کانون سردفتران و دفتریاران

شنبه, 13 آذر 1400

معرفی کتاب

درمان اضطراب و افسردگی
هر چند رسم ماهنامه این بوده و هست که صرفاً به معرفی کتاب‌های حقوقی بپردازد لیکن از آنجا که اضطراب و افسردگی از عمده مشکلات بهداشت عمومی است و نیز کتاب ارزشمند «درمان اضطراب و افسردگی» تأکید دارد که مغز آدمی با بیش از 10 میلیارد یاخته عصبی و پیوندهای بی‌شمار بین آنها، شاهکاری است رازآلود؛ از همین رو، مطالعه نتایج پژوهش‌های 10 ساله چند گروه کارشناس به همه عزیزانی که به نوعی با موضوع اضطراب و افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنند، توصیه و این کتاب معرفی می‌شود.
این کتاب ارتباط بین مغز و رفتار را با نگرشی روان‌شناسانه و از لحاظ سبب‌شناسی رفتاری تبیین می‌کند. البته ناگفته نماند که این کتاب درسی بیش از دیگران برای دانش‌پژوهان و دانشجویان رشته روان‌شناسی با گرایش بالینی مفید فایده است.
کتاب «درمان اضطراب و افسردگی» تألیف دنیل جی. آمن و لیزاسی. روث است که دکتر محمد باقر فهامی، سید محمد کاوش نیا و دکتر محمد کریم خداپناهی آن‌را ترجمه کرده‌اند و از سوی انتشارات دانشگاه شهید بهشتی با شمارگان 2000 نسخه در 414 صفحه به قیمت 5600 تومان روانه بازار کتاب‌های دانشگاهی شده است.

مالکیت فکری
مالکیت، مالکیت معنوی، مالکیت صنعتی و مالکیت فکری با سابقه یک قرن در کشورمان، ازجمله عناوین مورد بحث کلی این کتاب است.
حق اختراع، علامت تجاری، حق طبع و نشر، حق طرح صنعتی از موضوع‌های مهم کتاب «مالکیت فکری» است. از بخش‌های 29 گانه کتاب که در چهار فصل به ترتیب زیر عنوان‌های «درآمد»، «حمایت از محصولات»، «علامت‌های تجاری و رقابت غیرمنصفانه» و «حق طبع و نشر» تدوین یافته است به مسایل کاربردی موضوع مالکیت فکری می‌پردازد که به درک ساختاری این مهم برای مخاطب کمک شایانی می‌کند.
گفتنی است این کتاب را که سر رابین جاکوب، قاضی دادگاه عالی تجدیدنظر انگلستان و دنیل الکساندر و لیدنسی لین از وکلای پایه یک دادگستری انگلستان تألیف نموده‌اند توسط حمید هاشم بیگی به فارسی برگردانده شده و مورد توجه مرکز خدمات تخصصی و مشاوره‌ای مالکیت فکری جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران است.
کتاب یادشده با 338 صفحه با شمارگان 1000 نسخه به قیمت 4500 تومان از سوی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی شعبه واحد تهران روانه بازار کتاب‌های حقوقی شده است.

 
 
حقوق ثبت
مواد 147 و 148 اصلاحی قانون ثبت
در رویه قضایی
ابتدا ممکن است این ایراد گرفته شود که مهلت قانونی برای پذیرش درخواست‌های موضوع مواد 147 و 148 اصلاحی قانون ثبت منقضی شده است و دیگر بررسی آن در رویه‌های قضایی مفید فایده نخواهد بود. اما پاسخ و رفع این اشکال در همان واژه رویه قضایی است که در رسیدگی به پرونده‌های موجود و چگونگی اعتراض به آراء کمیسیون‌های مربوطه هنوز مورد استناد قرار می‌گیرد و این کتاب، از این حیث، خواندنی است.
در این کتاب، بررسی تفسیری قضات و اندیشمندان حقوقی در‌خصوص مفاد مواد 147 و 148 اصلاحی قانون ثبت با توجه به آراء وحدت رویه دیوان عالی کشور، آراء اصراری دیوان عالی کشور، آراء شعب دیوان عالی کشور، آراء دیوان عدالت اداری، دیدگاه‌های قضایی، نظریات مشورتی اداره حقوقی و بخشنامه‌های ثبتی مورد مداقه قرار گرفته است.
این کتاب در 118 صفحه با شمارگان 1000 نسخه در سال 1388 از سوی انتشارات جنگل، جاودانه چاپ و توسط عاطفه زاهدی تدوین شده است.

 
 
 
قانون ثبت اسناد و املاک
در آئینه آراء قضایی
اساساً جامعه حقوقی کشور نیازمند آگاهی از نظریه‌های حقوقی و آراء قضایی است. چندی است که این مهم مورد توجه نویسندگان و اندیشمندان و استادان حقوق قرار گرفته است. کتاب «قانون ثبت اسناد و املاک در آئینه آراء قضایی» از این حیث بسیار ارزشمند است که آراء وحدت رویه دیوان عالی کشور، آراء شعب دیوان عالی کشور، آراء هیئت عمومی دیوان عدالت اداری و آراء دادگاه انتظامی قضات را در‌خصوص قوانین ثبتی، دربردارد.
بدیهی است آراء وحدت رویه دیوان عالی کشور و دیوان عدالت اداری که لازم‌الاتباع هستند، بسیار مفید فایده خواهند بود و ازجمله دیگر آراء قضایی که به‌عنوان دکترین حقوقی و رویه قضایی قابل بهره‌برداری در تئوری و ارائه دروس دانشگاهی است.
عاطفه زاهدی، پدیدآورنده این اثر تأکید دارد که آخرین اصلاحات قانون ثبت و آیین‌نامه‌های مربوط در تدوین کتاب اعمال شده است.
کتاب یادشده در 280 صفحه با شمارگان 2000 نسخه از سوی انتشارات جنگل، جاودانه در سال 1388 چاپ و روانه بازار نشر حقوقی شده است.

قابل توجه ناشران محترم کتاب
نظر به اینکه ماهنامه «کانون» چندی است به منظور آشنایی بیشتر مخاطبان خصوصاً جامعه محترم سردفتری اقدام به معرفی کتاب‌های حقوقی اعم از حقوق سردفتری و امور ثبتی نموده، ناشران محترم می‌توانند با ارسال 2 جلد از هر عنوان کتاب منتشر‌شده، ماهنامه «کانون» را در انجام این مهم، به نحو مطلوب، یاری نمایند.
نشانی‌ دفتر ماهنامه: تهران‌، خیـابان‌ استـاد مطهری‌، مقابـل‌ خیابـان‌ سنـایی‌، پلاک‌ 273
تلفن: 88728755 ـ 021                                                            کدپستی: 1586717311
دورنگار: 88705190 (داخلی 248)                                            صندوق‌پستی‌: 1151/14335
پایگاه اینترنتی کانون سردفتران و دفتریاران: www.notary.ir                                                         
 نشانی الکترونیکی ماهنامه:                                                             [email protected]
 
 
فراخوان
حقوق‌دانان
نویسندگان، مترجمان
نظر به اینکه ماهنامه «کانون» قصد دارد به زودی ویژه‌نامه‌ای زیرعنوان «مبارزه با پول‌شویی» منتشر نماید، از همه علاقه‌مندان به موضوع خصوصاً متخصصان امر در امور گمرکی، امور سردفتری، امور قضایی، امور اداری، امور مالی‌ـ‌اقتصادی و بانکی به ویژه سردفتران محترم با عنایت به ماده 6 قانون مبارزه با پولشویی در‌خصوص تکالیف دفاتر اسناد رسمی و جایگاه این نهاد وابسته به قوه‌قضائیه در اعمال و اجرای سیاست‌های حاکم بر قانون یاد‌شده، مقالات و ترجمه‌های خود را نهایتاً تا بیستم خرداد ماه 1389 به نشانی زیر ارسال نمایند؛
نشانی‌ دفتر ماهنامه: تهران‌، خیـابان‌ استـاد مطهری‌، مقابـل‌ خیابـان‌ سنـایی‌، پلاک‌ 273
تلفن: 88728755 ـ 021                                                                کدپستی: 1586717311
دورنگار: 88705190 (داخلی 248)                                              صندوق‌پستی‌: : 1151/14335
پایگاه اینترنتی کانون سردفتران و دفتریاران:                                                      www.notary.ir
 نشانی الکترونیکی ماهنامه:                                                              [email protected]

 
مأوی
نشریه داخلی قوه قضائیه
امروز بر کسی پوشیده نیست که رسانه می‌تواند پل آموزش، فرهنگ‌سازی و ابزار اطلاع‌رسانی به موقع و شایسته باشد. این مهم از دیرباز مورد توجه دستگاه قضایی بوده و مدت‌ها است که «مأوی» به عنوان نشریه داخلی قوه‌قضائیه به صاحب‌امتیازی حوزه ریاست قوه‌قضائیه منتشر می‌شود و هم موجبات ارتقای سطح علمی و پژوهشی قضات و کارکنان دستگاه قضایی را فراهم آورده و هم با انتشار آخرین اخبار از چگونگی وضعیت درون‌سازمانی دستگاه قضایی اطلاع‌رسانی نموده است.
نشریه «مأوی» که دو روز در هفته روزهای دوشنبه و چهارشنبه به طور رایگان در اختیار قضات قرار می‌گیرد، مورد عنایت و توجه اغلب کارکنان و متصدیان امر مهم قضاوت است.
مأویû در هر شماره، علاوه بر اخبار، متن سخنرانی مسؤولان قضایی و دادگستری، عزل و نصب‌های قضایی، مقالات علمی‌ـ‌پژوهشی در موضوعات مختلف حقوقی‌‌ـ‌قضایی، پرسش و پاسخ‌های مربوط به شوراهای حل اختلاف، پرسش‌های مردم زیرعنوان «پرسش از شما» که زیرنظر معاونت آموزش قوه‌قضائیه پاسخ‌های علمی و منطبق با قانون داده می‌شود و همچنین زیرعنوان «اندیشه‌های قضایی» نتیجه نشست‌های قضایی دادگستری‌های سراسر کشور در قالب پرسش و پاسخ مطرح می‌شود که برای جامعه حقوقی مفید فایده است.
خبر، گزارش، علمی، آموزش، رأی و گفت‌وگو، غیر از صفحات اول و آخر، از عناوین 8 صفحه نشریه «مأویû» است.
گفتنی است مسؤولیت سردبیری این نشریه را اخیراً جناب آقای دکتر عباس جعفری‌دولت‌آبادی دادستان تهران برعهده گرفته که ماهنامه «کانون» برای ایشان در حوزه رسانه و اطلاع‌رسانی آرزوی توفیق دارد.
 

 

 قابل توجه سردفتران و دفتریاران

و
دفاتر اسناد رسمی سراسر کشور
هر چند بدیهی است لیکن تأکید می‌شود که مجموعه به چاپ رسیده زیر عنوان «نظریه‌های مشورتی کمیسیون حقوقی کانون سردفتران و دفتریاران» همان‌گونه که از نام آن مستفاد می‌گردد صرفاً مشتمل بر نظریات مشورتی اعضای محترم کمیسیون حقوقی کانون سردفتران و دفتریاران می‌باشد و به منظور ارتقای سطح علمی و دانش‌حقوقی علاقه‌مندان در اختیار همکاران ارجمند قرار گرفته است.
لذا از حیث اجرا، جنبه الزام‌آور نداشته و مسقط یا موجد الزامات قانونی برای سردفتران و دفتریاران دفاتر اسناد رسمی سراسر کشور نمی‌باشد.
 
نظریه‌های مشورتی کمیسیون حقوقی
کانون سردفتران و دفتریاران
کتاب ارزشمند «نظریه‌های مشورتی کمیسیون حقوقی کانون سردفتران و دفتریاران» حاصل نشست‌های علمی‌ـ‌حقوقی و پژوهش‌محور کمیسیون حقوقی دفتر حقوقی و حمایت قضایی کانون سردفتران و دفتریاران است که از تاریخ 6/3/1382 لغایت 27/4/1386 طی 170 جلسه رسمی پس از بحث و بررسی در‌خصوص پرسش‌ها و مسایل مطرح‌شده از سوی دفاتر اسناد رسمی، جوامع سردفتری و مراجع قضایی، حسب مورد پاسخی شایسته و علمی‌ـ‌تحقیقی براساس آخرین مقررات و دکترین‌های حقوقی داده‌است که موضوعات آن اعم از اتباع بیگانه، اجاره، اجرائیه، احراز هویت، احوال شخصیه، اراضی، املاک، استعلامات، اشخاص حقوقی، اقرارنامه، انتقال اجرایی، حق‌التحریر، حق‌الثبت، خودرو، دفتر اسناد رسمی، دفتریار، رهن، سردفتر، فسخ سند و اقاله، قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی، گواهی امضا، گواهی عدم حضور، مالیات، مستندات تنظیم اسناد، نظام وظیفه، وکالت و بسیاری دیگر سؤال‌های مهم و مسایل مبتلابه دفاتر اسناد رسمی است که جمعاً 452 نظریه مشورتی را تشکیل داده است.
گفتنی است جلد اول این کتاب به تازگی به اهتمام دفتر آموزش و پژوهش کانون سردفتران و دفتریاران روانه بازار کتاب‌های حقوقی شده است.
امتیاز خاص این کتاب، فهرست موضوعی به ترتیب حروف الفبا و هم‌چنین جداول موضوعی آن است که براساس شماره سؤال، سؤال‌کننده، شماره جلسه کمیسیون، تاریخ جلسه کمیسیون، عنوان یا موضوع سؤال، خلاصه سؤال، خلاصه جواب و موضوع کلی تنظیم شده است.
این کتاب دارای 260 صفحه به قیمت 4000 تومان توسط انتشارات سرخ منتشر می‌شود که علاقه‌مندان به تهیه کتاب می‌توانند با تکمیل «فرم خرید کتاب» (صفحه بعد) نسبت به تهیه آن اقدام نمایند.