کانون سردفتران و دفتریاران

يكشنبه, 07 آذر 1400

طولانی‌ترین آیه قرآن کریم در‌خصوص ثبت اسناد است

حضرت آیت‌ا... مکارم شیرازی:
طولانی‌ترین آیه قرآن کریم در‌خصوص ثبت اسناد است
حضرت آیت‌ا... ناصر مکارم شیرازی در دیدار رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، نایب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران، معاون امور اسناد و سردفتران سازمان ثبت و هیئت همراه تأکید کردند؛ طولانی‌ترین آیه قرآن کریم در‌خصوص ثبت اسناد است.
به گزارش خبرنگار ماهنامه «کانون» و به نقل از پایگاه اینترنتی کانون سردفتران و دفتریاران، در این دیدار این مرجع عالیقدر گفتند: امام علی (ع) در آخرین لحظات عمر شریف خود حدیث معروفی را بیان فرمودند؛ "اوصیکم بتقوی الله و نظم امرکم". عالَم، عالَم نظم است. تمام موجودات روی حساب و کتاب آفریده شده‌اند. کار شما تنظیم حقوق مردم و تثبیت مالکیت مردم نسبت به یکدیگر است. اگر نظم به‌هم بخورد انواع بیماری‌های اجتماعی پدید می‌آید. ایشان تأکید کردند؛ طولانی‌ترین آیه قرآن کریم که در سوره بقره نازل شده در‌خصوص ثبت اسناد است و 18 حکم دربارة تنظیم و ثبت اسناد در این آیه می‌باشد. ببینید هزار و چهارصد سال قبل و در آن جامعه عقب‌افتاده در این آیه چه اشاره‌هایی شده است. و در ادامه افزودند؛ بسیاری از پرونده‌های دادگستری در محدوده ثبت اسناد است. گاهی از روی نا‌آگاهی مردم و دفاتر و گاهی از سوء‌استفاده‌های کلان و گاهی هم از نارسایی قانون است و همین می‌شود که مردم به زحمت بیفتند. فقط مشکل مالی هم پدید نمی‌آید، در پی مشکل مالی، مشکل عاطفی و اجتماعی پدید می‌آید.
در پایان، ایشان فرمودند: باید از آخرین نو‌آوری برای تنظیم اسناد استفاده کنیم تا حقوق مردم از بین نرود و بی‌دقتی‌ها به حداقل برسد و یا از بین برود. شما باید با آموزش قانون و شرع، دفاتر اسناد رسمی را پویا‌تر نمایید. مزد شما فراوان است و نزد خدا محفوظ است. باز تکرار می‌کنم از نوآوری در تنظیم اسناد استفاده کنید، آموزش دهید و اطلاع‌رسانی کنید.
 
 
***
 
حضرت آیت‌ا... جوادی آملی:
در تمام امور باید سند تنظیم کنید
حضرت آیڑ‌ا... عبدا... جوادی آملی در دیدار با تعدادی از اعضای هیئت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران تصریح کردند؛ در تمام امور باید سند تنظیم کنید.
به نقل از پایگاه اینترنتی کانون سردفتران و دفتریاران حضرت آیت‌ا... عبدا... جوادی آملی نیز در دیدار جداگانه‌ای فرمودند: در تمام امور باید سند تنظیم کنید پرونده‌های دادگستری به‌خاطر عدم آگاهی مردم در تنظیم اسناد رسمی است. بخشی از پرونده‌های دادگستری از بد‌اخلاقی است. اگر رساله عملیّه، عملی شود کشور مدیــنه فاضله می‌شود.