کانون سردفتران و دفتریاران

يكشنبه, 14 آذر 1400

تنظیم اسناد خودرو باید در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود

معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت:
تنظیم اسناد خودرو باید به شکل رسمی و در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود
 
معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت در نشست خبری گفت: تنظیم اسناد خودرو به عنوان بخش مهمی از مالکیت اشخاص در جامعه باید به شکل رسمی و در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود.
به گزارش خبرنگار ماهنامه «کانون»، احمد تویسرکانی، معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در نشست خبری اردیبهشت ماه در‌خصوص بررسی لایحه «نحوه رسیدگی به تخلفات و اخذ جرایم مربوط به حمل و نقل» در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: قضاوت نسبت به این موضوع به عهده مجلس شورای اسلامی است و طبیعی است که سازمان ثبت مسؤول تثبیت مالکیت و مرجع واحد است. ثبت مالکیت اشخاص شامل مادی و معنوی و در حوزه مادی اعم از منقول و غیر‌منقول به‌موجب قانون است. ما در این رابطه نظرات خود را به مجلس اعلام کرده‌ایم و معتقدیم تنظیم اسناد خودرو به عنوان بخش مهمی از مالکیت اشخاص در جامعه باید به شکل رسمی و در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود.
رئیس سازمان ثبت افزود: بسیاری از مراجعات کنونی مردم به محاکم قضایی ناشی از معاملات عادی است که اگر در دفاتر اسناد رسمی و به‌موجب قانون صورت گیرد تعهدات متعاملین هم لازم‌الاجرا و لازم‌الاتباع است.
معاون قوه قضائیه ضمن تبیین وظایف سازمان ثبت با اشاره به وجود بی‌نظمی در معاملات که بخش عمده‌ای از دعاوی حقوقی در محاکم را ایجاد کرده، گفت: این دعاوی ناشی از معاملات عادی است که فرهنگ‌سازی و گرایش مردم به سمت معاملات رسمی برای کاهش این مراجعات به محاکم و رفع این معضل نقش مهمی را دارد. کشور از این جهت در حال توسعه است. در سال گذشته مجموعه معاملات ثبتی در کشور حدود 18 میلیون و 371 هزار و 831 معامله بوده که در مقایسه با سال 87 به میزان 13 درصد افزایش داشته که این آمار حکایت از رونق نسبی در حوزه معاملات دارد.
تویسرکانی ادامه داد: از مجموع این معاملات، 2 میلیون و 2 هزار و 363 معامله مربوط به اموال منقول و 995 هزار و 733 معامله مربوط به اموال غیر‌منقول بوده است.
وی افزود: جهت ارایه خدمات مناسب 409 واحد ثبتی، 7 هزار و 552 دفتر اسناد رسمی، 3 هزار و 851 دفتر ازدواج و یک هزار و 467 دفتر طلاق در کشور فعال است.
رئیس سازمان ثبت با ارائه آماری در زمینه ازدواج و طلاق در کشور گفت: با وجود برخی تبلیغات مبنی بر کاهش میزان ازدواج در سال 88، این میزان نسبت به سال گذشته 2 درصد افزایش یافته است. در سال گذشته 118 هزار و 375 مورد طلاق به ثبت رسیده است که 7/1 درصد ازدواج‌های صورت گرفته منجر به طلاق شده است.
تویسرکانی اظهار داشت: یک میلیون و 309 هزار و 471 سند در سال گذشته ثبت شده است که از این میزان 315 هزار و 711 سند در‌خصوص اسناد روستایی و 6 هزار و 494 سند از اراضی به نام سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور و 426 سند مربوط به اراضی مسکن مهر ثبت شده است.
معاون قوه قضائیه به سالروز تاریخی فرمان 8 ماده‌ای مقام معظم رهبری در‌خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادی اشاره کرد و گفت: یکی از راهکارهای مبارزه با مفاسد اقتصادی، اصلاح شیوه‌ها و روش‌هایی است که زمینه‌های فساد را ازبین می‌برد. به همین جهت در فرمانی مقام معظم رهبری به هر سه قوه مسؤولیت داد که با هم‌فکری، ساماندهی در جهت ارتقای سلامت اداری ایجاد کنند. یکی از روزنه‌های فساد، بحث تعدی و تجاوز به اراضی دولتی در گذشته و پدیده شوم زمین‌خواری بود که یکی از راهکارهای آن سنددار‌کردن اراضی ملی است که هماهنگی خوبی با دولت در جهت صدور اسناد این زمین‌ها و زمین‌های اوقاف به عمل آمده است.
تویسرکانی از رونق نسبی در حوزه ثبت شرکت‌ها خبرداد و گفت: در سال گذشته با رشد 2 درصدی در این حوزه مواجه بودیم و تعداد شرکت‌های ثبت‌شده 86 هزار و 775 شرکت بوده که از این تعداد 86 درصد شرکت‌ها، تجاری و 14 درصد شرکت‌های تعاونی بوده است و در سال گذشته 45 شعبه شرکت‌های خارجی در کشور به ثبت رسیده است.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره اجرای سند تک برگ یا تغییر اسناد مالکیت به شیوه جدید گفت: اقدامات جامعی برای تبدیل اسناد مالکیتی دفترچه‌ای به شکل تک برگ انجام می‌شود که این اسناد جدید از لحاظ امنیتی قابلیت جعل ندارد و از طریق چاپخانه دولتی چاپ می‌شود و صدورش با ماشین‌های امنیتی است و اسناد کروکی املاک نیز در آن موجود است.
وی همچنین ادامه داد: معضل تعیین حدود پلاک ثبتی که آثارشان در حوادث طبیعی از بین می‌رفت با اسناد مالکیتی جدید رفع می‌شود که این اقدام در چند حوزه ثبتی استان تهران اجرایی شده و در پایان نیمه اول سال جاری کلیه واحدهای ثبتی این آمادگی را پیدا می‌کنند که اسناد مالکیت جدید را اجرایی کنند.
تویسرکانی ابراز امیدواری کرد در سالی که از سوی مقام معظم رهبری سال همت مضاعف و کار مضاعف نامیده شده، مسؤولیت‌ها را به نحو صحیح و دقیق بشناسیم و برنامه‌ها را به نحوی تنظیم کنیم که اهداف عالی چشم‌انداز 20 ساله جمهوری اسلامی ایران محقق شود.
رئیس سازمان ثبت در‌خصوص اخذ وجه استعلام از دفاتر اسناد رسمی گفت: به‌موجب قانون، مبلغ مذکور به حساب خزانه واریز می‌شود.
تویسرکانی در پاسخ به سؤالی درباره برگزاری آزمون سردفتری گفت: آزمون سردفتری اسناد رسمی برگزار نمی‌شود. احتمالاً آزمون سردفتری ازدواج برگزار شود.