کانون سردفتران و دفتریاران

چهارشنبه, 15 تير 1401

سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری: شکایت از رسانه‌ها رو به افزایش است

 سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری: شکایت از رسانه‌ها رو به افزایش است

هشتاد و هفتمین نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه برگزارشد به گزارش خبرنگار حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، هشتاد و هفتمین نشست خبری حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای سخنگوی دستگاه قضا عصر روز گذشته برگزار شد.

 

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در ابتدای این نشست خبری با عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام سجاد(ع) گفت: بحث رسانه بحث بسیار مهمی است و رسانه‌های کشور می‌توانند در افزایش رشد و آگاهی‌های مردم نقش مفید و موثری را بر عهده بگیرند و این به شرطی است که رسانه‌ها رسالت خود را به درستی ایفا کنند.

 

شکایت از رسانه‌ها رو به افزایش است

 

وی با بیان اینکه نقد سازنده می‌تواند بسیار موثر باشد، گفت: اگر از طریق رسانه توهین، افترا و نشر اکاذیب صورت گرفت این مسئله به اتحاد مردم لطمه زده و باعث می‌شود هم مردم و هم دستگاه‌های مختلف از جمله دستگاه قضایی به زحمت بیفتند.

 

سخنگوی دستگاه قضا شکایت از رسانه‌ها را رو به افزایش اعلام کرد و افزود: ما شاهد افزایش شکایت دستگاه‌های مختلف، افراد حقیقی و حقوقی، از رسانه‌ها و همچنین علیه برخی از خبرگزاری‌ها و مطبوعات هستیم و این درحالی است که اگر در چارچوب قوانین عمل کنیم این به نفع همه خواهد بود و ما دیگر شاهد شکایت‌ها علیه رسانه‌ها نخواهیم بود.

 

حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای ادامه داد: با این اوصاف دستگاه قضا مجبور نمی‌شود افراد را از رسانه‌های مختلف احضار و پرونده‌ای برایشان تعیین کند و ما چنین چیزی را به صلاح رسانه‌ها نمی‌دانیم؛ اما متاسفانه شاهد افزایش شکایت‌ها علیه رسانه‌ها هستیم.

 

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به اینکه توقع به حق از ناحیه مردم نسبت به دولت وجود دارد، گفت: در چارچوب قوانین و مقررات همه کسانی که تعدی و تجاوز به حقوق مردم دارند و امنیت کشور را خدشه دار می‌کنند از جمله آنها اشرار، قاچاقچیان و امثال آن‌ها هستند که مردم توقعشان از قوه قضائیه و دولت برخورد بازدارنده و قاطع است.

 

دستگیری 30 قاچاقچی بزرگ مواد مخدر

 

وی از دستگیری 30 قاچاقچی بزرگ مواد مخدر خبر داد و اظهار داشت: در فاصله دو نشست خبری اخیر تا به امروز بیش از 30 نفر از قاچاقچیان مواد مخدر به کمک وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی دستگیر شده‌اند.

 

کشف بیش از 5 هزار کیلو مواد مخدر در فاصله دو نشست خبری اخیر

 

حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای ادامه داد: بیش از 5 هزار کیلو از انواع مواد مختلف در فاصله دو نشست خبری اخیر کشف شده‌اند و طبیعی است که این افراد مجازات می‌شوند و این درحالی خواهد بود که مدعیان حقوق بشر می‌گویند که چرا آنها را اعدام کردید.

 

سخنگوی دستگاه قضا با تأکید بر اینکه قوه قضائیه به حرف مدعیان دروغگوی حقوق بشر گوش نمی‌دهد، گفت: این 5 هزار کیلو مواد مخدر ممکن بود خانواده‌ها و جوانان بسیاری را از بین ببرد، بنابراین از مردم هم کمک می‌خواهیم تا عوامل اصلی بیشتری در خصوص مواد مخدر دستگیر شوند.

 

بازداشت هفت شرور در فاصله دو نشست اخیر

 

وی از بازداشت هفت شرور خبر داد و گفت: در فاصله دو نشست اخیر 7 نفر از کسانی که از جمله افراد شرور بودند شناسایی و بازداشت شدند که این افراد که بعضا مزاحمت‌هایی را برای مردم ایجاد می‌کردند، شناسایی شده و مجازات می‌شوند.

 

سخنگوی دستگاه قضا به سرقت مسلحانه در مشهد اشاره و تصریح کرد: عوامل این سرقت مسلحانه دستگیر شدند و قرار است پرونده آنها هر چه سریع‌تر پیگیری و رسیدگی شود.

 

پرونده متجاوزان به امنیت کشور در مرحله مقدماتی است

 

حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای ادامه داد: بر اساس گزارش سیستم اطلاعاتی افرادی که علیه امنیت کشور اقداماتی داشتند شناسایی و بازداشت هستند و پرونده آنها نیز در مرحله مقدماتی است.

 

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به موضوع قصاص و بخشش از سوی خانواده مقتولان گفت: در طول شش ماهه اول امسال 251 نفر از کسانی که حق قصاص داشتند از حق شخصی خود صرف نظر کرده و قاتل را بخشیدند و این تعداد به غیر از افرادی است که در دادسرا رضایت می‌دهند.

 

تکذیب خبر دستگیری چند نفر از سرشبکه‌های غیر اخلاقی در قزوین

 

وی به خبری که از استان قزوین و در خصوص سرشبکه های غیر اخلاقی منتشر شده بود اشاره‌ای کرد و گفت: حرف‌هایی در رسانه‌ها منتشر شده مبنی بر اینکه چند نفر از سرشبکه‌های غیر اخلاقی در قزوین دستگیر شده‌اند. بنده از دادستان قزوین هم موضوع را پرس وجو کردم و این خبر صحت ندارد.

 

هنوز پولی از سوی بابک زنجانی واریز نشده است

 

معاون اول قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پرونده بابک زنجانی به کجا رسید و آیا بدهی وی پرداخت شده یا خیر، گفت: پرونده در حال رسیدگی است، جلسه بعدی دادگاه فردا برگزار می‌شود اما آنچه که مسلم است این است که پول هنوز واریز نشده است.

 

وی ادامه داد: طبق قانون قبلی در دادگاه‌هایی که علنی برگزار می‌شد رسانه‌ها اجازه نداشتند که مطالب را منتشر کنند؛ اما در قانون جدید و طبق تبصره آن اگر چنانچه ضرورت ایجاد کند و دادستان کل کشور تشخیص دهد و رئیس قوه قضائیه اجازه دهد این امر ممکن است و در این مورد خاص محدودیتی وجود ندارد و نیازی نیست (ب. ز) بگوییم.

 

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود : به طور کلی توصیه من به متهم این است که نیازی نیست در زمان دفاع از خود به دیگران توهین شود و با این کار موجب باز شدن پرونده دیگری شود از طرفی رسانه‌ها باید در انتشار مطالب رعایت حق و انصاف و اتقان مطلب را بکنند چرا که مردم این کار را بیشتر می‌پسندند این در حالی است که گاهی وقت‌ها ما می‌گردیم و یک حاشیه پیدا می‌کنیم و به آن می‌پردازیم که گاهی خود حاشیه، حاشیه است بنابراین باید از ناحیه دادگاه، متهم و رسانه‌ها رعایت حق شود.

 

پرونده بقایی هنوز منجر به صدور کیفرخواست نشده است

 

معاون اول قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پس از بازداشت بقایی اطرافیان وی بازداشت وی را غیر قانونی تلقی می‌کنند، گفت: این پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است و هنوز منجر به کیفرخواست نشده است، بنده مکرر گفته‌ام که قوه قضائیه در صورتیکه اتهام متوجه افراد باشد بر اساس اسناد افراد را تحت تعقیب قرار می‌دهد و اگر ضرورت داشته باشد تشخیص در بازداشت موقت است و چنانچه ضرورت نداشته باشد قرار دیگری صادر می‌شود که نتیجه آن بر عهده قاضی رسیدگی کننده است.

 

وی ادامه داد: اگر قراری که صادر شد و به اطلاع متهم رسید مورد اعتراض وی واقع شد این اعتراض برای رسیدگی به دادگاه می‌رود که اگر الزام به قرار بازداشت موقت نیاز نبود دادسرا موظف است قرار بازداشت موقت را به قرار خفیف تری تبدیل کند اما در غیر اینصورت اعتراض متهم رد می‌شود، بنابراین اظهار نظر متهم و کسان دیگری که در پرونده حضور ندارند صحیح نیست.

 

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «بی بی سی» مدتی است که اقدام به راه اندازی کانالی در تلگرام کرده است آیا عضویت در این کانال جرم محسوب می‌شود، گفت: باید در نظر داشت مواردی که از ناحیه بیگانگان مطرح می‌شود به هیچ قصد و نیت خیر و خدمت به کشور در آن وجود ندارد و چه بسا در قدم‌های اول قصد واقعی آنها روشن نباشد بنابراین توصیه بنده این است که اهداف شبکه‌هایی که از ناحیه افراد بیگانه مخصوصا از ناحیه کشور شناخته ای مانند انگلیس که موضع اش در برابر ایران مشخص است به دام انداختن افراد است.

 

وی ادامه داد: تجربه نشان داده است که افراد در آن دام گرفتار می‌شوند و همین امر منجربه مصادیق مجرمانه می‌شود و گرفتاری برای خود و خانواده و کشور ایجاد می کند بنابراین توصیه می‌کنم از این امر اجتناب کنند ولو اینکه ظاهر قضیه مجرمانه نباشد.

 

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه طبق ماده 36 قانون مجازات اسلامی اسامی مجرمان بالای 100میلیون تومان را می‌توان منتشر کرد اما در حالی که اسامی به صورت اختصار بیان می شود گفت: اینها همه بعد از قطعیت حکم است بنابراین بعد از قطعیت حکم اسامی منتشر می شود و تفاوت قانون قبلی با فعلی در این نکته است که در قانون قبلی الزامی برای انتشار اسامی بعد از قطعیت حکم نبود.

 

جاسوسانی که دستگیر شدند همگی خبرنگار نبودند

 

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اطلاعات سپاه از فتنه چهارم و دستگیری جاسوس آمریکایی خبر داد آیا افراد دستگیر شده خبرنگار بودند، گفت: افرادی که دستگیر شدند همه خبرنگار نبودند و برخی حتی فعالیت رسانه‌ای هم نداشتند، از اینکه این نفرات با فردی که مورد اشاره شما است ارتباط داشته‌اند خبر ندارم؛ اما فکر نمی‌کنم ارتباط مستقیم داشته باشد و اما اگر بعدها مشخص شود بنده اطلاعی ندارم.

 

کاهش آمار جرایم خشن/ آمارها در ارتباط با افزایش اتهام تجاوز به عنف صحت ندارد

 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نماینده معاون راهبردی قوه قضائیه در نشستی اعلام کرده موارد تجاوز به انس و نوامیس افزایش یافته است، منبع آماری قوه قضائیه مربوط به کجا است، گفت: سعی کنید خبرها را از سخنگوی قوه قضائیه بشنوید چون این موضوعات تخصصی  است و هرکسی نمی تواند از قبل مطلبی را به عنوان یک نظر تایید شده اعلام کند در خصوص این اتهام خیلی وقتها ممکن است بعضی شکایت کنند اما در همان مراحل اولیه و در دادسرا فرد برای شکایتش دلیلی نداشته باشد بنابراین بسیاری از این شکایات در دادسرا و حتی دادگاه ثابت نمی شود و رد می شود.

 

وی ادامه داد: عددی که در رابطه با این اتهام اعلام شده اولا صحت ندارد، ممکن است بر اساس تعداد شکایتها این موارد مطرح شده باشد و آن را تفکیک نکرده باشند.

 

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وضعیت کشور از نظر امنیت داخلی و جرائم سرقت چگونه است، گفت: در مورد جرائم خشن درطول سالهای اخیر کاهش داشته ایم اما ممکن است در بعضی از استانها این جرم افزایش داشته باشد اما به طور کلی ما شاهد کاهش جرائم خشن هستیم، اما حتی دو یا سه مورد هم نباید وجود داشته باشد چرا که این مردم و نظام شایستگی دارند و جرائم باید به صفر برسد این در حالی است که کشور ما در مقایسه با کشورهای همسایه و حتی آمریکا از لحاظ امنیت اگر نگوییم نمونه است، حقیقتاَ مثال زدنی است.

 

آخرین وضعیت پرونده موسسه میزان

 

سخنگوی دستگاه قضا در خصوص تخلفات پرونده میزان و احتمال حضور برخی افراد از خود قوه قضائیه در این پرونده توضیح داد: این مسئله که قوه قضائیه دستور داده باشد که به این پرونده رسیدگی نشود و قوه قضائیه روی آن حساسیت دارد حرف ناصحیحی است.

 

وی ادامه داد: در این پرونده 8 نفر در بازداشت موقت هستند در خصوص ساماندهی این موسسه نیز ستادی تشکیل شده است که از دستگاه قضا عضو دارد و همه تلاش ما این بوده است که حق مردم ضایع نشود.

 

درخواست رسیدگی فوق العاده در خصوص پرونده کرسنت

 

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در خصوص اخباری در ارتباط با قطعی شدن حکم پرونده کرسنت، اظهار داشت: سیر رسیدگی به این پرونده طولانی است با این حال حکمی از سوی دیوان عالی کشور صادر شد که پس از درخواست اعمال ماده 18 و پذیرفتن شدن آن رای نقض شد با این حال حکم دادگاه به قوت خود باقی ماند درحال حاضر نیز با توجه به اینکه ماده 477 جای خود را به اعمال ماده 18 داده است درخواست رسیدگی فوق العاده مطرح شده است.

 

ورود مواد مخدر به زندان‌ها شکل‌های پیچیده‌ای دارد

 

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به یکی از خبرنگاران مبنی بر کشف میزان قابل توجهی از مواد مخدر در زندانهای کشور انجام شده است آیا شما آن را تایید می کنید گفت: میزان کشفیات چه کم یا زیاد به هیچ وجه قابل قبول نیست متاسفانه بخشی از این مواد را زندانیان وافراد به شکلهای پیچیده ای وارد زندان می کنند و اگر برای همه بازداشت گاه ها و زندانهای کشور بتوانیم سیستم کنترلی داشته باشیم که همه افراد اسکن شوند ورود مواد مخدر به زندانها کاهش می یابد.

 

وی با بیان اینکه متاسفانه بودجه لازم برای تجهیز زندان ها وجود ندارد عنوان کرد: سازمان زندانها علی رغم تلاشهای مکرر نتوانسته است این دستگاه ها را خریداری کند و ما حتی اعلام کرده ایم از طریق ستاد مبارزه با مواد مخدر برخی از وجوه به این امر اختصاص یابد.

 

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه برخی از زندانیان مواد مخدر را می بلعند تصریح کرد: در بین پرونده ها دیده شده است که برخی از زندانیان 700 تا 800 گرم و حتی در یک مورد یک کیلو 100 گرم از مواد مخدر را بلعیده اند بنابراین به غیر سیستم اسکن راه دیگری برای تشخیص ورود مواد مخدر به زندانها وجود ندارد.

 

سخنگوی قوه قضائیه با تاکید بر اینکه ورود مواد مخدر به زندانها هیچ توجیهی ندارد گفت: در مورد ورود مواد مخدر به زندانها ممکن است مامور خاطی هم وجود داشته باشد وحتی ممکن است برخی از خانواده ها به جای کمک و در قالب مراجعه حضوری اقدام به تبادل مواد مخدر کنند اگر تمام لباسها و بدن آنها را بازرسی کنند خیلی طول می کشد و ممکن است نارضایتی مراجعین را در بر داشته باشد.

 

معاون اول قوه قضائیه در پاسخ به سئوالی در مورد انتشار اطلاعاتی در مورد پرونده کرسنت و مغایر بودن آن با مصوبه شورای عالی امنیت ملی افزود: نمی‌دانم چه کسی این اطلاعات را منتشر کرده و محتوای آن چه بوده است. از این مصوبه چون ابلاغ آن را ندیدم اطلاعی ندارم.

 

آخرین وضعیت پیگیری قضایی فاجعه منا

 

وی درخصوص آخرین وضعیت پیگیری قضایی فاجعه منا گفت: قوه قضائیه با  سایر حقوقدانان و همچنین خارج از دستگاه قضایی از لحاظ حقوقی این مسئله در حال پیگیری است. دادستان کل کشور نیز در همین زمینه نامه ای به مسئولان قضایی عربستان ارسال کرده است سازمان حج و زیارت و وزارت امور خارجه نیز پیگیر ماجرا هستند و امید است مدعیان دروغین حقوق بشر به خاطر وابستگی به حکام آل سعود به ابعاد بیشتر ماجرا دست یافته و محاکمه شوند.

 

وی ادامه داد: در مورد شکایت‌های اشخاص نیز در دادسرای تهران شعبه ای تشکیل شده و افرادی نیز برای ثبت شکایت مراجعه کرده اند.

 

جزئیات پرونده یکی از معاونین شعب بانک ملی در جنوب تهران

 

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در خصوص جزئیات پرونده یکی از معاونین شعب بانک ملی در جنوب تهران که در یک اقدام سازمان یافته مبلغ 84 میلیارد تومان را به حساب خاصی ریخته و بنا داشتند پس از تبدیل به ارز از کشور فرار کنند گفت: وزارت اطلاعات گزارشی در این خصوص داشت و خوشبختانه قبل از اقدام  عملی این افراد برخی از آنها دستگیر می شوند.

 

سخنگوی دستگاه قضا با بیان اینکه هنوز کیفر خواستی در این پرونده صادر نشده است گفت: پولی در این پرونده برداشت نشده است علاوه براین هم نمی توان گفت که این پرونده چند متهم اصلی دارد با این حال این افراد قبل از اینکه بتوانند پولی را از کشور خارج کنند دستگیر شدند.

 

اینکه بگوییم رسانه‌‌ای حاشیه‌ای امن دارد از نظر قوه قضائیه صحیح نیست

 

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا دستگاه قضا در برخورد با رسانه هایی که اسامی فعالین رسانه ای بازداشت شده را منتشر کردند ورود می کند یا خیر گفت: اینکه بگوییم رسانه‌ای یا فردی حاشیه ای امن دارد از نظر قوه قضائیه این مسئله صحیح نیست هر موردی که مربوط به مدعی العموم بودن ورود صورت گرفته و رسیدگی انجام شده است.

 

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای ادامه داد: در همه سلیقه ها و طیف های مختلف که مواردی که اتفاق افتاده بود پرونده تشکیل شده و رسیدگی انجام شده است گاهی اوقات نیز شاکی خصوصی وجود داشته است که ربطی به مدعی العموم نداشته است.

 

سخنگوی قوه قضائیه با تاکید بر اینکه حاشیه امنی از سوی قوه قضائیه در مورد فرد خاص یا افرادی وجود ندارد گفت: شاهد این مسئله بودم که از چند وزارتخانه، سازمان و حتی دانشگاه علیه رسانه‌های مختلف شکایت شده است و حتی شکایت از برخی افراد حقیقی و حقوقی نیز در این میان دیده شده است.

 

وی اظهار داشت: اگر چنانچه این افراد طبق قانون جزء کسانی باشند که مدعی العموم باید نسبت به پیگیری مسائل آنها ورود کند این رسیدگی اتفاق می افتاد.

 

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه برخی از مسئولان از جمله رئیس جمهور و شورای عالی امنیت مواضعی نسبت به بازداشتهای اخیر کسانی که مخل امنیت کشور بودند داشتند آیا قوه قضائیه نیز موضعی در این خصوص دارد یا خیر،  گفت: قوه قضائیه موضع ندارد و طبق روال قانونی خود به پرونده ای که تشکیل می شود رسیدگی می کند و در این خصوص نیز مثل همه پرونده ها قوه قضائیه عمل خواهد کرد.

 

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران درخصوص گفته های رئیس حراست بانک مرکزی مبنی بر اینکه برخی نمایندگان و مسئولان پشت پرده ماجرای خرید و فروش میزان بوده اند، گفت: از این گفته ها خبری ندارم و تنها قوه قضائیه در چارچوب قانون شکایتها را بررسی می کند.

 

یکی از اصلی ترین اهداف سفرهای استانی بررسی مشکلات قضایی استانها است

 

وی به سفر اخیر مسئولان عالی قضایی کشور به استان مازندران اشاره و تصریح کرد: یکی از اصلی ترین اهداف سفرهای استانی بررسی مشکلات قضایی استان‌ها است و یکی از برکات این سفرها نزدیک شدن و دیدار با مردم است.

 

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای ادامه داد: در این سفر از وضعیت زندانها و زیرمجموعه های دستگاه قضا مطلع شدیم برخی از مراکز به لحاظ بودجه مشکلاتی داشتند برای مثال ادارات ثبت یکی از مجموعه هایی بود که مشکلاتی را داشت.

 

سخنگوی دستگاه قضا به ساماندهی سواحل اشاره کرد و افزود: در خصوص ساماندهی سواحل و استفاده بهینه از جنگلها و جلوگیری از تخریب ساحل و منابع طبیعی نیز و همچنین تغییر کاربری های غیر مجاز بررسی هایی انجام و قولهای مساعدی داده شد ما نیز آمادگی خود را برای کمک رسانی به این منابع اعلام می کنیم.

 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه فرد یا افرادی که در تشکیلات دولتی شاغل بودند و حالا در مراکز خصوصی جای گرفته اند در یک مصاحبه مطبوعاتی به یکی از مقامات مملکت توهین شده است که خبرنگار ما در این رابطه اعلام جرم کرده است و وی را تهدید کرده است، در این رابطه اطلاعی دارید و گزارش آن به شما رسیده است؟ گفت: برای من ارسال نشده است و یا حداقل هنوز به دست من نرسیده است، توهین به مقامات در قانون پیش بینی شده است و دراین مورد مدعی العموم نیز وارد می شود و در مورد افراد دیگر هم چنانچه شکایت کنند به شکایت آنها رسیدگی می شود و اگر خبرنگار شما را تهدید کرده اند کار صحیحی نیست در صورتی که خبرنگار شما شاکی باشد قابل پیگرد است.

 

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دادستان البرز از دستگیری کلاهبردار 90 میلیاردی در یکی از کشورهای خلیج فارس خبر داده بود، در رابطه با جزئیات آن اطلاعی دارید؟ گفت: ما در کرج در طول ماه ها و هفته های گذشته پرونده کلاهبرداری داشته ایم و افرادی بازداشت شده اند و برخی تحت تعقیب  هستند اما در مورد سوال شما حضور ذهن ندارم.

 

حکم جیسون رضاییان قطعا صادر شده است/ در خصوص اینکه حکم ابلاغ شده یا خیر اطلاعی ندارم

 

وی در مورد آخرین وضعیت پرونده جیسون رضاییان و اینکه وکیل وی مدعی شده است که هنوز حکم به ما ابلاغ نشده است، اظهار کرد: حکم قطعا صادر شده است و در خصوص اینکه حکم ابلاغ شده یا خیر اطلاعی ندارم.

 

سخنگوی دستگاه قضا در مورد اینکه مقامات آمریکایی صحبت‌هایی در خصوص جزئیات حکم جیسون رضاییان داشته‌اند، گفت: حتی اگر به طور رسمی ابلاغ نشده باشد اما ممکن است از طریق وکیل به جزئیات حکم دسترسی و سخنانی را مطرح کنند.

 

نظر سنجی‌ها نشان می‌دهد مردم نسبت به برخورد دستگاه قضا با دانه درشت ها نظر مساعدی دارند

 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رئیس جمهور امروز در نمایشگاه مطبوعات بیان کردند که باید از دستگاه قضا نیز نقد کرد و مردم نباید از دستگاه قضایی مأیوس شوند. نظر شما در خصوص صحبت های روحانی چیست؟ گفت: هنوز مطالب وی را فرصت نکرده ام مطالعه کنم اما ما از نقد سازنده استقبال می کنیم چرا که اگر نقد سازنده نباشد قبل از اینکه مردم متضرر شوند خود دستگاه هایی که نقد پذیر نیستند متضرر می شوند.

 

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: نقد با توهین، تخریب و افترا متفاوت است و اینکه گفتید مردم از قوه قضاییه مأیوس نشوند باید بگویم مردم مأیوس نیستند و مراجعات به قوه قضاییه این را نشان می دهد و در سالهای اخیر دیده اید که ما با کسانی که در دولت و قوه قضاییه از قاضی گرفته تا کارمند مرتکب جرمی شده اند به صورت قاطع برخورد کرده ایم و ما معتقد نیستیم که دولت و مجلس باید حاشیه امن داشته باشند و در رسیدگی به پرونده ها تفاوتی قائل نمی شویم.

 

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای تصریح کرد: عملکرد قوه قضاییه و نظرسنجی ها نیز کم و بیش این را نشان می دهد که مردم نسبت به قوه قضاییه به دلیل برخورد بدون تبعیض با دانه درشتها نظر مثبتی دارند و قوه قضاییه به پرونده کسانی که وابسته به مقامات بالا و یا ثروتمند بودند رسیدگی کرد و خود شما هم شاهد هستید که به پرونده چه کسانی رسیدگی شد و چه کسانی در زندان هستند.

 

در رابطه با سلامت محیط زیست و انسان‌ها همه باید تلاش کنیم

 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا حکم بازداشت تعدادی از شهرداران برخی شهرهای مازندران ثابت شده است صحت دارد، گفت: اگر حکم بازداشت صادر شود به طور طبیعی افراد دستگیر می شوند اما باید دید منظور شما از حکم بازداشت حکم جلب اولیه است یا خیر چرا که گاهی اوقات حکم صادر و قطعی می شود که حبس دارد و باید در زندان تحمل کیفر کند اما گاهی حکم بازداشت حکم جلب اولیه است و این موارد متفاوت است.

 

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا قوه قضائیه در خصوص دفن پسماندهای شهرهای شمالی کشور در جنگل‌ها ورود می کند یا خیر؟ گفت: بین جرم و کار صحیح فرق وجود دارد و از طرف دیگر در رابطه با سلامت محیط زیست و انسانها همه باید تلاش کنیم بنده صراحتاَ در آمل که همه مسئولین شهرستانها نیز حضور داشتند قول دادم که هر کمکی که از دستمان بربیاید حاضریم انجام دهیم اما اگر قرار باشد دستگاهی خریداری شود زباله ها تبدیل شوند این کار بر عهده قوه قضاییه نیست.               

 

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای ادامه داد: جانمایی، تبدیل زباله و مدیریت بودجه می خواهد که در این زمینه شهردار و مسئولین باید وظایف خود را انجام دهند و چنانچه از آن سرباز زنند و مرتکب جرم شوند ما وارد می‌شویم اما در زمینه جانمایی صحیح و تبدیل، قوه قضاییه کمک مستقیمی نمی‌تواند بکند.

 

آخرین وضعیت پرونده رئیس جمهور سابق

 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آخرین وضعیت پرونده احمدی نژاد پس از دو سال به کجا رسید؟ گفت: اتفاق خاصی نیفتاده است.

 

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا بازداشت خبرنگاران نفوذی ارتباط مستقیمی با جیسون رضاییان داشته است، گفت: بنده بیان کردم که همه بازداشت شده‌ها خبرنگار نیستند و حتی رسانه ای نیز نیستند، اطلاع دقیقی ندارم اما این فرد با آن فردی که نام برده شد ارتباط مستقیمی نداشته و پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است.

 

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اقدامات خبرنگاران نفوذی در چه سطحی بوده و آیا اتهام آنها اقدام علیه امنیت ملی است؟ گفت: توجه به اتهام از ناحیه قاضی صحیح است اما اینکه ثابت شود یا خیر مرحله بعدی است.

 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بابک زنجانی در دفاعیات خود از فروش 5 میلیارد یوروی نفت به فرد عادی خبر داده است در این زمینه اطلاعی دارید؟ گفت: توصیه بنده این است که مسائلی مطرح شود که پایه و اساس دارد. در این زمینه اطلاعی ندارم.

 

طبق قانون اساسی قوه قضائیه مستقل است اما اینگونه نیست که ما کاری با سایر قوا نداشته باشیم

 

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رئیس قوه قضائیه در سفر به آمل بیان کردند که قوه قضائیه مستقل است و در عین مستقل بودن از طریق دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی بر عملکرد دولت بر دستگاه ها نظارت می کند. این نظارت به چه صورت است؟ گفت: طبق قانون اساسی قوه قضائیه مستقل است اما اینگونه نیست که ما کاری با سایر قوا نداشته باشیم بلکه با آنها تعامل داریم از طرفی سازمان بازرسی کل کشور طبق قانون وابسته به قوه قضائیه است و می‌تواند بر همه دستگاه‌های اجرایی و دولت و حتی دستگاه‌های اداری قوه قضائیه نظارت کند و در همه دولت‌ها و دولت یازدهم هم بر اساس وظیفه خود اگر جرمی واقع شده باشد آن را گزارش می‌کنند و اگر تخلفی باشد به خود دستگاه مربوطه اعلام می‌کنند.

 

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در ارتباط با دیوان عدالت اداری گفت: حوزه دیوان عدالت اداری وسیع‌تر شده است و دستگاه‌هایی اعم از اجرایی، دولتی و غیر دولتی که مشمول قانون دیوان عدالت اداری هستند اگر مصوبه ای خلاف داشته باشند لغو و اگر تخلفی صورت گرفته باشد با آن برخورد می‌شود و در همه دولت‌ها و دولت یازدهم این امر وجود داشته است.

 

حکم پرونده آسایشگاه معلولان فردیس هنوز صادر نشده است

 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه روابط عمومی بهزیستی کشور اعلام کرده اند که پرونده مرکز نگهداری معلولان فردیس مختومه شده است آیا این خبر صحت دارد؟ گفت: برای دو نفر کیفرخواست صادر شده و هنوز حکم صادر نشده است و پرونده باید در دادگاه رسیدگی شود.

 

استعفای 12 قاضی برای شرکت در انتخابات مجلس

 

سخنگوی دستگاه قضا در پایان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چند نفر از قضات برای انتخابات مجلس استعفا داده‌اند؟ گفت: 12 نفر از قضات استعفا داده‌اند؛ اما از سازمان‌های مربوطه اطلاعی ندارم.

تاریخ ارسال خبر: 
94/8/18