کانون سردفتران و دفتریاران

دوشنبه, 15 آذر 1400

ما می‌توانیم با استفاده از کارشناسان علوم و حدیث، دانش‌نامه حدیث سردفتری گردآوری کنیم

حضرت آیت‌ا... محمدی ری‌شهری؛
ما می‌توانیم با استفاده از کارشناسان علوم و حدیث، دانش‌نامه حدیث سردفتری گردآوری کنیم
 
حضرت آیت‌ا... محمد محمدی ری شهری تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) در دیدار جمعی از اعضای کانون سردفتران و دفتریاران گفت: ما می‌توانیم با استفاده از کارشناسان دانشکده علوم و حدیث، مجموعه‌ای مانند دانش‌نامه حدیث پزشکی برای حرفه شما دانش‌نامه حدیث سردفتری گردآوری کنیم.
 
به گزارش خبرنگار ماهنامه «کانون» اعضای هیئت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران و جمعی از سران دفاتر اسناد رسمی با حضرت آیت‌ا... ری‌شهری، تولیت آستان مقدس حضرت عبد‌العظیم حسنی (ع) دیدار کردند.
در ابتدای این دیدار، محمدرضا دشتی اردکانی، نایب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران ضمن تشکر از حضرت آیت‌ا... ری‌شهری به‌دلیل پذیرفتن این ملاقات، از خداوند متعال خواستار شد تا از فیوضات سه ماه رجب، شعبان و رمضان بهره‌مند شویم. وی ضمن تشکر از خدمات ارزنده آیت‌ا... ری‌شهری، ایشان را افتخار و سرمایه‌ای بزرگ نامید.
دشتی اردکانی گفت: در‌حال‌حاضر در سراسر کشور 8 هزار دفتر اسناد رسمی فعال است که از این تعداد فقط 1750 دفتر در شهر تهران و عموماً فارغ‌التحصیلان حقوق و حوزه‌های علمیه و افراد فرهیخته و دو هزار نفر دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد به بالا و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها هستند.
نایب رئیس کانون با اشاره به این که کشورمان قصد پیوستن به اتحادیه جهانی سردفتران را دارد و دوستان فرانسوی به‌دنبال دریافتن احکام دین ما هستند، خطاب به آیت‌ا... ری‌شهری گفت: از جناب‌عالی به‌عنوان فردی که علم حدیث را در دوره اخیر زنده کرده‌اید درخواست داریم تا به کانون سردفتران و دفتریاران برای گردآوری مجموعه احادیث مرتبط به کار ما کمک کنید. دفاتر اسناد رسمی روابط اجتماعی مردم را به روابط حقوقی تبدیل می‌کنند و ما امیدواریم بتوانیم هر روز در راه دفاع از حقوق مردم قوی‌تر عمل کنیم.
به نقل از پایگاه اینترنتی کانون سردفتران و دفتریاران، سپس حضرت آیت‌ا... ری‌شهری ضمن خیر‌مقدم و آرزوی توفیق، عنایت ویژه حضرت حق را از اصلی‌ترین عوامل موفقیت انسان دانست و اظهار داشت: در دعای صباح که دعای بسیار خوبی است یکی از نکاتی که از حضرت امیر‌المؤمنین امام علی (ع) روایت شده و مورد توجه علمای بسیاری از جمله حضرت آیت‌ا... بهجت(ره) بوده این نکته است که تمام فعالیت‌ها و کارهای مؤمن باید در‌جهت خود‌سازی باشد. گاهی راه روشن است اما اگر توفیق و عنایت خداوند متعال نباشد ممکن است انسان حتی در همان راه روشن به لغزش افتد.
ایشان همچنین با ذکر واقعه‌ای مهم، ماجرای آغاز کتابت و استناد به آن را به زمان حضرت آدم (ع) نسبت دادند.
حضرت آیت‌ا... ری‌شهری با تأکید بر اهمیت ثبت اسناد خاطر‌نشان کرد: در روابط حقوقی مردم کار شما بسیار مهم و سرنوشت‌ساز است. ایشان با اشاره به مسؤولیت‌های مهم خود در نظام جمهوری اسلامی ایران تأکید نمودند: هر قدر مسؤولیت مهم و سنگین‌تر باشد به همان نسبت انسان باید از تقوای بیشتری بهره برد.کار ثبت اسناد دو بعد دارد؛ بعد اول آموزش که بسیار با اهمیت است و بعد دوم و مهم‌تر، توجه به بعد معنوی است. تمام مشکلاتی که ما در طول جامعه داشتیم از کم‌علمی نبوده است، بلکه از کم‌تقوایی یا بی‌تقوایی بوده است. وقتی که انسان تقوا داشته باشد خداوند به کار انسان برکت داده و این نکته هم تصریح است و هم تحلیل است و هم تجربه.
وی با تأکید بر این که انسان‌های با تقوا در مقابل مشکلات و مسایل از ایمنی بسیار بیشتری برخوردارند، تأکید کرد: آموزش باید قوی و جدی باشد اما اگر انسان بخواهد بیش از آنچه آموخته و در اختیار دارد بهره ببرد باید با خدا انس بیشتری داشته باشد.
ایشان در پایان یادآور شدند: چنانچه سرفصل‌های اساسی و مهم این حرفه مشخص شود، می‌توانیم با استفاده از کارشناسان دانشکده علوم و حدیث مجموعه‌ای همانند دانش‌نامه حدیث پزشکی برای حرفه شما گردآوری کنیم.
در انتهای این دیدار نیز اعضای هیئت مدیره کانون به زیارت حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) مشرف شدند.