کانون سردفتران و دفتریاران

چهارشنبه, 15 تير 1401

طرح امضای الکترونیکی در استان کرمان افتتاح شد

طرح امضای الکترونیکی در استان کرمان افتتاح شد

با حضور رئیس سازمان ثبت و اسناد و املاک، نخستین امضای الکترونیکی در استان کرمان افتتاح شد.

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران به نقل از خبرگزاری فارس، نخستین امضای الکترونیکی استان کرمان با حضور رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، رییس کانون سردفتران و دفتریاران، استاندار، رئیس کل دادگستری و مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان افتتاح شد.

    

 

محمدرضا دشتی، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران کشور در این مراسم با بیان اینکه قانون امضای الکترونیک در سال 84 در مجلس شورای اسلامی مصوب شده است، اظهار داشت: طبق قانون توسعه، سازمان ثبت اسناد و املاک مکلف است تا پایان سال 91 ثبت آنی را در کشور انجام دهد که امضای الکترونیکی یکی از مولفه‌های این امر به شمار می‌رود.


وی بیان کرد: گواهی امضا دیجیتالی توسط دفاتر اسناد رسمی صورت می‌گیرد و در حال حاضر 60 دفترخانه در استان کرمان آموزش‌های لازم را در این ارتباط دیده‌اند.


دشتی اردکانی افزود: امیدواریم تا پایان شهریور‌ماه تمام دفاتر اسناد رسمی توانایی صدور گواهی امضا الکترونیکی را داشته باشند.


وی با بیان اینکه امضای دیجیتال رمزنگاری‌هایی با قابلیت عدم جعل را دارد، تصریح کرد: در این امضا هویت فرد در نظر گرفته شده است.


دشتی اردکانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در کل کشور تنها مشاوران املاک به دلیل وابستگی به وزارت بازرگانی دارای امضای الکترنیکی هستند.

 

همچنین در این مراسم به صورت رسمی امضای دیجتالی استاندار کرمان، رئیس کل دادگستری استان کرمان و مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان تحویل داده شد.

  

معاون قوه قضائیه: بخشی از پرونده‌های دستگاه قضایی ناشی از اختلاف در معاملات عادی است

 

احمد تویسرکانی، معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در جمع مسئولین استان کرمان گفت: بخشی از دعاوی و پرونده‌هایی که به دستگاه قضایی وارد می‌شود، ناشی از اختلافات و مشکلات معاملات عادی کشور است.

 

به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، احمد تویسرکانی، معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که به منظور شرکت در همایش مشترک دستگاه های وابسته به قوه قضائیه و نهادهای مرتبط به استان کرمان سفرکرده بود طی سخنانی ضمن گرامیداشت یاد وخاطره شهید مظلوم دکتر بهشتی و یاران با وفایش گفت: ایشان نقش ارزنده ای را در پیروزی انقلاب و در تحولات پس از انقلاب ایفا نمود.

 

وی افزود: مدیریت و اندیشه شهید بهشتی در تدوین قانون اساسی و تحولات عمیق وی در مدت کوتاه مسئولیت وی در این قوه فراموش نشدنی است و به حق او معمار دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران است.

 

معاون قوه قضائیه با تحلیل حوادث پس از انقلاب و توطئه نفوذ عناصر بیگانه در بالاتر سطوح اجرایی کشور در ابتدای انقلاب و شکل گیری جریان بنی صدر و ترورهای استوانه های انقلاب و راه اندازی جنگ تحمیلی حادثه هفتم تیرماه را یکی از توطئه‌های بزرگ دشمن علیه ایران اسلامی دانست و ادامه داد: اگر ولایت مداری، اتحاد و انگیزه اسلامی مردم نبود، هر کدام از آن توطئه ها می توانست یک نظام سیاسی را به سقوط بکشاند.

 

وی با اشاره به نام گذاری امسال به عنوان سال جهاد اقتصادی از سوی مقام معظم رهبری گفت: ما تکالیف بسیار بزرگی را در چشم انداز بیست ساله کشور داریم و باید برای توسعه و دستیابی به اهداف از شتاب مناسبی برخوردار باشیم.

 

وی عنوان کرد: باید با شناخت صحیح منابع و برنامه ریزی صحیح از ظرفیت های موجود در کشور در راستای نیل به اهداف انقلاب گام برداریم.

 

تویسرکانی در ادامه با اشاره به برنامه های آیت الله آملی لاریجانی، ریاست قوه قضائیه ادامه داد: گرچه قوه قضائیه به طور مستقیم با اقتصاد در رابطه نیست اما می تواند کمک های شایانی را در جهت تامین امنیت و رونق اقتصادی و حفظ حقوق عمومی ایفا کند.

 

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در ادامه با اشاره به ارایه 32 میلیون خدمت به مراجعین توسط سازمان ثبت اسناد و املاک در سال گذشته اظهار داشت: حوزه فعالیت های این سازمان با ارایه خدماتی نظیر تثبیت مالکیت های مادی و معنوی بسیار وسیع و کارساز است و تنوع خدمات موجب حجم بالای مراجعات به این سازمان شده است.

 

وی در ادامه با بیان این مطلب که بخشی از دعاوی و پرونده‌هایی که به دستگاه قضایی وارد می‌شود، ناشی از اختلافات و مشکلات معاملات عادی کشور است، عنوان کرد: به هر میزان که بتوانیم در ثبت رسمی معاملات و پیشگیری از انعقاد قراردادها بدون توجه الزامات حقوقی تلاش کنیم به نفع ما خواهد بود.

 

احمد تویسرکانی، معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد واملاک کشور همچنین در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تفاهمنامه‌هایی با سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور، محیط زیست، اوقاف و امور خیریه و نیروهای مسلح برای توسعه مستند‌سازی و برطرف شدن خلأهای مالکیتی داشته‌ایم.

وی بیان کرد: توجه به برطرف شدن خلأهای مالکیتی در کاهش دعاوی وارده به محاکم قضایی و نیز جلوگیری از زمین‌خواری نقش بسیار مهمی دارد.

 

تویسرکانی تصریح کرد: یکی از دیگر راهکارهای برطرف شدن خلأهای مالکیتی توجه به توسعه کاداستر و تعیین دقیق حدود مالکیت‌ها برای کاهش پرونده‌های دعاوی است و یکی از پیشنهادات در برنامه پنجم توسعه کشور حرکت از ثبت سنتی به ثبت مدرن است.

 

وی با اشاره به وجود بیش از 13 هزار و 500 دفترخانه در کشور گفت: سالانه میلیون ها خدمت از سوی این دفترخانه‌ها به مردم ارائه می‌شود و به منظور نظارت بیشتر، سرعت و سهولت دسترسی مردم به خدمات این دفاتر شبکه‌ای قرار دادن آنها در سال گذشته پیگیری شد.

 

تویسرکانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر با تجهیز این دفاتر به سیستم‌های پرداخت الکترونیک بخشی از نظارت‌های مورد نظر در حال تحقق است.

 

وی با اشاره به اینکه در اجرای برنامه پنجم توسعه کشور ثبت آنی معاملات با دقت و جامعیت مورد نظر است، بیان داشت: با تحت شبکه قرار گرفتن دفاتر اسناد رسمی دقت در معاملات بالا می‌رود.

 

تویسرکانی با اشاره به امضای دیجیتال بیان داشت: با توجه به تحول در حوزه اقتصاد، یکی از ابزار تثبیت مالکیت امضاست و در حال حاضر با توجه به توسعه اتوماسیون اداری و نیز توسعه تجارت الکترونیک در فضای مجازی، امضای الکترونیک به عنوان یک ضرورت مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به غیرقابل جعل بودن امضای الکترونیک اذعان کرد: کرمان یکی از پنج استان اول کشور است که نسبت به راه‌اندازی گواهی امضای الکترونیک اقدام کرده است.

 

معاون قوه قضائیه افزود: در استان کرمان به دلیل وجهه اقتصادی و وجود تجار و صنعتگران فعال لازم است، توسعه امضای الکترونیک مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

 

تویسرکانی تصریح کرد: دستگاه قضائی به صورت مستقیم با مسائل اقتصادی مرتبط نیست، راهکارهای مختلفی از جمله تقویت شوراهای حقوق بیت‌المال، فعال کردن کمیته حمایت قضایی و حقوقی از سرمایه‌گذاری، کاهش مراجعات حضوری و کاهش هزینه‌های مردم برای دریافت خدمات در نظر گرفته شده است.

لازم به ذکر است در این مراسم نخستین گواهی امضای الکترونیکی استان کرمان توسط معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افتتاح شد.

انتهای پیام