کانون سردفتران و دفتریاران

پنجشنبه, 29 ارديبهشت 1401

ساختمان جدید کانون دفترداران و دفتریاران استان قم به بهره برداری رسید

 ساختمان جدید کانون دفترداران و دفتریاران استان قم به بهره برداری رسید

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: طرح الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول از مهمترین دستاوردهای مجلس است که اجرای ان جلوی بسیاری از تخلفات حقوقی و زمین‌خواری و کوه‌خواری را می‌گیرد.

حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی شنبه‌شب در مراسم افتتاح ساختمان کانون سردفتران و دفتریاران استان قم افزود: برخی عنوان می‌کنند که معتبر ندانستن اسناد عادی خلاف شرع است، اما طرح «الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول» قطعا یکی از مهمترین الزامات حکومت داری و ایجاد نظم در جامعه است.

 

وی با اشاره به دردسرهای بسیار مردم ناشی از معاملات با اسناد عادی، خاطرنشان کرد: این طرح با کار کارشناسی بسیار دقیق به دست آمده و اتفاق بزرگی است که مخالفت با آن ناشی از عدم آگاهی به آثار و فواید گسترده آن است و نباید آن را خلاف شرع قلمداد کنیم.

 

رئیس کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اجرای این طرح به معنای تعطیلی بنگاه‌های معاملات ملکی نیست، اظهار داشت: پس از اجرای این طرح مردم می توانند یا مستقیم به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و یا در بنگاههای ملکی، معاملات خود را در سامانه ویژه ای که راه اندازی می شود، انجام دهند.

 

وی بر ضرورت توسعه و تکمیل سامانه‌های دفاتر اسناد رسمی نیز تأکید کرد و گفت: در صورت تصویب این طرح، اسناد عادی تا یکسال مهلت ثبت رسمی و تا ۵ سال مهلت تعیین تکلیف و پس از آن ثبت رسمی داشته و پس این مهلت قانونی، ما هیچ سند عادی را در کشور به رسمیت نمی شناسیم.

 

ساختمان کانون سردفترداران و دفتریاران قم در زمینی به مساحت ۶۴۰ مترمربع و با زیربنای ۳ هزار و ۲۰۰ مترمربع در ۶ طبقه و با اعتباری بالغ بر ۱۳ میلیارد تومان احداث شده‌است.

 

تاریخ ارسال خبر: 
1400/04/06