کانون سردفتران و دفتریاران

يكشنبه, 06 فروردين 1402

امضاء یادداشت تفاهم همکاری سه جانبه میان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، دانشگاه تهران و سازمان جهانی مالکیت معنوی

 امضاء یادداشت تفاهم همکاری سه جانبه میان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، دانشگاه تهران و سازمان جهانی مالکیت معنوی

در آخرین روز از سفر "فرانسیس گری" رئیس سازمان جهانی مالکیت معنوی به تهران، یادداشت تفاهم همکاری میان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان مرجع ملی مالکیت معنوی، دانشگاه تهران و سازمان جهانی مالکیت معنوی به امضا رسید.

 
 

این یادداشت تفاهم با توجه به افزایش اهمیت مالکیت معنوی در سراسر جهان در توسعه اقتصاد، فنآوری، جامعه و فرهنگ و با هدف کمک به توسعه منابع انسانی در زمینه مالکیت فکری در سطح تحصیلات تکمیلی و با حضور دکتر "فرانسیس گری" رئیس سازمان جهانی مالکیت معنوی، دکتر "احمد تویسرکانی" معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و دکتر"محمود نیلی" رئیس دانشگاه تهران طی مراسمی در این دانشگاه به امضا رسید.

 

توسعه منابع انسانی در حوزه مالکیت معنوی، ارائه آموزش های پیشرفته و ارتقاء مطالعات پژوهشی تحصیلات تکمیلی در حوزه مالکیت فکری و فنآوری های جدید از جمله خدماتی است که از سوی سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو) در قالب این یادداشت همکاری و در تعامل با سازمان ثبت و دانشگاه تهران ارائه خواهد شد.

 

دکتر تویسرکانی معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این مراسم که در دانشگاه تهران برگزار شد گفت: دانش و فنآوری به طور اعم و ابداعات و نوآوری ها به معنای اخص، موتور توسعه اقتصادی محسوب می گردند و توسعه اقتصادی نیز به خلق دانش و فنآوری کمک می کند.

 

وی افزود: افزایش ابداعات در هر جامعه می تواند دسترسی افراد را به امکانات موجود در جامعه تسهیل نموده و زمینه را برای تولید دانش جدید و اختراعات تکمیلی فراهم نماید.

 

معاون رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: با توجه به اهمیت حقوق مالکیت معنوی در توسعه اقتصادی کشور و توجه به این مهم در اسناد بالادستی از جمله سند چشم انداز 20 ساله جمهوری اسلامی ایران، نقشه جامع علمی کشور و قوانین برنامه پنج ساله توسعه کشور و سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری با تأکید بر اقتصاد متکی بر دانش و فنآوری، عدالت و توجه به منابع انسانی در سازماندهی نظام علمی و نوآوری کشور، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور طی سال های اخیر سعی نموده است از تمامی ظرفیت های داخلی و بین المللی خود به منظور نیل به نظام موثر و کارآمد متناسب با شرایط توسعه ای کشور استفاده نماید.

 

دکتر تویسرکانی ادامه داد: در این رابطه با توجه به ضرورت اصلاح و به روز رسانی قوانین و مقررات ملی منطبق با استانداردهای تریپس، عملا نظام ثبت و حمایت از مالکیت صنعتی که قریب 90 سال در کشورمان پیشینه وضع مقررات ثبت و حمایت وجود دارد با تصویب قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری در سال 1386، قانون ثبت نشانه های جغرافیایی مصوب سال 1383، قانون تجارت الکترونیک مصوب سال 1382 و قانون حمایت از نرم افزارهای رایانه ای مصوب 1379 تکمیل گردیده است.

 

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران به اکثر معاهدات مهم و موثر بین المللی در حوزه مالکیت صنعتی علاوه بر کنوانسیون پاریس و کنوانسیون موسس وایپو از جمله موافقت نامه و پروتکل مادرید، برای ثبت بین المللی علائم تجاری، موافقت نامه های لیسبون و مادرید در خصوص حمایت و ثبت بین المللی نشانه های جغرافیایی، معاهده همکاری ثبت اختراع و اخیرا نیز به معاهدات نیس و لوکارنو در ارتباط با طبقه بندی کالا و خدمات علائم تجاری و طرح های صنعتی رسما ملحق گردیده است. همچنین دو موافقتنامه وین و استراسبورگ در ارتباط با طبقه بندی عناصر تصویری، علائم تجاری و طبقه بندی اختراعات را نیز ضمن اجرا بموجب آئین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری 1387، تشریفات تصویب و الحاق به آن را در مجلس شورای اسلامی دنبال می نماید.

 

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ادامه داد: نظر به اهمیت اصلاحات موافقنامه لیسبون، جمهوری اسلامی ایران درصدد است تا به زودی و پس از طی تشریفات مربوط، سند الحاق به معاهده ژنو را برای تضمین حمایت بیشتر از نشانه های جغرافیایی در سطح بین المللی توزیع نماید.

 

دکتر تویسرکانی توجه به اصلاح و به روز رسانی قوانین و همچنین تصویب قوانین حمایتی در خصوص مالکیت معنوی را از جمله اقدامات سازمان ثبت در این خصوص اعلام کرد و گفت: همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان جهانی مالکیت معنوی با اجرای پروژه های مشترک مانند پروژه حمایت از فرش ایرانی و همچنین پروژه TISC به منظور تشکیل سمینارها و کارگاههای آموزشی، دورنمای خوبی از همکاری های این دو سازمان را نوید می دهد.

 

وی با بیان اینکه کلیه خدمات در حوزه مالکیت معنوی در این سازمان به صورت مکانیزه انجام می شود ادامه داد: در این زمینه بانک های اطلاعاتی مربوطه تشکیل و ضمن ساده سازی فرآیندها، شفاف سازی مناسبی نیز صورت گرفته است.

 

"فرانسیس گری" رئیس سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO ) هم در این مراسم با تأکید بر ضرورت ارتقاء دانش عمومی در زمینه مالکیت های فکری گفت: افزایش درخواست ثبت اختراع، علائم تجاری، نشانه های جغرافیایی و سایر ابعاد مالکیت معنوی در سطح بین المللی، اهمیت روز افزون مالکیت معنوی را نمایان می کند.

 

وی با اشاره به اینکه در گذشته توجه به مالکیت معنوی بیشتر در کشورهای غربی صورت می گرفت افزود: تغییر جهت توجه به این موضوع از غرب به شرق با افزایش ثبت اختراعات و علائم تجاری و عمدتاً در کشورهای چین، ژاپن، کره جنوبی و ایران همراه بوده است.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود به چالش های پیش روی مالکیت معنوی در سطح بین المللی اشاره کرد و از افزایش رقابت تجاری در سطح بین المللی به عنوان یکی از مهمترین چالش های این عرصه نام برد.

 

گفتنی است رئیس سازمان جهانی مالکیت معنوی که به دعوت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان مرجع ملی مالکیت معنوی و نماینده جمهوری اسلامی ایران در این سازمان به ایران سفر کرده است در مدت اقامت دو روزه خود ضمن دیدار با دکتر تویسرکانی معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و برگزاری نشست مشترک خبری با وی، همچنین با آیت اله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه، دکتر ستاری معاون علمی و فنآوری رئیس جمهور و وزیر دادگستری نیز دیدار کرد.