کانون سردفتران و دفتریاران

دوشنبه, 15 آذر 1400

معرفی کتاب

ترمینولوژی حقوق ثبت اسناد
امروزه، یکی از کتاب‌های مرجع، کتابی است که واژگان و اصطلاحات تخصصی یک شاخه علمی را گردآوری و تدوین کرده باشد. و بدون شک، وجود کتاب مرجع برای هر کتابخانه‌ای بسیار ضروری است و کتاب «ترمینولوژی حقوق ثبت اسناد» به عنوان یکی از آن دسته کتاب‌های مرجع و قابل استفاده جهت اندیشمندان، صاحب‌نظران و دانایان دانش حقوق و حقوق‌دانان است. لیکن کتاب یادشده، تفاوت اساسی با کتاب‌های ترمینولوژی معمول و مرسوم حوزه نشر کتاب‌های مرجع دارد. این کتاب، در واقع ارجاع واژگان حقوق ثبت اسناد به قوانین را تسهیل نموده است.
کتاب حاضر، مجموعه‌ای از اصطلاحات و موضوعاتی است که از منابع قانونی استخراج شده و به تناسب کاربردی که در دفاتر اسناد رسمی و ادارات ثبتی دارد به ترتیب حروف الفبا تدوین شده است. ویژگی این کتاب آن است که در مقابل هریک از اصطلاحات، شماره مواد قانونی مرتبط قید گردیده تا ارجاع به قانون را آسان نماید. اغلب واژگان در‌خصوص مقررات جاری ازجمله؛ قانون ثبت اسناد و املاک (مصوب 1310)، قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران (مصوب 1354)، آیین‌نامه دفاتر اسناد رسمی (مصوب 1317)، و مجموعه بخشنامه‌های ثبتی می‌باشد که مثلاً گفته است واژه «ابلاغ دفتریاری» در مفاد ماده 3 قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران آمده است.
کار استخراج و نگارش این کتاب را که مطالعه آن به محققان و پژوهشگران خصوصاً در حوزه ثبتی و حقوق سردفتری توصیه می‌شود، قدیر محمدی لویه برعهده داشته و چاپ اول آن اخیراً توسط مؤسسه انتشارات همسفر در 174 صفحه با قیمت 5500 تومان در شمارگان 3000 نسخه روانه بازار نشر کتاب‌های حقوقی شده است.
علاقه‌مندان می‌توانند جهت تهیه کتاب «ترمینولوژی حقوق ثبت اسناد» با شماره 44270624 ـ 021 تماس بگیرند.

 
 
دانشگاه‌های جهان
و شرایط اخذ ویزای تحصیلی آن‌ها
در ابتدای این کتاب آمده است که امروزه، کسب علم و دانش بر همگان واجب است و از دیرباز، ایرانیان در تحصیل علوم روز پیشرو بوده و هستند. عباس‌میرزا در عصر قاجار، اولین گروه دانشجو را در سال 1190 به انگلستان فرستاد که همگی دانشجویان اعزامی به خارج از کشور پسر بودند و اولین گروه سه نفره از بانوان ایرانی در سال 1309 برای تحصیل راهی اروپا شدند و اساساً اعزام دانشجو در تمام دنیا رواج دارد. به‌طوری که در برخی از کشورها مانند آلمان که بیشترین دانشجو را می‌پذیرد، از هر 10 دانشجو یک نفر خارجی است.
ویژگی کتاب «دانشگاه‌های جهان و شرایط اخذ ویزای تحصیلی آن‌ها»، معرفی تعدادی از دانشگاه‌های مهم است که اغلب پذیرش دانشجوی ایرانی دارند.
کتاب حاضر، نتیجه مطالعات و ترجمه مسعود طالاری و مهدی صفرخانی است که چاپ اول آن را زمستان 1388 مؤسسه انتشارات همسفر در 720 صفحه با جلد گالینگور و در شمارگان 5100 نسخه به قیمت 15000 تومان آماده توزیع و فروش به علاقه‌مندان ادامه تحصیل نموده است.
 

 
 
بررسی فرایند ثبت معاملات املاک
و نقش آن در تشکیل پرونده‌های قضایی
بدون تردید، حذف پرونده‌های غیرضرور قضایی و بهره‌گیری از روش‌های نوین اداری به‌منظور قضازدایی و کاهش ورودی پرونده‌های محاکم از یک طرف و از بین رفتن عملی واژه رایج و مصطلح «اطاله دادرسی» و کاهش فرایند رسیدگی قضایی و استیفای حقوق مردم از طریق آرای قطعی، سریع و آسان و نیز پیشگیری از وقوع جرم از اهداف ارزشمند قوه‌قضائیه است.
کتاب «بررسی فرایند ثبت معاملات املاک و نقش آن در تشکیل پرونده‌های قضایی»، کتابی است پژوهش‌محور که فرایند نقل‌و‌انتقال املاک را آسیب‌شناسی کرده و در دو رویکرد تنظیم اسناد عادی در بنگاه‌های معاملات املاک و تنظیم اسناد رسمی در دفاتر اسناد رسمی موضوع را تحلیل و بررسی نموده است.
این کتاب به دو پرسش اساسی پاسخ داده؛ یکی این‌که چرا با وجود مواد 22، 47 و 48 قانون ثبت، دادگاه‌ها گرفتار پرونده‌های الزام به تنظیم سند رسمی هستند و عوامل گسترش تنظیم اسناد عادی چیست؟ و دیگر این‌که چگونه با افزایش اسناد عادی ارتکاب جرایمی همچون جعل، فروش مال غیرو کلاهبرداری نیز در‌جامعه رو به‌گسترش است و موجب از بین رفتن حقوق شهروندی و امنیت روانی جامعه می‌شود؟ ویژگی این کتاب تحلیلی‌ـ‌پژوهشی این است که پیشنهادهایی ارزنده و قابل اجرا ارائه نموده است.
فروش مال غیر، الزام به تنظیم سند رسمی و تحلیل آسیب‌ها و راهکارها فصل‌های سه‌گانه این کتاب را تشکیل می‌دهد. البته دیگر مشخصات کتاب نامشخص است.