کانون سردفتران و دفتریاران

يكشنبه, 14 آذر 1400

معرفی کتاب

حقوق بازرگانی
بدون تردید، در جهان امروز، تجارت و بازرگانی درجهت تأمین نیازهای عمومی مردم، از چنان اهمیتی برخوردار است که تمامی کشورها ناگزیر از تبادل کالاها و خدمات بازرگانی با یکدیگر هستند. از همین رو، وضع قوانین و تدوین مقررات خاص هر سرزمین برای مبادلات داخلی و در سطحی گسترده‌تر برای مبادلات و تجارت بین‌المللی ازسوی قوای قانون‌گذاری کشورها گریزناپذیر است. چرا که رعایت تنظیم و تسهیل روابط تجاری و نظم حاکم بر معاملات و روابط بازرگانی فلسفه وضع قوانین تجارت در حوزه حقوق بازرگانی (داخلی و بین‌المللی)؛ بیع بین‌المللی، اسناد تجاری، معاملات تجاری، ورشکستگی، حمل‌و‌نقل و شرکت‌های تجاری است.
کتاب «حقوق بازرگانی» در پنج بخش؛ کلیات، تاجر و معاملات تجاری، شرکت‌های تجاری، اسناد تجاری و ورشکستگی و تصفیه به مهم‌ترین موضوعات این واحد درسی دانشگاهی در مقطع کارشناسی رشته حقوق زیرعنوان حقوق تجارت (1) تا (4) می‌پردازد که قطعاً قابل استفاده دانشجویان رشته های حقوق، مدیریت، حسابداری، مدیریت بازرگانی، اقتصاد بازرگانی و حقوق گمرکی است و همچنین مطالعه آن توسط کارشناسان امور بازرگانی و متصدیان امر تجارت و امور شرکت‌های دولتی و خصوصی، به یقین، مفید فایده خواهد بود.
نویسنده این کتاب دانشگاهی، رضا گلی مدرس دانشگاه است که چاپ اول آن امسال در 118 صفحه با قیمت 2900 تومان و شمارگان 3000 نسخه ازسوی انتشارات دانایی توانایی منتشر و روانه بازار کتاب‌های حقوقی و فروشگاه‌های کتاب دانشگاهی شده است.


 
نظارت، بازرسی و پاسخگویی
در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور
نظارت بر حسن اجرای قوانین، ازجمله وظایف تصریح شده قانون اساسی است که برعهده قوه قضائیه است.
از همین رو، امر بازرسی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و توجه به این مهم، جایگاه دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات را در ساختار سازمانی تحت امر مستقیم ریاست این دستگاه زیرمجموعه قوه قضائیه، معین می‌کند. چرا که در حوزه امور ثبتی، نظارت باید دقیق‌تر اعمال شود. زیرا سازمان مذکور، وظیفه تثبیت مالکیت و ایجاد امنیت مالی شهروندان را عهده‌دار است. به همین دلیل است که برخی از «نظارت و بازرسی» به عنوان بازوی تقویت اجرای صحیح قوانین و چشم و گوش دستگاه حاکمیت یاد می‌کنند.
کتاب حاضر، در دو فصل کلیات؛ تعاریف، جایگاه بازرسی در سازمان ثبت، طبقه‌بندی انواع روش‌های بازرسی و همچنین طرز بازرسی در ادارات ثبت و دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق؛ بازرسی اجمالی ادارات کل ثبت استان‌ها، بازرسی واحد ثبتی، بازرسی اجمالی دفاتر اسناد رسمی، بازرسی دفاتر ازدواج و طلاق به موضوع چگونگی نظارت و بازرسی در سازمان ثبت و نهادهای حقوقی دیگر یعنی دفاتر اسناد رسمی، دفاتر ازدواج و طلاق پرداخته است.
این کتاب از آن جهت که به نوعی انتقال تجربیات دو دهه فعالیت نگارنده در امر نظارت و بازرسی است، برای متصدیان امور ثبتی، بازرسان و مسؤولان سازمان ثبت و دفاتر اسناد رسمی و دفاتر ازدواج و طلاق و همچنین دانشجویان حقوق و خصوصاً متخصصان حقوق ثبتی و کارشناسان ثبت، شایان اهمیت بسیار است. چرا که از معدود کتاب‌هایی است که درخصوص موضوع نظارت و بازرسی، آن هم در زمینه امور ثبتی، نگاشته شده است.
کتاب «نظارت، بازرسی و پاسخگویی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور» به نگارش محمد حنیفه اقبالی درخشان، چاپ اول آن در بهار 1389 از سوی انتشارات سرخ با قیمت 3000 تومان و شمارگان 1000 نسخه در 86 صفحه روانه بازار کتاب‌های حقوقی شده است.
علاقمندان می‌توانند جهت تهیه کتاب یادشده به دفتر ماهنامه «کانون» مراجعه یا از طریق شماره تلفن 88728755 ـ 021 هماهنگی نمایند.


حقوق تحلیلی اراضی و املاک
اثبات، ثبت، تملک اراضی و املاک
با عنایت به ابعاد جدید نظام حقوقی اراضی، مدتها است که توجه جدی به اراضی منابع طبیعی، محیط زیست و حفظ بیت‌المال و تدوین یک نظام حقوقی جامع در جهت حمایت از مالکیت قانونی اشخاص، ضروری به‌نظر می‌رسد. به عنوان مثال، پیچیدگی برخی مسایل حقوقی و تخصصی در نظام ثبتی کشور ازجمله ماهیت ثبت اراضی و املاک موضوع مادتین 147 و 148 قانون ثبت، هنوز از مباحث روز و مبتلا‌به دستگاه قضایی و ثبتی کشور است که طریق برون‌رفت از بسیاری مشکلات موجود بر سر راه اعتلای دستگاه قضایی، مستلزم آسیب‌شناسی و شناخت نقاط قوت و ضعف نظام حقوقی حاکم بر انواع اراضی و املاک و گاهی بازنگری در قوانین و مقررات و همچنین تجدید‌نظر در آراء غیرقطعی محاکم قضایی و یا مراجع رسیدگی اداری و شبه‌قضایی همچون هیئت حل‌اختلاف مواد 147 و 148 قانون یادشده، براساس واقعیت‌ها و نیازهای جامعه و مسایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی می‌باشد.
کتاب «حقوق تحلیلی اراضی و املاک؛ اثبات، ثبت، تملک اراضی و املاک»، در ابتدا به تحلیل ادله اثبات مالکیت اراضی مانند سند و انواع آن (عادی و رسمی) و اقرار و شهادت شهود و کارشناسی و تحقیق محلی و دیگر موارد که برای مرحله اثبات و ثبوت ضروری است، می‌پردازد. سپس به شیوه ثبت املاک به صورت عادی ضمن تحلیل عملیات مقدماتی ثبت املاک مانند اظهارنامه، آگهی مقدماتی، آگهی تحدید حدود، چگونگی انجام تحدید حدود، روند ثبت ملک در دفتر املاک و انواع نقل و انتقال املاک پرداخته و نیز مباحثی همچون افراز، تفکیک و نحوه اعتراض به اقدامات ثبتی را مورد تجزیه و تحلیل حقوقی قرار می‌دهد از ویژگی‌های این کتاب نحوه تملک اراضی به صورت اجمالی و تحت قوانین خاص مانند قانون تملک اراضی موات و بایر و دایر و زمین شهری و همچنین تملک اراضی توسط شهرداری‌ها و دیگر نهادها است.
تحلیل رویه قضایی در حقوق اراضی ملی، وقف زمین‌ها، اراضی روستایی و شهری و دولتی و نفوذ اسناد در تملک اراضی مذکور و همچنین تحلیل آرای قضایی پرونده‌های مربوط به نظام حقوقی اراضی و املاک در مناطق آزاد تجاری و استملاک اتباع بیگانه و حقوق اراضی منابع طبیعی ازجمله موضوعاتی است که اندیشمندان و صاحب‌نظران حقوق، وکلا، قضات، سردفتران، متصدیان امور ثبتی و دانشجویان و مشاوران امور حقوقی می‌توانند با مطالعه این کتاب از نگاهی دیگر، خود، آن را به نقد و بررسی حقوقی بگذارند.
بخش‌های سه‌گانه کتاب حاضر در 496 صفحه توسط بهرام حسن‌زاده تألیف شده که با قیمت 7 هزار تومان در شمارگان 2000 نسخه از سوی انتشارات جنگل ـ جاودانه، همین امسال چاپ و روانه بازار کتاب‌های حقوقی شده است.