کانون سردفتران و دفتریاران

دوشنبه, 15 آذر 1400

کد یونیک دفاتر اسناد رسمی در بانک ملی از اردیبهشت ماه فعال می‌شود

 
در نشست مشترک مدیر کل و رؤسای ادارات ثبت استان تهران و اعضای هیئت مدیره کانون سردفتران اعلام شد:
کد یونیک دفاتر اسناد رسمی در بانک ملی از اردیبهشت ماه فعال می‌شود
در نشست مشترک مدیرکل و معاونان و رؤسای ادارات ثبت استان تهران و اعضای هیئت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران، موضوع فعال شدن کد یونیک دفاتر اسناد رسمی در بانک ملی ایران از اردیبهشت ماه سال جاری مطرح شد.
به گزارش خبرنگار ماهنامه «کانون»، در این جلسه سعادتیان؛ مدیرکل ثبت استان تهران، خوشنویسان؛ معاون امور اسناد ثبت تهران، توحیدی؛ معاون امور املاک ثبت تهران، خلیلیان؛ رئیس اداره ثبت جنوب شرق، علیزاده؛ رئیس اداره ثبت تهرانپارس، صالحی فشمی؛ رئیس اداره ثبت شهرری، عبدی؛ رئیس اداره ثبت جنوب، اسماعیلی؛ رئیس ثبت شمال شرق، عبدی‌پور؛ رئیس ثبت غرب، معراجی؛ رئیس ثبت جنوب‌غرب، جهان؛ رئیس ثبت قلهک، مخمل کوهی؛ رئیس ثبت شمال، قصری؛ رئیس بازرسی ثبت استان تهران، پیری وردین؛ مدیر تحول اداری ثبت استان تهران، خاکباز؛ رئیس انفورماتیک ثبت استان تهران و اعضای هیئت مدیره کانون سردفتران حضور داشتند.
سعادتیان، مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان تهران در این نشست ضمن تبریک به مناسبت سال جدید، نامگذاری امسال را از سوی مقام معظم رهبری به‌نام سال همت مضاعف، کار مضاعف، فرصت مناسبی برای گسترش و تسهیل خدمت‌رسانی به مردم دانست.
وی مبارزه با مفاسد اداری و تضمین و تثبیت آرامش مردم را تکلیف مجموعه ثبت و دفاتر اسناد رسمی دانست و اظهار داشت: موفقیت دفاتر اسناد رسمی موفقیت ماست و موفقیت ما موفقیت دفاتر است. چنانچه مردم از دفاتر اسناد رسمی با رضایت خارج شوند این رضایت در واقع رضایت از عملکرد مجموعه ثبت است و بالعکس. در حقیقت دفاتر اسناد رسمی و ثبت اسناد و املاک مجموعه‌ای غیر‌قابل تفکیک و به‌هم‌پیوسته هستند.
سعادتیان با اعلام آمادگی برای حضور در هر نقطه از استان تهران به‌منظور تشکیل جلساتی که به خدمت‌رسانی و کار مضاعف و مثمرثمر بینجامد، ابراز داشت: از مجموعه دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران انتظار کار و همت مضاعف دارم و مجموعه ثبت نیز در این راستا همراه و کمک شما خواهد بود.
 وی با قدردانی از راه‌اندازی دستگاه پرداخت الکترونیکی در بیش از یک هزار و 514 دفتر اسناد رسمی در سطح استان تهران یادآور شد که این کار مهم جز با همت دفاتر اسناد رسمی و حمایت ثبت استان قابل اجرا نبود.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان تهران با اشاره به لزوم حل مشکلات مجموعه ثبت، دفاتر اسناد رسمی و مردم به‌صورت سریع و قانونی در مسائل مختلف از جمله نحوه ارسال استعلامات ثبت و اخذ پاسخ آن، پیشنهاد کرد که با جلسات کارشناسی، راه کار عملی آن بررسی و اجرایی شود.
وی ضمن اعلام فعال‌شدن کد یونیک دفاتر اسناد رسمی در بانک ملی در اردیبهشت ماه گفت: با فعال‌شدن این کد مشکل قطع سیستم پرداخت‌ها کاملًا مرتفع‌شده و تمام فیش‌ها در هر نقطه از کشور و به حساب مربوطه قابل‌پرداخت خواهد‌بود که یکی از آثار میان‌مدت این طرح و پس از رفع موانع قانونی حذف قانونی دفتر درآمد در دفاتر اسناد رسمی است.
سعادتیان با اشاره به برنامه انفورماتیک ثبت استان تهران و تثبیت زیرساخت‌های مربوطه نوید فعال‌شدن کد کاربری دفاتر اسناد رسمی در اداره ثبت استان را داد و افزود: با این کار ارسال تمام آمار به ثبت استان از طریق الکترونیکی انجام‌شده که این امر در حل معضل ترافیک و اصلاح الگوی مصرف در ابعاد مختلف نقش مهمی دارد.
وی با طرح موضوع لزوم نظام‌مند کردن ابلاغ بخشنامه‌ها، بحث و بررسی و تصمیم در‌این‌خصوص را به کار‌گروه مشترک اداره کل ثبت استان تهران و کانون سردفتران و دفتریاران واگذار کرد و با اشاره به نگرشی تازه بر بازرسی دفاتر اسناد یادآور شد، معتقد به خود بازرسی هستیم. چرا که تمام همکاران از تمام مسائل مطلع بوده و خود آنها هم باید در امر بازرسی فعال باشند.
سعادتیان در پایان آمادگی اداره کل ثبت استان تهران را برای تلاش در هر زمینه‌ای که منجر به رفع مشکلات مردم و دفاتر اسناد رسمی شود، اعلام کرد.
در ادامه این نشست آقاصفری، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران با ابراز خرسندی و قدردانی فراوان از نگرش مدیرکل ثبت استان تهران با اشاره به سال همت مضاعف و کار مضاعف، عملی‌شدن سریع منویات مدیرکل ثبت استان را خواستار شد.
سپس دشتی اردکانی، نایب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران با تشکر از مدیرکل ثبت استان تهران اظهار امیدواری کرد که در سه ماهه نخست سال جاری ساز و کار همت مضاعف و کار مضاعف در مجموعه دفاتر اسناد رسمی و ثبت استان تنظیم و منویات مقام معظم رهبری سریعاً عملی شود.
مدیرکل ثبت استان تهران ضمن اعلام موافقت با تشکیل کارگروه مشترک اداره کل ثبت استان تهران و کانون سردفتران و دفتریاران با پیشنهاد نایب رئیس کانون سردفتران و موافقت حضار، نماینده‌ای از کانون سردفتران به‌عنوان دبیر کارگروه مشترک انتخاب شد.