کانون سردفتران و دفتریاران

شنبه, 13 آذر 1400

کانون سردفتران و دفتریاران استان فارس

کانون سردفتران و دفتریاران استان فارس

صدا و سیما یک طرفه قضاوت نکند/با تصویب طرح پیشنهادی هزینه های مردم کاهش می یابد

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان فارس در جمع خبرنگاران با اشاره به هزینه های دفترخانه ها خواستار تصویب طرحی شد که باعث شود هزینه مردم در تنظیم سند رسمی خودرو کاهش یابد و در همین راستا کانون سردفتران و دفتریاران طرحی را به مجلس پیشنهاد داده است که درصورت تصویب از این پس تعویض پلاک خودرو منتفی وهر خودرو صرفا"دارای یک پلاک ثابت خواهد بود ونقل وانتقالات باکمترین هزینه و سریعترین زمان ممکن در دفاتر اسناد رسمی انجام خواهد شد.

به گزارش راستین آنلاین علی آراد با بیان اینکه اگر نمایندگان در مجلس شورای اسلامی طرحی را تصویب کنند که باعث کاهش هزینه ها برای مردم شود ،افزود :با اجرای طرحی مفید و مثمر ثمر قطعا هزینه سند رسمی خودرو در دفترخانه کمتر از هزینه صدور برگ سبز در مراکز تعویض پلاک خواهد شد .
 
او همچنین تصریح کرد :تنظیم و ثبت سند خودرو باید با توجه به ماده 29 و ماده 2آئین نامه اجرائی آن ،ماده 30قانون مالیات برارزش افزوده و سایر قوانین مرتبط در دفاتر اسناد رسمی انجام شود .

آراد در ادامه افزود :عمده هزینه های مربوط به ثبت سند رسمی خودرو در دفاتر اسناد رسمی متعلق به دولت است و با توجه به قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی، دفاتر اسناد رسمی باید در هنگام تنظیم و ثبت سند وکالت فروش و قطعی خودرو مبالغی را تحت عنوان مالیات نقل و انتقال ، حق الثبت، نیم درصد کاداستر ، هزینه صدور الکترونیکی سند، مالیات برارزش افزوده از مردم وصول و از طریق دستگاه پوز دولتی مستقر در دفاتر اسناد رسمی مستقیما به حساب خزانه دولت واریز کنند.

آراد با اشاره به اینکه نسبت به هزینه های پرداختی سهم ناچیزی به سردفتر می رسد ،عنوان کرد : چنانچه نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوب کنند که نسبت به ثبت اسناد رسمی خودرو بدون اخذ حقوق دولتی اقدام شود در این صورت هزینه ثبت و صدور سند رسمی خودرو در دفترخانه اسناد رسمی بسیار کاهش خواهد یافت و بسیار کمتر از صدور برگ سبز و تعویض پلاک در ادارت راهنمایی و رانندگی خواهد شد.

همچنین با توجه به تبصره ۱ ماده ۳۰ قانون مالیات برارزش افزوده مصوب ۱۴تیر ۱۴۰۰ مجلس شورای اسلامی ، از این پس مراکز تعویض پلاک موظفند در هنگام تعویض پلاک خودرو نسبت به اخذ مالیات نقل و انتقال خودرو اقدام کنند که قطعا هزینه های تعویض پلاک به زودی افزایش چشمگیری خواهد یافت.

گلایه از صدا و سیما ، یک طرفه قضاوت نکنید

همچنین کانون سردفتران و دفتریاران طرحی را به مجلس پیشنهاد داده است که درصورت تصویب نمایندگان  مجلس شورای اسلامی از این پس تعویض پلاک خودرو منتفی وهر خودرو صرفا"دارای یک پلاک ثابت خواهد بود ونقل وانتقالات باکمترین هزینه و سریعترین زمان ممکن در دفاتر اسناد رسمی انجام خواهد شد.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان فارس همچنین با اشاره به اینکه در چندین مدت اخیر و پس از تفاسیر مختلف در خصوص ثبت سند رسمی خودرو شاهد هستیم که صدای و سیما در گزارش های خود توهین و هتک حرمت به کانون سردفتران ، دفتریاران و دفاتر اسناد رسمی داشته است و به نحوی وانمود شده است که دفاتر زیاده خواه هستند و هزینه های دریافتی بابت اسناد خودرو را برای خود دریافت می کنند در صورتیکه چنین نیست .

او تصریح کرد: لذا در سالهای اخیر در برنامه های مختلف صدا و سیما بسیار به این مبحث پرداخته شده و عوامل صدا و سیما میدانند که 90 درصد هزینه سند خودرو در دفتر اسناد رسمی دولتی است و به خزانه واریز می شود و از مسئولین صدا و سیما درخواست ورود به این مساله و خاتمه دادن به این نوع گزارشات یکجانبه و القای آن به جامعه هستیم .
دفاتر اسناد رسمی قدمتی بیش از 90 ساله دارند و زیر مجموعه قوه قضائیه ، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بوده و همیشه مورد وثوق و اعتماد مردم و حاکمیت بوده  و هستند و کلیه امورات مربوط به ثبت سند رسمی را در سطح کشور انجام می دهد لذا توهین و هتک حرمت سردفتران و مجموعه دفاتر اسناد رسمی در واقع توهین به عموم ملت شریف ایران است .

آراد یادآور شد که همچنین کانون های سردفتران و دفتریاران سراسر کشور این حق و اختیار را در برای خود قائل است تا نسبت به هرگونه هتاکی و توهین توسط عوامل صدا و سیما و سایر افراد در مراجع ذیصلاح طرح دعوی کند.

تاریخ ارسال خبر: 
1400/06/29