کانون سردفتران و دفتریاران

دوشنبه, 15 آذر 1400

رئیس دیوان عالی کشور: کار سردفتری بسیار مهم و شاخه‌ای از امور قضایی است

رئیس دیوان عالی کشور:
کار سردفتری بسیار مهم و شاخه‌ای از امور قضایی است
 
طی دیدار اعضای هیئت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران با حضرت آیت‌الله محسنی گرکانی در دفتر ایشان، رئیس دیوان عالی کشور گفت: کار سردفتری بسیار مهم و شاخه‌ای از امور قضایی است.
به گزارش خبرنگار ماهنامه «کانون» در این دیدار مسلم آقاصفری؛ رئیس کانون سردفتران و دفتریاران ضمن تبریک سال جدید، اظهار داشت: کانون سردفتران با قدمت 80 ساله متولی امور بازنشستگی، بیمه، امور معیشتی و نظارتی قریب به 8000 سردفتر است. وی همچنین توضیح داد که دفاتر اسناد رسمی برای مجموعه قوای سه‌گانه دارای ظرفیت بسیار بالایی است و می‌توان با افزایش اختیارات دفاتر اسناد رسمی از ظرفیت دفاتر برای کمک به دستگاه قضایی در امور غیرقضایی و شبه قضایی استفاده کرد.
رئیس هیئت مدیره کانون ادامه داد: به این منظور یکی از نیازهای امروز ما تحول است. چرا که انجام وظایف خطیر دفاتر اسناد رسمی با روش سنتی امکان پذیر نیست. حجم اطلاعات مبادله شده در دفاتر اسناد رسمی به حدی زیاد است که تمام مراکز تصمیم‌گیری نیازمند این اطلاعات هستند، هر‌چند اجرای این تحول نیازمند صرف هزینه سنگینی است.
حضرت آیت الله محسنی گرکانی، رئیس دیوان عالی کشور هم در این دیدار اظهار داشت: تنظیم اسناد رسمی باید به قدری با دقت، استحکام و مستدل صورت پذیرد تا به هیچ‌وجه ایرادی به آن وارد نشود. شما بهترین شغل را برای تثبیت حقوق و مالکیت مردم دارید و این کار، بسیار مهم و شاخه‌ای از امور قضایی است. اسناد و حقانیت مردم بر مالکیت توسط شما تثبیت و صادر می‌شود. در شریعت و اسلام به ما راهنمایی شده است که در این امور دقت فراوان صورت پذیرد و اگر در احراز هویت، سلسله انتقالات، اصالت اسناد و سایر امور مربوط دقت کافی به عمل نیاید، مشکلات بسیاری برای مردم و دستگاه قضایی حادث می‌شود. به شما توصیه می‌کنم در تمام انتقالات به وضعیت و شرایط انتقال‌دهنده بسیار توجه و دقت نمایید.
همچنین در این دیدار علی‌رضا علی‌اکبر، عضو هیئت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران ضمن تشکر از توجه و امعان‌نظر ریاست دیوان عالی کشور، تصویب لایحه پیش‌فروش املاک و تجهیز دفاتر اسناد رسمی به سیستم رایانه شبکه‌ای را امری مهم در انجام وظایف سردفتری خواند و حمایت معنوی رئیس دیوان عالی کشور را در‌این‌خصوص خواستار شد.