کانون سردفتران و دفتریاران

شنبه, 08 بهمن 1401

تاکید رئیس دیوان عالی کشور بر لزوم ثبت همه معاملات در دفاتر اسناد رسمی

تاکید رئیس دیوان عالی کشور بر لزوم ثبت همه معاملات در دفاتر اسناد رسمی

حجت الاسلام سيد احمد مرتضوي مقدم در ديدار با اعضاي هيئت مديره كانون سردفتران و دفترياران، تنظيم اسناد عادي را از دلايل مهم افزايش پرونده هاي قضائي در دادگاه ها دانست و از مسئولان اين كانون خواست تسهيلاتي را فراهم كنند كه براساس آن مردم همه معاملات خود را در دفاتر اسناد رسمي به ثبت برسانند.

 

وي  با بيان اينكه فرايند ثبت در دفاتر اسناد رسمي بخاطر دريافت استعلام هاي مربوط به سازمان هاي ذيربط از جمله شهرداري و دارايي طولاني است  گفت : در صورتي كه اين رويكرد با استفاده از سازوكارهاي لازم اصلاح شود تعداد معاملات عادي به ميزان قابل توجهي كاهش خواهد يافت و از طرفي سند رسمي نيز بيش از پيش معتبر مي شود .

 

رئيس ديوان عالي كشور به برگ سبز راهنمايي و رانندگي كه براي خودروها صادر مي شود اشاره كرد و افزود : براساس قانون برگ سبز سند مالكيت بشمار نمي آيد بلكه فقط سند پلاك خودرو است .

 

در اين ديدار محمدرضا دشتي اردكاني رئيس كانون سردفتران و دفترياران با بيان اينكه اسناد قولنامه اي به يك معضل براي  كشور تبديل شده است 30 تا 40 درصد اسناد تنظيمي را عادي و غيررسمي دانست و برلزوم حمايت دستگاه قضا از اسناد رسمي تاكيد كرد .

 

وي از اينكه در برخي محاكم قضائي اسناد عادي را معتبر مي دانند ابراز تاسف كرد و گفت : اين رويكرد از اعتبار اسناد رسمي خواهد كاست .

 

وي اجراي طرح كاداستر را كه هم اكنون بدليل پرداخت نشدن بودجه متوقف مانده است بسيار با اهميت توصيف كرد و افزود : اجراي اين طرح كمك بسيار فراواني براي جلوگيري از زمين خواري و پولشويي در كشور مي كند  .