کانون سردفتران و دفتریاران

شنبه, 13 آذر 1400

دیدگاه

 
اساساً آدمی باید یا متعلِّم و دانشجو و دانش‌آموز باشد یا معلم و استاد و آموزگار که این جملگی پسندیده است و گروه سوم را خردمندان نمی‌پسندند که آن تقلید کورکورانه است. اما اکنون که پا به عرصه جهان مجازی گذاشته‌ایم، آموزش هم ناگزیر از پذیرش فضای اینترنتی است. حالا دیگر باید به روز بود، نو، جدید و پویا تا کارآمد ماند. کارا و مفیدتر آنکه در همه زمینه‌ها آن‌لاین است و برخط. و اساساً امروزه، آنکه به روز باشد بهروز است.
1.‌ آموزش می‌تواند سطحی، عمیق و مبتنی بر علم و دانش روز باشد. و از طرفی همیشه باید بین یادگیرنده و موضوع یادگیری تناسب منطقی از نقطه‌نظر اصول آموزشی برقرار باشد تا دانش‌پذیر در زمان معقول دوره آموزشی به آستانه یادگیری برسد و با برطرف کردن موانع یادگیری، موضوع را تمام و کمال فرا گیرد. و البته داشتن نظم و برنامه می‌تواند به آموزش مؤثر کمک شایانی نماید.
2.‌ برنامه داشتن و به روز بودن سردفتر، او را متقاعد می‌کند که به گرمی از تجارت الکترونیک استقبال کند. فضای مجازی را بپذیرد و در آینده‌ای نه چندان دور، به صورت آن‌لاین و برخط، مستقیم و به قول معروف رخ به رخ با ارباب رجوع سروکار داشته باشد و سندی جز اسناد الکترونیک را، آن هم با امضای الکترونیک، تنظیم نکند.
3.‌ امروز، مقدمات الکترونیکی شدن دفاتر اسناد رسمی فراهم شده و اکنون دفترخانه‌ها بر آستان مجازی شدن قدم گذارده‌اند و در آستانه آموزش الکترونیکی انواع و اقسام موضوع‌ها و مسائل روز و مبتلابه است که گریزی از یادگیری آن نیست.
4.‌ یکی از مسایل روز و مبتلابه دفاتر اسناد رسمی، موضوع واریز وجوه دولتی اعم از حق‌الثبت، مالیات و عوارض به حساب‌های تعیین شده از طریق دستگاه کارتخوان (pos)1 است.
5.‌ ابزار و تجهیزات ضروری برای استفاده از دستگاه کارتخوان، یک دستگاه رایانه، کابل ارتباطی، کارت اعتباری و همان دستگاه کارتخوان یا pos است و طبیعتاً شماره حساب‌ها و کاغذ مخصوص و صد البته اتصال همیشگی برق و کاربر رایانه.
6.‌ اکنون که وقت آن رسیده به این مهم بیش از پیش توجه شود و به هر ترتیب، دیر یا زود، اول آذرماه یا زمانی دیگر، استفاده از دستگاه کارتخوان در دفاتر اسناد رسمی اجباری خواهد شد و دوره آزمایشی آن به پایان می‌رسد، به دو نکته بسیار مهم اشاره و تأکید می‌شود؛
1 ـ 6 ـ نبود برق و قطع اینترنت و ارتباط با شبکه بانکی و سازمان‌های دولتی و حاکمیتی ذی‌مدخل باید برای همیشه برطرف شود و مهم‌تر تأمین امنیت الکترونیکی و امنیت شبکه ارتباطی کشور است یا اینکه مسؤولان امر باید راه چاره‌ای اساسی برای آن بیاندیشند.
2 ـ 6 ـ سردفتران محترم به آموزش کامپیوتر در سطح مهارت‌های هفتگانه (ICDL) اکتفا نکنند و مرتب در حال یادگیری مسایل روز دنیای مجازی باشند و موضوعاتی از قبیل تجارت الکترونیک، اسناد الکترونیکی، امضای الکترونیکی و... را از منظر قانون و نگره حقوقی به طور دقیق و علمی کارشناسی کنند تا عندالاقتضا از آن بهره گیرند و دیگران را نیز به موقع فایده رسانند.
اقبال عمومی شما سردفتران و دفتریاران، یقیناً مؤثرترین گام در جهت تحقق دفاتر الکترونیکی اسناد رسمی خواهد بود.
 
مدیر مسؤول


[1] . POS: مخفف «POINT OF SALE» و به معنای پایانه فروش است.