کانون سردفتران و دفتریاران

شنبه, 08 بهمن 1401

ارزش و اهمیت اسناد رسمی به خوبی در کشور تبیین نشده است

ارزش و اهمیت اسناد رسمی به خوبی در کشور تبیین نشده است

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان البرز : ارزش و اهمیت اسناد رسمی در کشور آن گونه که باید برای مردم و حتی مسئولان تبیین نشده است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني كانون سردفتران و دفترياران به نقل از ایرنا، آقای سعیدی شامگاه یکشنبه در مراسم روز سند رسمی و مقام و منزلت جایگاه صاحب منصبان دفاتر اسناد رسمی در محل سازمان ملی استاندارد در کرج، افزود: این روز بهانه ای است که سردفتران گرد هم جمع شوند و مبین پیامی برای مردم با عنوان سند رسمی ضرورتی غیر قابل انکار برای جامعه باشند.

 

وی ادامه داد: سند رسمی دارای نقش های متعدد و با اهمیتی است ولی اکنون نیز بسیاری از ابعاد این امر مغفول مانده و برای عموم مردم و بسیاری از خواص کشور جایگاه سند رسمی به درستی تبیین نشده است.

 

سعیدی گفت: هر نهاد، ارگان و تشکلی که در ایران ایجاد شده محصول یک خردورزی و عقل گرایی و یا الگو برداری از نمونه های موفق بین المللی است و نمی توان با سهل انگاری نسبت به تضعیف جایگاه ها اقدام کرد.

 

وی افزود: نباید به یک تشکلی که محصول عقل گرایی است بی دلیل و منطق هجمه وارد کرد بنابراین بر این باور هستیم که تمامی تشکل ها و ارگان های تشکیل شده به خصوص پس از انقلاب اسلامی دارای جایگاه ویژه ای هستند.

 

رییس کانون سردفتران و دفتر یاران استان البرز خاطر نشان کرد: اختلاف نظرهای شخصی نباید خدمات ارائه شده در تشکل های قانونی را زیر سوال ببرد چراکه تشکل سردفتری بر اساس بررسی های جامعی از ابتدا تشکیل شده و پویایی مطلوبی در این حوزه ایجاد شده است.

 

وی گفت: تضعیف نهاد سردفتری زیر سوال بردن محصول عقل گرایی است بنابراین نباید صلاحیت های دفاتر اسناد رسمی زیر سوال برده شود.

 

سعیدی با اشاره به اینکه برخی از افرادی که منافع آنها در خطر است در مقابل تنظیم سند رسمی مقاومت می کنند افزود: دفاتر اسناد رسمی از چندین جهت مورد نظارت قرار می گیرند بنابراین راه های بروز تخلفات به جد مسدود است.

 

وی ادامه داد: در برخی موارد هزینه های اسناد رسمی قدری بالا بوده ولی این امر قابل حل است و نباید به کلی با عملکرد دفاتر مخالفت شود.

 

سعیدی افزود: حوزه های فقهی باید نظارت دوباره بر امور جاری در سند رسمی داشته باشند و حوزه های فقهی به کتابت عقود توجه کنند چراکه چنین اعمال نفوذی برای حفظ نظم دفاتر اسناد رسمی نیاز است.

انتهاي پيام/

تاریخ ارسال خبر: 
95/10/6