کانون سردفتران و دفتریاران

شنبه, 13 آذر 1400

سند نقل و انتقال خودرو بدون دریافت مالیات نقل و انتقال و حق‌الثبت نیز می‌تواند در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود

سند نقل و انتقال خودرو بدون دریافت مالیات نقل و انتقال و حق‌الثبت نیز می‌تواند در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود
 
مصطفی پور‌محمدی رئیس سازمان بازرسی کل‌کشور در دیدار با اعضای هیئت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران گفت: سند نقل و انتقال خودرو بدون دریافت مالیات نقل و انتقال و حق‌الثبت نیز می‌تواند در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود.
به گزارش خبرنگار ماهنامه «کانون»، در ابتدای این دیدار، محمدرضا دشتی اردکانی نایب رئیس کانون سردفتران و دفتریاران گفت: اعتقاد داریم اجرای اصل 44 مورد نظر مقام معظم رهبری، با آنچه تاکنون اتفاق افتاده است فاصله بسیاری دارد و باید با همه توان در‌جهت اجرای سیاست‌های واقعی اصل 44 اقدام نماییم.
وی ادامه داد: در چند سال گذشته دستگاه‌ها و نهادهای مختلف هر یک به نوعی با حمله به اختیارات، وظایف و صلاحیت‌های دفاتر اسناد رسمی معضلاتی را برای این صنف فراهم آورده‌اند، چرا که آن‌ها اعتقاد واقعی به اصل 44 نداشته و فقط سخن آن را به زبان می‌رانند.
پایگاه اینترنتی کانون سردفتران و دفتریاران در ادامه این گزارش آورده است؛ دشتی اردکانی با اشاره به روند حذف ماده 30 لایحه نحوه رسیدگی به تخلفات و اخذ جرایم راهنمایی و رانندگی، اظهار داشت: متاسفانه آمار و ارقام خلاف واقعی منتشر شده که در شرایط فعلی نمی‌توان برای آن قصدی جز مشوش‌کردن ذهن نخبگان و مراجع تصمیم‌گیر قائل شد.
همچنین مسلم آقاصفری، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران گفت: کانون متکفل نان و جان حدود 250 هزار انسان است. تعارضی بسیار مهم برای ما وجود دارد، از طرفی خلاف صریح قانون، تعداد دفاتر اسناد رسمی ازدیاد می‌یابد و از طرف دیگر هر دستگاهی به خود اجازه می‌دهد تا به‌طور غیر‌قانونی به وظایف دفاتر اسناد رسمی تعدی نماید. جمع این دو چگونه امکان‌پذیر است؟!
وی با اشاره به نحوه برخورد مجلس شورای اسلامی در صحن علنی با ماده 30 لایحه فوق‌الذکر گفت: در صحن علنی مجلس بدون توجه به نظرات کارشناسی در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، صرفاً با یک اخطار قانون اساسی که به شخصه هنوز از صحت آن تردید دارند بدون توجه به‌نظر موافقان و مخالفان، پیشنهاد حذف ماده 30 اعلام و به رأی گذارده می‌شود.
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران افزود: چگونه است دفاتر اسناد رسمی را که نهادی قانونی، تشکیلاتی و تعریف‌شده است را از اختیارات تهی نماییم، اما در پی تأسیس شرکتی خصوصی به‌نام رهگشا باشیم و این اختیارات را به آن‌ها اعطا کنیم.
در ادامه، حجت الاسلام و المسلمین پورمحمدی، با اشاره به سیاست‌های مقام معظم رهبری در اصل 44 قانون اساسی اظهار کرد: هیچ دستگاهی حق حرکت خلاف این سیاست‌های ابلاغ‌شده را ندارد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور، در‌خصوص هزینه‌های سند نقل و انتقال اتومبیل در دفاتر اسناد رسمی گفت: اگر قرار است با انجام نقل و انتقال در مراکز تعویض پلاک مالیات و حق‌الثبت حذف شود و از این راه به نفع مردم کار شود می‌توانید پیشنهاد همین کار را در حال حاضر ارائه نمایید. یعنی سند نقل و انتقال برابر مقررات قانونی در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود اما بدون دریافت مالیات نقل و انتقال و حق‌الثبت.
وی با اشاره به مأموریت‌های سازمان بازرسی کل کشور، دو اصل سالم‌سازی و آسان‌سازی را از سیاست‌های جدی و قاطع سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرد و اضافه کرد: سازمان بازرسی کل کشور از هر فعالیتی با این دو خصوصیت با تمام توان دفاع می‌کند.
حجت الاسلام و المسلمین پورمحمدی همچنین افزود: سازمان بازرسی به اقدامات و وظایف دفاتر اسناد رسمی در پرتو همان دو اصل سالم‌سازی و آسان‌سازی می‌نگرد و معتقد است دفاتر اسناد رسمی می‌توانند با ایجاد تحول در بخش اداری، بیشتر در جهت رضایت مردم اقدام نمایند.