کانون سردفتران و دفتریاران

پنجشنبه, 29 ارديبهشت 1401

نمی‌دانم موضوع سند خودرو چرا اینقدر مهم شده است

 نمی‌دانم موضوع سند خودرو چرا اینقدر مهم شده است

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به اختلافات مطرح شده درباره تنظیم سند خودرو گفت: سوال این است که آیا نیروی انتظامی مرجع صلاحیت‌دار برای نقل و انتقال خودرو است یا نه.

به گزارش روابط عمومی به نقل از ایسنا، ذبیح‌الله خدائیان در نشست خبری خود به مناسبت هفته قوه‌قضائیه ضمن گرامیداشت شهدای هفتم تیر و تسلیت به مناسبت درگذشت دو خبرنگار در حادثه واژگونی اتوبوس، با اشاره به اقدامات سازمان ثبت در سال گذشته گفت: این سازمان یکی از سازمان‌های تاثیرگذار در نظام جمهوری اسلامی است که خدمات مختلفی ارائه می‌دهد و در سال گذشته بیش از ۱۰۵ میلیون خدمت ارائه دادیم که بیش از ۹۹ درصد الکترونیکی بود و مجموع خدمات ما با توجه به شرایط کرونایی، بیش از ۳۰ درصد نسبت به مدت مشابه رشد داشتیم.

 

وی افزود: در مورد املاک و کاداستر که طرح ملی است و در صورت اجرای آن زمینه سواستفاده در مسکن از بین‌ میرود در سال گذشته حدود ۵۳ میلیون هکتار ضمن تثبیت سند کاداستری صادر کردیم که عملکرد در سال گذشته ۵ برابر ۴۰ سال گذشته بوده است و حدود ۶۶ میلیون اراضی در نظام کاداستر تثبیت شده است که قریب به ۳ برابر ۴ دهه گذشته است، ما در سال گذشته قراردادی منعقد کردیم که ظرف یک سال از کلیه اراضی کشور عکسبرداری داشته باشیم و هم‌چنین حدود ۴۰ دستگاه ایستگاه ثابت ماهواره‌ای خریداری شد.

خدائیان ادامه داد: در سال گذشته ۴۱ هزار سند مالکیت کاداستری برای اراضی ملی صادر کردیم که رشد ۷ برابری داشته است و ۱۱۲ هزار سند مالکیت برای موسسات دولتی صادر شده است که ۱۴۳ درصد رشد داشته و برای موسسات غیر دولتی ۲۱ هزار سند کاداستری، برای اراضی موقوفه ۲۰ هزار و برای اراضی کشاورزی ۱۴ هزار سند مالکیت کاداستری صادر شده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت:در بخش اجرا نیز در سال گذشته ۷۰۳ هزار پرونده اجرایی مختومه شد که رشد ۴.۵ برابری نسبت به مدت مشابه داشته است و وارده پرونده‌ها به اجرا ۳۰۸ هزار پرونده بوده و قریب به ۴۰۰ هزار پرونده ورودی کاسته شده هم‌چنین ۳۰ هزار میلیارد تومان توسط واحدهای اجرای ثبت از بانک‌ها وصول شده است. در سال گذشته تمام فرایندهای اجرای پرونده‌های ما الکترونیکی شد و نیاز به حضور مردم به واحدهای ثبتی نبود.

وی خاطرنشان کرد: در بخش مالکیت معنوی در سال گذشته ۳۵۰۰ اختراع ثبت کردیم که ۱۱۴ درصد رشد داشته است هم‌چنین حدود ۱۹ هزار اظهارنامه طرح صنعتی ثبت شده و ۴۵۰۰ پرونده‌ای که مورد اعتراض قرار گرفته مورد رسیدگی قرار گرفته است. ما براساس آخرین آمار رتبه چهارم را در جهان در ثبت علامت‌نامه تجاری را داریم. در بخش سردفتران نیز حدود ۱۶۰ مجوز دفترخانه را دادیم و دفاتر اسناد رسمی ۲۱ میلیون سند رسمی صادر کردند و ۸۸ هزار شرکت تجاری نیز ثبت شده که ۲۷ درصد رشد نسبت به مدت مشابه داشته است.

خدائیان بیان کرد: در بخش بازرسی‌ها و نظارات در سال گذشته ۶۰ هزار بازرسی از دفاتر ثبت اسناد رسمی و ۵ هزار بازرسی از واحدهای ثبتی داشتیم که رشد ۱۰۹ درصدی را داشته است. هم‌چنین در بخش وصول اعتبار در سال گذشته ۸۰۰۰ میلیارد تومان وصولی داشتیم که به خزانه واریز شده و نسبت به پارسال ۱۰۵ درصد رشد داشته است. در سال گذشته ۴۵ پروژه ساختمانی جدید را شروع و ۱۹ پروژه را افتتاح کردیم. هم‌چنین نسبت به تجهیز فناوری خودمان اقدام کردیم.

رئیس سازمان ثبت اسناد در پاسخ به سوالی راجع به آمار ممنوع‌الخروجی‌ها که توسط این سازمان ارائه می‌شود گفت: کسانی که در واحد اجرای ما تشکیل پرونده می‌دهند می‌توانند تقاضای ممنوع‌الخروجی شخص را داشته باشند و از ابتدای سال ۹۹، ۲۰ هزار نفر ممنوع‌الخروج شدند و ۲۴ هزار نفر نیز رفع ممنوع‌الخروج شدند.

وی در پاسخ به سوالی راجع به برگ سبز گفت: نمی‌دانم این موضوع چرا اینقدر مهم شده در کشور و نظر من نظر رئیس وقت قوه‌قضائیه است که طی بخشنامه‌ای در سال ۹۵ ابلاغ کرد که برای ما لازم‌الاتباع است و اعلام شد برگ سبزی که نیروی انتظامی به عنوان سند مالکیت خودرو صادر کند، سند مالکیت رسمی محسوب نمی‌شود چون در قانون مشخص شده سند رسمی سندی است که در سازمان ثبت یا دفاتر اسناد رسمی به موجب قانون تنظیم می‌شود، سوال این است که آیا نیروی انتظامی مرجع صلاحیت‌دار برای نقل و انتقال خودرو است یا نه، برگ سبز نیروی انتظامی برای تعویض پلاک، تصفیه جرائم خودرو رسمی است اما سند مالکیت خودرو نیست پس سند مالکیت رسمی محسوب نمی‌شود نه سند رسمی.

خدائیان در رابطه با برگ سبز ادامه داد: برگ سبز در حدود صلاحیت نیروی انتظامی سند رسمی است اما سند رسمی مالکیت محسوب نمی‌شود. کسانی که اقدام به نقل و انتقال زیاد ماهانه خودرو می‌کنند در بحث حقوق بیت‌المال، اگر این نقل و انتقالات در دفاتر اسناد رسمی انجام شود هم مالیات وصول می‌شود و هم حق ثبت پرداخت می‌شود که هردو به خزانه واریز می‌شود پس سوال این است اگر نقل و انتقالات در دفاتر اسناد رسمی انجام نشود آیا حق بیت‌المال تضییع نمی‌شود؟ دادستان می‌تواند حتی در این مورد نیز ورود کند

وی در پاسخ به سوالی راجع به حواشی اراضی پردیس و سند خوردن تالاب انزلی به نام وزارت نیرو گفت: در سفری که به شهر پردیس داشتیم یک سری تعاونی‌ها در آن‌جا مشکل دارند و مشکلات ثبتی وجود دارد که من یک کارگروهی را مامور کردم که این موضوع را به جدیت پیگیری کنند. در مورد تالاب‌ها حفاظت از آن‌ها برعهده وزارت نیرو است و اگر سندی به نام آن‌ها صادر میشود به نام نظام جمهوری اسلامی است و آن‌ها نماینده هستند و سند آن‌ها نیز در خزانه نگهداری می‌شود.

خداییان در ارتباط با شرایط کارشناس ثبتی گفت: شرایط جذب کارشناس چه کانون کارشناسان چه مرکز مشاوران برعهده خودشان است و ما دخالتی نداریم و اعتقاد من این است که نباید این شرط را گذاشت که حتما فرد در یک دستگاهی کار کرده باشه که بتواند کارشناس آن دستگاه شود.

وی در خصوص کاداستر نیز گفت: ما ۱۶۲ هکتار زمین در کشور داریم که تقریبا حدود ۸۷-۸۸ میلیون از آن تثبیت شده و تثبیت بقیه را در دستور کار داریم و اگر طرح کاداستر در کشور اجرا شود به بسیاری از تجاوزات پایان داده می‌شود اما ممکن است کسی سند کاداستری هم داشته باشد اما به زمینش تعرض شود که باید به آن رسیدگی شود خیلی از دستگاه‌ها مانند سازمان جنگل‌ها با ما همکاری خوبی داشتند و از وزارت‌خانه‌های نیرو، نفت و راه و شهرسازی می‌خواهیم با ما همکاری بیشتری داشته باشند نکته دیگر همکاری خود دولت است تا نسبت به صدور اسناد اراضی کشاورزی اقدام شود و پیش‌بینی ما این است ظرف ۲-۳ سال برنامه کاداستر را تمام کنیم.

خدائیان در ارتباط با آمار ازدواج و طلاق گفت: در سال ۹۹، ۶۷ درصد از پرونده‌های وارد به اجرا، مربوط به پرونده‌های مهریه بوده است که تقاضای وصول مهریه داشتند که ۴۴ درصد رشد داشته است.

خدائیان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در راستای انحصار زدایی در اعطای مجوز دفاتر اسناد رسمی که در سند تحول هم اشاره شده است، چه اقداماتی انجام داده‌اید، گفت: همانطور که در سند تحول هم به آن اشاره شده است ما بر اساس نیاز اقدام به برگزاری آزمون و اعطای مجوز می‌کنیم و دیگر مثل سابق نیازمند طی کردن یک بازه زمانی خاص نیستیک، تلاش داریم تا امسال آزمون سردفتری را برگزار کنیم.

وی درباره آمارهای ازدواج و طلاق گفت: ازدواج‌ها در سال ۹۸، ۵۴۱ هزار و  ۶۰۴ مورد و در سال ۹۹، ۵۶۲ هزار و ۹۰۲ تعداد بوده است. طلاق نیز ۱۷۹ هزار و ۳۱۲ مورد در سال ۹۸ و  ۱۸۷ هزار  و ۳۰۳ واقعه در سال ۹۹ بوده است که رشد ۴ درصدی داشته است.

در ادامه این مراسم درگاه خدمات الکترونیکی سازمان ثبت اسناد و املاک راه‌اندازی و افتتاح شد، درگاهی که اشخاص حقیقی و حقوقی با ورود به آن می‌توانند خدمات خود را دریافت کنند این درگاه به آدرس My.ssaa.ir در دسترس است.

تاریخ ارسال خبر: 
1400/04/05