کانون سردفتران و دفتریاران

يكشنبه, 06 فروردين 1402

حقوقی

دفتر حقوقی و حمایت قضایی کانون سردفتران و دفتریاران

 

این دفتر شامل 5 کمیسیون است:

 

1) کمیسیون بررسی و اصلاح قوانین

2) کمیسیون حمایت و معاضدت قضایی

3) کمیسیون حقوقی

4) کمیسیون وحدت رویه

5) کمیسیون بیمه مسئولیت مدنی.

 

در جلسات هفتگی این کمیسیون ها که متشکل از سران دفاتر اسناد رسمی است، موارد متعددی مورد توجه و بررسی قرار می گیرد و به صورت نظریه مشورتی اعلام می گردد.

 

در کمیسیون بررسی و اصلاح قوانین؛ موضوعات ارجاعی بررسی می شود و به پرسش های حقوقی و ثبتی ارجاعی پاسخ داده می شود و در خصوص بررسی و اصلاح برخی از قوانین و آیین نامه ها پیشنهاداتی ارایه می گردد.

 

در کمیسیون حمایت و معاضدت قضایی نیز پاسخگویی به سوالات حقوقی و ثبتی، رفع اختلافات و حمایت از سردفتران و دفتریاران مورد رسیدگی واقع می شود.

 

در کمیسیون حقوقی به سوالات حقوقی و ثبتی پاسخ داده می شود و نظریات مشورتی درخصوص موضوعات مبتلابه در صنف ارایه می گردد و در رابطه با بررسی برخی از قوانین مربوطه نیز پیشنهاداتی ارایه می شود.

 

در کمیسیون وحدت رویه به سوالاتی که نیاز به رویه واحد برای دفاتر اسناد رسمی دارد، پاسخ داده می شود و آرای صادره در خصوص موارد مطروحه در این کمیسیون جهت تایید نهایی به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ارسال می شود و در نتیجه به صورت بخشنامه برای کلیه دفاتر اسناد رسمی کشور ارسال می گردد.

 

در کمیسیون بیمه مسئولیت مدنی که متشکل از نماینده بیمه طرف قرارداد کانون و دو نفر از اعضای هیات مدیره کانون است، پرونده های رسیدگی به خسارت دفاتر اسناد رسمی بررسی و کارشناسی می گردد و در صورت قصور غیر عمد، پرداخت خسارت از طرف بیمه انجام می پذیرد.

انتهای پیام