کانون سردفتران و دفتریاران

شنبه, 07 خرداد 1401

معرفی کتاب

فرهنگ لغات کاربردی ثبتی
از آنجا که در خصوص تبیین و تشریح لغات، اصطلاحات و واژگان تخصصی حقوق ثبت، هنوز جا دارد گام‌های مؤثری برداشته شود تا کتاب‌هایی ارزشمند تهیه، تنظیم، تدوین و گردآوری شود، کتاب «فرهنگ لغات کاربردی ثبتی» در این حوزه قدم نهاده است که برای متقاضیان آزمون سردفتری، کارکنان دفاتر اسناد رسمی و متصدیان امور ثبتی جهت آشنایی اجمالی و مقدماتی مفید است.
این کتاب را که علیرضا حسائی و محبوبه صالحی‌نیا در قالب مجموعه حقوق (1) تدوین نموده‌اند، چاپ اول آن از سوی انتشارات رستاخیز اندیشه در زمستان 1386 با شمارگان 1000 نسخه به قیمت 2 هزار تومان روانه بازار نشر و کتاب شده است.
 
 
مقالاتی در حدیث دیگران
کتاب «مقالاتی در حدیث دیگران» که به قول نگارنده در دو بخش نوشته شده؛ یکی مقالات نویسنده در تجلیل و تکریم بزرگان علم و ادب و دیگری خاطرات نویسنده در طول مدت چهل سال اشتغال به عنوان «سردفتر» است که به هر دلیل، این قسمت از کتاب برای سردفتران و دفتریاران و محققان تاریخ‌نویس در باب علوم و مشاغل بسیار ارزشمند است.
البته بنا به گفته مؤلف احمد مهدوی دامغانی، عنوان کتاب برگرفته از شعر مولوی «در حدیث دیگران» است که با شمارگان 1000 نسخه در 392 صفحه چاپ نخست آن در اسفندماه 1383 به قیمت 2700 تومان از سوی مؤسسه نشر تیر به جمع کتاب‌های جامعه سردفتری پیوسته است.
 
حقوق ثبت؛
مدخل
آنچه محتوای کتاب «حقوق ثبت؛ مدخل» را تشکیل می‌دهد، مباحثی است جهت ورود به بحث تشریح و توضیح مطالب کتاب که نگارنده در مقدمه به امید تألیفی دیگر، کتاب حاضر را منتشر ساخته است. این کتاب در سه فصل «مقدمات و تاریخچه»، «ثبت غیرمنقول» و «ثبت اسناد» نوشته و تنظیم شده که موضوع فصل سوم آن، تمام و کمال، برای دفاتر اسناد رسمی مفید فایده است و مطالعه کتاب به متصدیان امور ثبتی و سردفتری توصیه می‌شود.
این کتاب با شمارگان 2200 نسخه در 128 صفحه، تألیف بهمن رازانی است که از سوی انتشارات اساطیر با قیمت 760 تومان در سال 1379 چاپ اول آن روانه بازار کتاب شده است.1

 

قابل توجه سردفتران و دفتریاران
و
دفاتر اسناد رسمی سراسر کشور
هر چند بدیهی است لیکن تأکید می‌شود که مجموعه به چاپ رسیده زیر عنوان «نظریه‌های مشورتی کمیسیون حقوقی کانون سردفتران و دفتریاران» همان‌گونه که از نام آن مستفاد می‌گردد صرفاً مشتمل بر نظریات مشورتی اعضای محترم کمیسیون حقوقی کانون سردفتران و دفتریاران می‌باشد و به منظور ارتقای سطح علمی و دانش‌حقوقی علاقه‌مندان در اختیار همکاران ارجمند قرار گرفته است.
لذا از حیث اجرا، جنبه الزام‌آور نداشته و مسقط یا موجد الزامات قانونی برای سردفتران و دفتریاران دفاتر اسناد رسمی سراسر کشور نمی‌باشد.
 
 
نظریه‌های مشورتی کمیسیون حقوقی
کانون سردفتران و دفتریاران
کتاب ارزشمند «نظریه‌های مشورتی کمیسیون حقوقی کانون سردفتران و دفتریاران» حاصل نشست‌های علمی‌ـ‌حقوقی و پژوهش‌محور کمیسیون حقوقی دفتر حقوقی و حمایت قضایی کانون سردفتران و دفتریاران است که از تاریخ 6/3/1382 لغایت 27/4/1386 طی 170 جلسه رسمی پس از بحث و بررسی در خصوص پرسش‌ها و مسایل مطرح‌شده از سوی دفاتر اسناد رسمی، جوامع سردفتری و مراجع قضایی، حسب مورد پاسخی شایسته و علمی‌ـ‌تحقیقی براساس آخرین مقررات و دکترین‌های حقوقی داده‌است که موضوعات آن اعم از اتباع بیگانه، اجاره، اجرائیه، احراز هویت، احوال شخصیه، اراضی، املاک، استعلامات، اشخاص حقوقی، اقرارنامه، انتقال اجرایی، حق‌التحریر، حق‌الثبت، خودرو، دفتر اسناد رسمی، دفتریار، رهن، سردفتر، فسخ سند و اقاله، قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی، گواهی امضا، گواهی عدم حضور، مالیات، مستندات تنظیم اسناد، نظام وظیفه، وکالت و بسیاری دیگر سؤال‌های مهم و مسایل مبتلابه دفاتر اسناد رسمی است که جمعاً 452 نظریه مشورتی را تشکیل داده است.
گفتنی است جلد اول این کتاب به تازگی به اهتمام دفتر آموزش و پژوهش کانون سردفتران و دفتریاران روانه بازار کتاب‌های حقوقی شده است.
امتیاز خاص این کتاب، فهرست موضوعی به ترتیب حروف الفبا و هم‌چنین جداول موضوعی آن است که براساس شماره سؤال، سؤال‌کننده، شماره جلسه کمیسیون، تاریخ جلسه کمیسیون، عنوان یا موضوع سؤال، خلاصه سؤال، خلاصه جواب و موضوع کلی تنظیم شده است.
این کتاب دارای 260 صفحه به قیمت 4000 تومان توسط انتشارات سرخ منتشر می‌شود که علاقه‌مندان به تهیه کتاب می‌توانند با تکمیل «فرم خرید کتاب» (صفحه بعد) نسبت به تهیه آن اقدام نمایند.
 
مأوی
نشریه داخلی قوه قضائیه
امروز بر کسی پوشیده نیست که رسانه می‌تواند پل آموزش، فرهنگ‌سازی و ابزار اطلاع‌رسانی به موقع و شایسته باشد. این مهم از دیرباز مورد توجه دستگاه قضایی بوده و مدت‌ها است که «مأوی» به عنوان نشریه داخلی قوه‌قضائیه به صاحب‌امتیازی حوزه ریاست قوه‌قضائیه منتشر می‌شود و هم موجبات ارتقای سطح علمی و پژوهشی قضات و کارکنان دستگاه قضایی را فراهم آورده و هم با انتشار آخرین اخبار از چگونگی وضعیت درون‌سازمانی دستگاه قضایی اطلاع‌رسانی نموده است.
نشریه «مأوی» که دو روز در هفته روزهای دوشنبه و چهارشنبه به طور رایگان در اختیار قضات قرار می‌گیرد، مورد عنایت و توجه اغلب کارکنان و متصدیان امر مهم قضاوت است.
مأوی در هر شماره، علاوه بر اخبار، متن سخنرانی مسؤولان قضایی و دادگستری، عزل و نصب‌های قضایی، مقالات علمی‌ـ‌پژوهشی در موضوعات مختلف حقوقی‌‌ـ‌قضایی، پرسش و پاسخ‌های مربوط به شوراهای حل اختلاف، پرسش‌های مردم زیرعنوان «پرسش از شما» که زیرنظر معاونت آموزش قوه‌قضائیه پاسخ‌های علمی و منطبق با قانون داده می‌شود و همچنین زیرعنوان «اندیشه‌های قضایی» نتیجه نشست‌های قضایی دادگستری‌های سراسر کشور در قالب پرسش و پاسخ مطرح می‌شود که برای جامعه حقوقی مفید فایده است.
خبر، گزارش، علمی، آموزش، رأی و گفت‌وگو، غیر از صفحات اول و آخر، از عناوین 8 صفحه نشریه «مأوی» است.

1 . توضیح ماهنامه «کانون»: مخاطبان ارجمند همچنان که مستحضر هستید هدف از معرفی کتاب‌های حقوقی اعم از ثبتی و سردفتری، آشنایی اجمالی با کتاب‌های تخصصی این حوزه‌ها و شاخه‌های دانش حقوق است و از همین‌رو، بدون توجه به سال نشر، اقدام به معرفی کتاب می‌شود.