کانون سردفتران و دفتریاران

چهارشنبه, 15 تير 1401

معاون سازمان جهانی مالکیت معنوی: متولی بودن قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران در امر مالکیت صنعتی، فرصتی بی نظیر برای حمایت از این حقوق است

 معاون سازمان جهانی مالکیت معنوی: متولی بودن قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران در امر مالکیت صنعتی، فرصتی بی نظیر برای حمایت از این حقوق است

آنه لیر معاون سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو) در دیدار با دکتر تویسرکانی معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، حمایت قوه قضائیه از این حقوق در ایران و متولی بودن سازمان ثبت اسناد و املاک در این امر را فرصتی بی نظیر برای حمایت و توسعه حقوق مالکیت صنعتی در ایران عنوان کرد.

 

به گزارش پايگاه اطلاع رساني كانون سردفتران و دفترياران به نقل از سايت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این دیدار که در محل سازمان ثبت اسناد و املاک کشور صورت گرفت،  دکتر تویسرکانی با اشاره به سابقه 90 ساله سازمان ثبت ایران در حوزه ثبت اختراع، علائم تجاری و طرح صنعتی گفت: در سال های اخیر این سابقه سنتی کاملا متحول شده و خدمات این سازمان با انطباق کامل با استانداردهای بین المللی روز به روز در حال تحول است.

 

معاون رئیس قوه قضائیه با اشاره به وجود دادگاه ها و کمیته های اختصاصی جهت رسیدگی به دعاوی مربوط به مالکیت صنعتی و بررسی دقیق مسائل این بخش در جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: سازمان جهانی مالکیت معنوی باید همواره فارغ از ملاحظات سیاسی به کشورهای در حال توسعه از بعد امکانات و مسائل فنی یاری برساند که البته جمهوری اسلامی ایران تا کنون با تعاملات سازنده خود کمک های خوبی در راستای توسعه این بخش از وایپو دریافت نموده است.

 

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور همچنین با اعلام آمادگی ایران جهت میزبانی دفتر منطقه ای سازمان جهانی مالکیت معنوی افزود: توسعه مالکیت معنوی برای این نقطه از جهان بسیار اهمیت دارد و جمهوری اسلامی ایران به لحاظ ظرفیت های علمی، تاریخی و بهره مندی از زیر ساخت های این امر، آمادگی دارد تا در زمینه های آموزشی نقش بیشتری را در منطقه با همکاری وایپو ایفا نماید.

 

خانم آنه لیر معاون سازمان جهانی مالکیت معنوی نیز در این دیدار گفت: از تحولات انجام شده از سوی سازمان ثبت ایران در زمینه مالکیت صنعتی بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم و معتقدم برای نسل جوان این کشور خیلی اهمیت دارد که بدانند با بهره گیری از حقوق مالکیت صنعتی و فکری چطور می توانند به ارتقاء حرفه و فعالیت هایشان بپردازند و در کارهای اقتصادی خود موفق شوند.

 

وی با اشاره به آسان تر شدن مسیر حمایت از حقوق مالکیت معنوی در ایران به دلیل این که این موضوع در زیرمجموعه قوه قضائیه مورد حمایت قرار می گیرد، افزود: سازمان جهانی مالکیت معنوی نیز به عنوان یک سازمان حرفه ای و تخصصی و همواره از کشورهای در حال توسعه حمایت می کند.

 

معاون سازمان جهانی مالکیت معنوی گفت: در دنیا تحولات حقوقی همپای تحولات تکنولوژیک توسعه پیدا نکرده و همواره عقب تر از این بخش بوده و این مسئله چالش بزرگی را ایجاد کرده و باید در همه زمینه های تخصصی مالکیت فکری بتوان از حقوقدانان متخصص بهره گرفت .

 

وی یادآور شد: وجود امور مربوط به مالکیت صنعتی در قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران نشان از توجه ویژه این کشور به حمایت های حقوقی از این امر مهم می باشد.

 

معاون سازمان جهانی مالکیت معنوی همچنین ابراز امیدواری کرد که پیشنهاد و اعلام آمادگی ایران برای میزبانی دفتر منطقه ای وایپو مورد موافقت قرار گرفته و از ظرفیت های این کشور برای توسعه مالکیت معنوی در منطقه بهره برداری گردد.

انتهاي پيام/

تاریخ ارسال خبر: 
94/2/14