وقت از موضوعیت خارج نمی‌شود. با این حال، کمتر به وجوه دینی و اقتصادی و اجتماعی آن پرداخته شده و حتی در حوزه‌های علمیه هم مهجور و غریب مانده است.
مدیرکل دفتر امور حقوقی و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه نیز در این مراسم وضعیت ثبت املاک موقوفی را تأسف‌بار خواند و گفت: در جلسات متعددی که از یک سال گذشته در تعامل با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار شده، این نتیجه حاصل شد که سازمان اوقاف و امور خیریه باید اطلاعات و آمار دقیقی از موقوفات جمع‌آوری کند و کارگروهی نیز تشکیل شود تا موانع ثبت اسناد املاک وقفی را شناسایی و راه‌حلی برای آنها پیدا کند. ناصر سعد با اشاره به تشکیل این کارگروه در خراسان رضوی و تهیه تفاهم‌نامه همکاری ثبتی افزود: طبق آمار موجود فقط 65 هزار و 451 مورد یعنی 36 درصد از 124 هزار و 525 موقوفه در کل کشور دارای سند و مالکیت ثبتی است. وی تصریح کرد: از سال 1310 تا امسال، به طور میانگین سالانه برای 839 مورد موقوفه سند مالکیت ثبت شده است. بنابراین به تدبیر و نهضت جدیدی نیاز داریم تا با همکاری و هماهنگی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای همه موقوفات سند ثبتی مالکیت صادر شود.