کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 01 بهمن 1400

صدور سند مالکیت برای اراضی و املاک دولتی مانع از سوء استفاده‌ها می‌شود

صدور سند مالکیت برای اراضی و املاک دولتی مانع از سوء استفاده‌ها می‌شود

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: صدور سند مالکیت برای اراضی و املاک دولتی مانع از سوء استفاده‌ها می شود.

 

 

ذبیح الله خداییان در آیین امضای تفاهمنامه همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت:  ریاست قوه قضائیه بر حفاظت و حراست از بیت المال تاکید دارد و در این خصوص نیز حساسیت خاصی را به خرج می‌دهد تا جلوی دست درازی به بیت‌المال گرفته شود یکی از راه های حفاظت از بیت المال مستند کردن اموال دولتی  و اراضی و ساختمان‌های دولتی است.

 

خداییان ادامه داد :دیده شده است که بعضی از دستگاه‌های اجرایی سال‌ها است که در یک ساختمان فعالیت می‌کنند یا اراضی را در اختیار دارند اما سند مالکیت آن را ندارند یا اگر سندی است، رسمی نیست.

وی تاکید کرد: این امر زمینه سوء استفاده سودجویان را فراهم می‌کند و اگر ساختمان و اراضی دولتی فاقد سند مالکیت است با اسناد جعلی و حتی شواهد صوری و طرح دعاوی در مراجع قضائی مبادرت به صدور سند مالکیت می کنند.

خداییان اضافه کرد: بنابراین صدور سند مالکیت برای اراضی و املاک دولتی مانع از سوء استفاده‌ خواهد شد. برخی دستگاه‌های دولتی که بهره‌بردار هستند و به نام است و املاک آن‌ها به نام دستگاه دیگر است و افراد سودجو از این راه نفوذ استفاده می‌کنند و سند مالکیت می‌گیرند و اسناد صوری یا طرح دعوا می کنند، شاید دستگاه دولتی هم نتواند در این زمینه دفاع کند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: با پیگیری‌های انجام شده زمینه امضای این تفاهم نامه ایجاد شده است که اراضی و املاک دولتی را سر و سامان دهیم و اسناد مالکیت به خزانه‌داری کل کشور تحویل داده شود که این زمینه بر اساس این تفاهم نامه فراهم می‌شود.

خداییان در مورد نکات مهم این تفاهم‌نامه گفت: در این تفاهم نامه شکل اسناد دولتی با اسناد غیردولتی متفاوت است همچنین مقرر شده است تا دستگاه‌های دولتی ظرف یک مدت مشخص نسبت به ارائه مدارک املاک غیرمنقول و تهیه نقشه استاندارد  اقدام و به سازمان ثبت اسناد تحویل دهند تا سند برای آن‌ها صادر شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: اراضی و املاکی که در اختیار دستگاه‌های دولتی است در حقیقت در اختیار دولت جمهوری اسلامی ایران است اما نام دستگاه بهره بردار در سند قید می‌شود. برخی اراضی و املاک که در اختیار دستگاه‌های دیگر است نیز به این ترتیب اصلاح می شود و به نام دولت جمهوری اسلامی ایران خواهد شد و دستگاه بهره‌بردار نیز در آن قید می‌شود.

خداییان تاکید کرد: تبدیل اسناد دفترچه ای به سند تک برگی کاداستر از نکات دیگر مهم این تفاهمنامه است که زمینه ساز سوء استفاده را از بین می‌برد و بر این اساس همه دستگاه‌های دولتی موظفند دفتر اسناد دفترچه ای را تحویل دهند و نسبت به دریافت سند تک برگی اقدام کنند تا زمینه سوء استفاده ها فراهم نشود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: اگر این تفاهمنامه که دقیق و کارشناسی است اجرایی شود امیدواریم اسناد یک میلیون سند مالکیت دولتی که در حال حاضر یک چهارم تحویل وزارت اقتصاد و دارایی است نسبت به تهیه اسناد این یک میلیون سند اقدام کنند که املاک و املاک املاک دولتی مدیریت شود.

وی اعلام کرد: در این تفاهمنامه و بر اساس دستورالعمل آن کار گروهی مسئول اجرای سریع آن هستند و هم نظارت بر اجرای صحیح آن در این تفاهمنامه دیده شده است تا در مدت معقول زمینه مستند کردن اموال غیر منقول دولتی فراهم شود.

 

تفاهمنامه همکاری بین سیدرحمت‌الله اکرمی معاون نظارت مالی و خزانه داری کل کشور وزارت امور اقتصاد و دارایی و ذبیح الله خداییان معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور منعقد شد. این تفاهم‌نامه در اجرای مواد ۳ ،۹ و ۱۱ قانون حدنگار (کاداستر) کشور و ماده ۶۹ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مواد ۱۱۳، ۱۱۴ و ۱۲۳ قانون محاسبات عمومی کشور آیین نامه اموال دولتی و آیین نامه مستندسازی و تعیین بهره بردار اموال غیرمنقول دستگاه‌های اجرایی و ماده ۳۲ ضوابط اجرایی قانون بودجه سال ۱۳۹۸ منعقد شده است. این تفاهم‌نامه شامل همکاری متقابل در پاسخگویی به استعلامات ثبتی و تبدیل تمام اسناد مالکیت دفترچه‌ای و تک برگی فاقد شماره دفتر الکترونیک موجود در مخازن وزارت امور اقتصادی و دارایی در سراسر کشور و اسناد در اختیار دستگاه‌های اجرایی به اسناد حدنگار( کاداستری) و اعاده آن به مخازن یاد شده است.