کانون سردفتران و دفتریاران

چهارشنبه, 16 آذر 1401

نماینده ولی‌فقیه استان همدان در مراسم بزرگداشت روز سردفتران و دفتریاران:عدالت و امانت‌داری در هر شغلی رعایت شود

نماینده ولی‌فقیه استان همدان در مراسم بزرگداشت روز سردفتران و دفتریاران:عدالت و امانت‌داری در هر شغلی رعایت شود

نماینده ولی‌فقیه در استان همدان با بیان اینکه در هر کاری امکان خطای سهوی وجود دارد گفت: سردفتران و همه فعالان مشاغل باید مراقب خطای سهوی خود باشند و امانت‌داری، انصاف و عدل را بر کار خود حاکم کنند.

 

به گزارش پايگاه اطلاع رساني كانون سردفتران و دفترياران،آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی در مراسم بزرگداشت روز سردفتران و دفتریاران استان همدان اظهار داشت: اقتباس از شعار قرآنی «کاتب بالعدل» در طرح و سرفصل این مراسم به این معناست که همه امور عالم باید بر عدل و قسط استوار باشد چون هر کار ریز و درشتی اگر بر مبنای عدل نباشد واژگون خواهد شد.

 

وی تصریح کرد: خداوند متعال در آفرینش انسان، عالم خلق و عالم امر را به هم گره زده و برای این خلقت به خود تبریک گفت.

 

نماینده ولی‌فقیه در استان همدان با بیان اینکه از عالم امر نمی‌دانم گفت: ما همین قدر می‌دانیم که عالم خلق بر عدل استوار است.

 

وی افزود: عدل یعنی میزان و تعادل عالم و در تمام امور تکوینی و تشریعی عدل حرف نخست را می‌زند و در همه شئون اسلام بر این موضوع تأکید شده است.

 

محمدی بیان کرد: از ویژگی‌های اسلام به ویژه مکتب تشیع این است که در همه امور سرنوشت‌ساز و خطیر عدالت را شرط نخست برشمرده است، چنان که از پیغمبران الهی، ائمه اطهار(ع)، قضات، ائمه جماعات گرفته تا موذن و حتی خبرنگار را ملزم به دارا بودن عنصر عدالت دانسته و عمل بر این مبنا را مورد تأکید قرار داده است.

 

وی ضمن تأکید بر رعایت عدالت در احکام شرعی تصریح کرد: طلاق از جمله احکامی است که عنصر عدالت در تحقق آن نقش مهمی دارد و در صورتی شرعیت خواهد یافت که در حضور دو شخص عادل صیغه طلاق جاری شود و این موضوع در پاکی نسل انسان بسیار حائز اهمیت است.

 

امام جمعه همدان با اشاره به اینکه گاهی عدالت ظاهری در امور شرط پذیرش آنهاست و گاهی عدالت باطنی اظهار داشت: وظیفه کاتب این است که بر اساس علم و سواد خود بدون دریافت هزینه نویسندگی برای افراد بی‌سواد بنویسد چراکه زیبایی، عقل، قدرت و هر چیزی در این عالم زکات دارد و زکات سواد کاتب نیز این است که بدون دریافت هزینه از آن برای نیازمندان بهره بگیرد.

 

وی با تأکید بر این امر که دین‌مداران دین ناشناس همواره دین‌مداران واقعی را کافر دانسته و ریختن خون آنها را جایز می‌دانند بیان کرد: به همین جهت عالمان علمای ظاهر با عالمان علمای باطن وارد جنگ می‌شوند و این از تأثیرات برداشت غلط از دین است.

 

محمدی افزود: کار سردفتران اگر مسئله کاتب بالامر باشد عبادت و از مقدس‌ترین افعال عالم است اما اگر نیش قلم کمی به انحراف رود مصیبت به پا خواهد کرد.

 

وی با بیان اینکه سردفتران امانت‌دار خدا و خلق خدا هستید عنوان کرد: مردم در ارتباط با این قشر ریش و قیچی را به آنها سپرده‌اند بنابراین باید انصاف و عدل بر کار آنها حاکم باشد.

 

نماینده ولی‌فقیه در استان همدان با اشاره به اینکه اگر انسان ترس از خدا و خلق او نداشته باشد فاجعه به بار خواهد آمد تصریح کرد: البته در هر کاری امکان خطا وجود دارد اما گاهی حتی سهو در نوشتار اسباب نتایج سختی خواهد بود بنابراین صاحبان شغل سردفتری باید مراقب خطاهای سهوی خود نیز باشند.

 

وی با بیان اینکه آثار و نتایج برخی اشتباهات شغلی حتی اگر سهوی باشد جبران‌ناپذیر است اضافه کرد: شغل پزشکی از جمله مشاغلی است که حتی خطای سهوی در آن آثار مخربی برجای خواهد گذاشت در انگلستان سالی 46 هزار نفر بر اثر خطاهای پزشکی جان خود را از دست می‌دهند و 300 هزار نفر در سال با خطای پزشکی بیمار می‌شوند.

 

در پایان این مراسم با حضور محمدرضا دهبانی، رئیس جامعه سردفتران و دفتریاران استان همدان و ناصر نخله، مدیرکل اداره ثبت اسناد و املاک استان همدان از دو سردفتر و دو دفتريار كه در مراسم حضور داشتند و به قيد قرعه انتخاب شدند،‌به نمايندگي از جامعه سردفتري و دفترياري استان همدان قدردانی شد.

 

 

تاریخ ارسال خبر: 
95/10/12