کانون سردفتران و دفتریاران

چهارشنبه, 10 آذر 1400

رییس کانون سردفتران و دفتریاران از مسوولان درخواست کرد:مبلغ حق التحریر عادلانه شود

رییس کانون سردفتران و دفتریاران از مسوولان درخواست کرد:مبلغ حق التحریر عادلانه شود

محمدرضا دشتی اردکانی، رییس کانون سردفتران و دفتریاران ایران 'گفت: در سال گذشته کانون سردفتران ایران با چالش های بسیاری مواجه بود.

 

 

یکی از اصلی ترین این چالش ها تصویب کلیات لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم در مجلس شورای اسلامی بود.خوشبختانه چند ماده از این قانون توسط کميسیون به صحن مجلس بازگشت و در این فرصت در  دیدارهايي كه با نمایندگان مجلس صورت گرفت در ماده 17 این قانون در بخشي که سند عادی را هم تراز سند رسمی می دانست، تغییراتی ایجاد شد.

 

 

دشتي اردكاني ادامه داد: چالش بعدی که در سال 92 با آن روبرو بودیم عادلانه شدن مبلغ حق التحریر دفاتر اسناد رسمی بود. در این مورد خدمت ریاست قوه قضائیه رسیدیم، اعضای هیئت مدیره استدلال های خود را بیان کردند و مکاتباتی نیز در این زمینه با قوه قضائیه صورت گرفت. در نهایت، نهادهای مسئول به این نتیجه رسیدند که مبلغ حق التحریر دفاتر اسناد رسمی عادلانه نیست.

 

وي عنوان کرد: مورد بعد، اصلاح قانون دفاتر اسناد رسمی است. بدین منظور کارگروه های مختلف در حال انجام فعالیت هستند و همکاران خبره ای در این کارگروه ها حضور دارند.  کارگروه اصلی نیز هفته آینده جلسه ای را در قوه قضائیه برگزار می کند. همچنین کارگروه مالیات ها نیز در حال انجام فعالیت خود است. باید طرحی برای ارائه به مرکز پژوهش های مجلس تهیه شود و در نهایت قانونی در این مورد در مجلس تصویب شود که سال ها قابل استفاده باشد. همچنین در سال گذشته حذف ماده 69 قانون جدید را نیز داشتیم. راهبردهایی را در سال گذشته برای حذف نشدن این ماده به کار بردیم که در حال اجرایی شدن است.

 

رییس کانون سردفتران و دفترياران ادامه داد: طبق قانون اندوخته های کانون باید در بانک ملی نگهداری شود. این در حالی است که با تدابير انديشيده شده از سوي هيات مديره با برخي بانك ها صحبت هايي انجام شده است تا به بهترين روش در مورد سپرده گذاري هاي كانون عمل شود.

 

وی افزود: در مورد سامانه ثبت آنی مکاتبات فراوانی صورت گرفته است. در این مورد شخص رییس جمهور،‌ حسن روحانی نامه ای خطاب به کانون نوشتند و طبق این نامه آخرین مراحل ثبت آنی را جویا شدند. همچنين جلسه های هفتگی برگزار شده است تا مشکلات سامانه مرتفع شود و در اين راستا رييس سازمان ثبت اسناد و املاک كشور نيز پيگير حل مسائل بوده اند.

 

دشتی اردکانی گفت: در مورد آمارگیری به منظور دریافت مالیات، ملاقاتی هایی را با سازمان امور مالیاتی کشور داشتیم. جلسه ای هم با جناب علي عسگري برگزار شد که در این جلسه ذکر شد مواردی را که نیاز به تفاهم نامه دارد با استفاده از تفاهم نامه مرتفع می شود و آن بخش نیز با جلسه سه جانبه ای که بین کانون سردفتران، سازمان ثبت و سازمان مالیاتی کشور برگزر می شود گفتگو و مرتفع خواهد شد.

 

وی عنوان کرد: در سال 92 در مورد قرائت نادرستی که ناجا در مورد ماده 29 داشت با مقامات مسئول از جمله رییس قوه قضائیه دیدارهایی داشتیم. در این مورد آیت الله آملی لاریجانی ذکر کردند از قول بنده بگویید که ظرفیت این قانون تنها در اختیار دفاتر اسناد رسمی است و ناجا حق تنظیم سند خودرو را ندارد. آنچنان که ما رصد کرده ایم ناجا در این مدت حرکت خاصی نداشته است و دفاتر همچنان به کار خود در این زمینه ادامه می دهند. در سال گذشته همچنین بحث الحاق به اتحادیه جهانی سردفتران که سه سال مسکوت مانده بود دنبال شد. اعضای اتحادیه جهانی با حضور در ایتالیا بررسی کردند که با ایجاد تغییراتی در قانون، زمینه پیوستن ایران به اتحادیه جهانی فراهم شود. در این راستا همایش بین المللی باید برگزار شود که در حال پیگیری است.

 

رییس کانون سردفتران و دفترياران ادامه داد: در مورد وضعیت درون سازمانی کانون سردفتران باید بگویم که ما 44 میلیارد و 500 میلیون توان بودجه مصوب در سال 92 داشتیم که 30 میلیارد و 700 میلیون تومان از این مبلغ به امور مستمری و بازنشستگی تعلق گرفت. 7.5 میلیارد مربوط به امور بیمه درمانی و سایر مبلغ نیز برای تهیه فضا برای شهرستان هایی که از دفتر کانون بهره مند نبودند و هزینه های جاری تعلق گرفت. همچنین در واحد درمان گزارش ها به صورت الکترونیک ارائه می شود تا مشکلات واحد درمان مرتفع شود. در زمینه آموزش برای اولين بار سه دوره کلاس های کارآموزی سردفتری ماده 69 برگزار شد. این در حالی است که سابقا سازمان ثبت امتحان هایی را برگزار می کرد اما امروز با گذراندن دوره های کارآموزی در کانون و گرفتن امتحان و اختبار، سردفتری که مستعد باشد به سازمان جهت ابلاغ معرفی می شود.

 

وی افزود: در بحث بازرسی ها 260 مورد بازرسی صورت گرفت که با این بازرسی ها وصول حق الثب 15 میلیون تومان و وصول حق التحریر متاسفانه 400 میلیون تومان بود. همچنین در مورد بیمه درمانی کارهای بزرگی انجام گرفت و آیین نامه بیمه درمانی به تصویب رسید که به صورت پایلوت در چند استان در حالی اجرا است.

 

 دشتی اردکانی گفت: کانون سردفتران در خیابان امام خمینی ساختمانی قدیمی را دارد که دستور مرمت آن را داده ایم تا پس از بازسازی یا به عنوان موزه یا کتابخانه و یا محل استقرار اعضای هیئت مدیره استفاده شود. به طور کل کانون در تهران 5 ساختمان دارد که قصد داریم با فروش این ساختمان ها، یک محل واحد را تهیه کنیم و تمامی امور مربوط به کانون را در یک مکان تجمیع کنیم. متاسفانه در اسفند ماه شاهد قطع سامانه ثبت الکترونیک در سازمان ثبت احوال بودیم که ریاست این سازمان قول مساعد برای عدم تکرار این مورد را دادند تا دوستان سردفتر دچار مشکل نشوند.از سوی دیگر در زمینه نصب دستگاه کارتخوان در دفاتر اسناد رسمی جلساتی را با بانک ملی  و پارسیان داشتیم که خوشبختانه این مورد نیز به تصویب رسید.