کانون سردفتران و دفتریاران

شنبه, 08 بهمن 1401

برنامه های فرهنگی-معنوی اداره کل ثبت چهارمحال و بختیاری در بزرگداشت هفته سندرسمی

برنامه های فرهنگی-معنوی اداره کل ثبت چهارمحال و بختیاری در بزرگداشت هفته سندرسمی

اداره کل ثبت اسناد و املاک چهار محال وبختیاری مراسم تجلیل از سندرسمی و پاسداشت روز ششم دي ماه را با برگزاري برنامه هاي متنوع به اجرا درآوردند.

 

ديدار با نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان

 

به گزارش پايگاه اطلاع رساني كانون سردفتران و دفترياران، حضور در دفتر نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان به اتفاق سرپرست اداره کل ثبت اسناد و املاک استان، رؤسا و سرپرستان واحدهای ثبتی تابعه، اعضای هیأت مدیره جامعه سردفتران اسناد رسمی استان و تعدادی از سران دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق از جمله برنامه ها بود.

 

در ابتدای این جلسه محمدحسن بهادر، سرپرست اداره کل ثبت اسناد و املاک استان ضمن تشکر و قدردانی از نماینده ولی فقیه به جهت بذل عنایت خود نسبت به برگزاری این جلسه، با اشاره به آیه 282 سوره بقره که با تأسی به آن دویست و هشتاد و دومین روز سال یعنی ششم دی ماه به عنوان روز سند رسمی نامگذاری شده است،گفت: چه بسیار قلم هایی که در بستر تاریخ و فرهنگ بشریت، رسالت ثبت خواسته ها، ضرورت ها و نیازهای اساسی انسان را برای سامان بخشیدن به مراودات حقوقی و تعاملات اجتماعی بر عهده داشته و به کار نگاشتن همت گمارده تا اگر ذمه ای مشغول است بداند و چون بدهکاری مدیون است بپذیرد و هر متعهدی ایفای عهد کند.

 

وي ادامه داد: اگر چه پیشینه کتاب عقود و عهود مردم بسی دیرینه است، لیکن شناسنامه ثبت اسناد و املاک به مفهوم نوین آن که انعقاد آنها بر اساس قانون و ضمانت حاکمیت تلقی شده، امروز صد و یک ساله شد و قرنی بر تاریخ تاسیس آن گذشت. میراث مکتوب فرهنگ این مرز و بوم با ثبت سند درآمیخته و بیش از هر دستاورد دیگری امروز افتخار آفرین است.

 

بهادر محصول این آفرینش بزرگ که بدست توانمند خانواده پر تلاش ثبت اسناد و املاک بدست آمده را اعتماد راسخ و امنیت فراگیر در عرصه های اقتصادی، اجتماعی و حقوقی تامین کننده نظم عمومی و عدالت اجتماعی دانست و اظهار كرد: کارنامه صد سال خدمات صادقانه اصحاب ثبت ایران از خادمان خاموش و ره به دیار باقی شتافتگان تا سندسازان و اعتبار آفرینان دیروز که در میان نگاههای امیدوار به آینده و مسرور از موفقیت به بایگانی اسناد معتبر و یادگاران تاریخ ثبت سپرده می شود و همچنین تلاشگران با نشاط امروز و جوانان پر شور و مصمم که به تعالی و پیشرفت نظام ثبت نوین کشور سرعت بخشیده اند، همه افتخار آفرینان سرافراز این عرصه اند.

 

سرپرست اداره کل ثبت اسناد و املاک چهار محال وبختیاری افزود: اینک اصحاب ثبت اسناد و املاک استان با هدف و محوریت تثبیت مالکیت، امنیت اقتصادی،‌ نظم حقوق و کاهش دعاوی از هیچ کوششی دریغ نكرده و خدمت رسانی به آحاد مردم را تکلیف لازم الاجرا دانسته و سرلوحه فعالیتهای خود قرار داده اند.

 

در ادامه اين ديدار حجت الاسلام نکونام، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرکرد نيز طی سخنانی ضمن تشکر از زحمات کارکنان ثبت اسناد و املاک و سران دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق گفت: عمر کوتاه انسان فرصتی است مغتنم برای اینکه بتوانیم آنچنان استفاده کنیم که راه را بر کمال خود بگشاییم و عرصه ای برای انجام وظیفه ایجاد کنیم و اگر به وظیفه توجه نشد و اوقات، عمر و امکانات به بطالت سپری شد قطعاً باید آماده پاسخگویی در محضر خداوند باشیم.

 

امام جمعه شهرکرد ضمن اشاره به دستورات اخلاقی موجود در آیات نورانی قرآن کریم اظهار داشت: هر فردی در جامعه اسلامی موظف است خودش و خانواده و زیردستانش را از عذاب آخرت حفظ نماید. یعنی هم نسبت به خود و هم خانواده و زیردستانش مسئول است.

 

وي در ادامه ضمن اشاره به وظیفه همه نسبت به شکر نعمات الهی و دوری از کفران نعمتها،تاكيد كرد: در مجموعه خود مراقب رعایت حق الناس و حق بیت المال باشید و در عین رجاء و امید به الطاف خداوند، از عذاب وعده داده شده او نیز خوف و ترس داشته باشیم و بکوشیم که اماناتی را که به دلیل مشاغلمان به ما داده شده در آینده به اهلش بسپاریم.

 

ديدار با رئیس کل دادگستری استان


در ادامه برنامه هاي اداره کل ثبت اسناد و املاک چهار محال وبختیاری، كاركنان اداره كل ثبت،سران دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق،دفتریاران و هیئت مدیره جامعه سردفتران استان با رئیس کل دادگستری استان دیدار كردند.

 

سرپرست اداره کل ثبت اسناد و املاک چهار محال وبختیاری ضمن قدردانی از رئیس کل دادگستری استان به بخشي از فعالیتهای اداره كل ثبت استان اشاره كرد و گفت: صدور 98 درصد از اراضی ملی و موات در جهت تثبیت مالکیت دولت و جلوگیری از تعارض به اراضی مذکور ، تولیت وصول سالانه حدود پنج میلیارد تومان مطالبات بانکها، ثبت سالانه حدود یکهزار و سیصد شرکت تجاری و مؤسسات غیر تجاری و بطور متوسط هر ساله ثبت 3000 مورد تغییرات آنها، صدور بطور متوسط در هر سال 13155فقره سند مالکیت، ثبت ازدواج بطور متوسط در هر سال با 12000 فقره توسط سران دفاتر ازدواج، ثبت طلاق بطور متوسط در هر سال با 680 فقره توسط سران دفاتر طلاق، تولیت تفکیک و صدور سند مالکیت حدود 14000 سند مالکیت مسکن مهر، ثبت و تنظیم سند سالانه بیش از 175017فقره سند اعم از قطعی، قطعی منقول، وکالت، تقسیم نامه و اسناد مشارکت و فروش اقساطی بانکی توسط سران دفاتر اسناد رسمی، از عمده فعالیتهای اداره کل ثبت استان است كه حاصل این تلاشها و ده ها خدمات دیگر واریز بطور متوسط سالانه دو میلیارد تومان به خزانه دولت است.

 

رئیس کل دادگستری چهار محال وبختیاری نيز ضمن تبریک به مناسبت روز سند رسمی، اظهار داشت:باتوجه به پیشرفتهایی که در تجهیزات و امکانات ايجاد شده، متاسفانه امکان جعل اسناد، تغییر و خدشه در اسناد و همچنین سوء استفاده از اسناد صادره نیز بیشتر شده است. وظیفه مجموعه ثبت اين است که با صداقت خود و با رعایت امانت در تنظیم اسناد از این امر جلوگیری كند.

 

وي پیشنهاد كرد که در هر فصل از سال جلسه مشترکی با حضور مدیران ثبت اسناد و املاک استان و اعضای جامعه سردفتران و دفترياران، و رئیس کل و شورای معاونین دادگستری برگزار شود و در این راستا نیز باید کارگروه و دبیرخانه ای در اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تشکیل شده و نسبت به بررسی مشکلات مبتلابه ثبت اسناد و املاک و همچنین بررسی پیشنهادات و انتقادات اقدام شود و در پایان جهت بررسی و ارائه راه کار مناسب در جلسه مشترک پیشنهاداتی ارائه شود.

 

ديدار با خانواده های شهدا،جانبازان و ایثارگران ثبت وسردفتران اسنادرسمي استان


همچنين ديدار با خانواده های شهدا، جانبازان و ایثارگران اداره کل ثبت اسناد و املاک،سرفتران اسناد رسمی استان از ديگر برنامه هاي انجام شده بود كه به مناسبت بزرگداشت هفته سند رسمی و با حضور سران دفاتر، دفتریاران و کارمندان ثبت اسناد استان صورت گرفت.

 

نامگذاري خياباني به نام "ثبت اسناد و املاک" در استان


در ادامه اين برنامه ها با ابتکار و پیگیری بهادر، سرپرست اداره کل ثبت اسناد و املاک چهار محال و بختیاری و موافقت مراجع ذیصلاح، خیابانی در اين استان به نام "ثبت اسناد و املاک" نامگذاری شد.

 

انتهاي پيام