کانون سردفتران و دفتریاران

چهارشنبه, 16 آذر 1401

مراسم روز دفاتر اسنادرسمی در استان یزد برگزار شد

مراسم روز دفاتر اسنادرسمی در استان یزد برگزار شد

ششم دي ماه،‌ روزدفاتر اسنادرسمي در استان يزد گرامي داشته شد.

 

به گزارش پايگاه اطلاع رساني كانون سردفتران و دفترياران، سردفتران و دفترياران استان يزد ششم دي ماه با علی کریمی، مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان یزد، قاسم کریمی، معاون اداره کل ثبت اسناد و املاک استان یزد و حبيبي، رئیس کل دادگستری استان یزد ديدار كردند.

 

معاون اداره کل ثبت اسناد و املاک استان یزد، مطالبی را درباره معرفی جایگاه سردفتری و دفاتر اسناد رسمی طرح كرد و به بیان پاره‌ای از مشکلات و موانع پیش رو در دفاتراسنادرسمي پرداخت.

 

همچنين حبیبی، رئیس کل دادگستری استان، ضمن تشکر از حضور همکاران سردفتر و دفتریار و تبریک روز دفاتر اسنادرسمي، بر نقش انکار ناپذیر سردفتران در بستر سازی نظم و انضباط اجتماعی تأکید و اظهار كرد: آنچه محل منازعات و اختلافات در معاملات می‌شود وجود ابهام در اسناد است که این مشکل در اسناد رسمی به حداقل می رسد.

 

وي، فلسفه وجودی دفاتر اسناد رسمی را ایجاد نظم در معاملات و پیشگیری وضعی از اختلافات احتمالی ذکر كرد و به قدمت ده ها ساله این نهاد اشاره كرد و افزود: در میان پرونده‌های حقوقی دادگستری، کمترین دعاوی در معاملات با اسناد رسمی است و  بیشترین موضوع و اختلافات در انجام معاملات با اسناد غیر رسمی، دستی و غیرثبتی شکل گرفته و قانونگذار، اسناد رسمی را غیر قابل تردید و انکار دانسته و این مسئله، مسئولیت اجتماعی سردفتران را افزایش می‌دهد.

 

در ادامه اين ديدار محمدحسین صالحی پور، ریيس کانون سردفتران و دفتریاران استان یزد، ضمن تبریک روز سردفتر، به اقدامات هیات مدیره کانون استان در اعتلای بهداشت حقوقی جامعه، از جمله تنظیم اسناد خصوصا سند تعهد به بیع، اشاره كرد و از همکاری سه نهاد ثبت اسناد، دادگستری و کانون سردفتران به نيكي ياد كرد.

 

 

تاریخ ارسال خبر: 
95/10/12