کانون سردفتران و دفتریاران

شنبه, 08 بهمن 1401

رییس کانون سردفتران در نخستین بزرگداشت ششم دی ماه: اسناد عادی در محاکم قضایی و دادگستری ترتیب اثرداده نشود

رییس کانون سردفتران در نخستین بزرگداشت ششم دی ماه: اسناد عادی در محاکم قضایی و دادگستری ترتیب اثرداده نشود

رييس كانون سردفتران و دفترياران در نخستین بزرگداشت ششم دی ماه از دستگاه قضايي كشور درخواست كرد با توجه به نقش و جایگاه سند­رسمی در نظم حقوقی، اسناد عادي در محاكم قضايي و دادگستري ترتيب اثر داده نشود.

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع­ رسانی کانون سردفتران و دفتریاران، محمدرضا دشتی اردکانی، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران صبح امروز در نشست نخستين بزرگداشت سراسري ششم دي ماه در محل اين كانون كه با حضور روسا و نمايندگان كانون ها و جوامع سردفتري استان ها و هيات مديره اين كانون برگزار شد، ششم دی ماه را که مصادف با دویست و هشتاد و دومین روز سال و دویست و هشتاد و دومین آيه قرآن كريم معروف به آيه مداينه است گرامي داشت.

 

 وي با اشاره به جايگاه سندرسمي در كشور و نقش تاثيرگذار كاتبان بالعدل در جامعه گفت: ما از رييس قوه قضاييه درخواست مي كنيم اسناد عادي در محاكم قضايي مورد پذيرش قرار نگيرند. از دستگاه قضايي مي خواهيم كه به «نقش و جایگاه سند­رسمی در نظم حقوقی» بيش از پيش توجه شود و اسناد عادي در محاكم قضايي و دادگستري ترتيب اثر داده نشوند و در اين راستا بايد فضاي كشور در رابطه با سند رسمي بيش از قبل تقويت شود.

 

 دشتي اردكاني با بيان اينكه تاكنون مسئولان بسياري در دستگاه قضايي كشور در سخنرانی­ های مختلف بر كاهش ميزان دعاوي در محاکم دادگستری با تقويت سند رسمي اشاره و تاكيد كرده اند، گفت: امروز وظيفه همه ما است كه جايگاه سند رسمي را بيش از پيش در جامعه تبيين كنيم و ياري مسئولان دستگاه قضايي كشور هم در اين امر مهم بسيار اثرگذار خواهد بود.

 

 وي از سند­ عادی به ­عنوان پاشنه­ آشیل دستگاه قضائی یاد کرد كه به روابط حقوقي اشخاص لطمه‌اي جدي زده و سال‌هاست همچون مار خوش‌خط و خال، گنج بيت‌المال را به غارت يغما مي‌برد و صرف رسيدگي به دعاوي حقوقي و كيفري مي‌كند و امان دستگاه قضائی کشور را بريده است.

 

 رئیس کانون سردفتران و دفتریاران همچنين با بيان اينكه دفاتر خدمات قضايي اميدي را در دل رييس قوه قضاييه زنده كرده اند اظهار داشت: توان  اين دفاتر بيش از چيزي كه شاهديم است و بسياري از ظرفيت هاي اين دفاتر معطل مانده است. در حال حاضر 40 دفتر در تهران در رابطه با چك به مردم خدمت ارايه مي كنند و در آخرين بررسي ها مشخص شد بيش از 90 درصد از مردم در مراجعه به دفاتر اسنادرسمي در اين خصوص رضايت داشته و مايل بودند به محاكم قضايي مراجعه نكنند.

 

 وي با ذكر اينكه اگر خدمات ديگري از دستگاه قضايي به دفاتر اسناد رسمي واگذار شود،‌اين دفاتر توانايي انجام آن را دارند گفت: در اين صورت راهروهاي دادگستري بيش از گذشته خلوت خواهد شد. باتوجه به فضاي خوبي كه در كشور به وجود آمده و اعتماد دستگاه قضايي كشور و رييس اين دستگاه از دفاتر اسنادرسمي، مقرر است تا پايان سال، سه استان ديگر هم به عنوان پايلوت خدمات قضايي معرفي شوند و دفاتر اسنادرسمي در اين طرح در اولويت هستند.

 

 وي در ادامه با ارايه گزارش عملكرد مالي كانون در سه سال فعاليت اين هيات مديره،‌ گفت: از كل درآمد كانون در سال 1390 ، حدود  دو سوم از كل مبلغ  بابت حق بيمه و بازنشستگي، عيدي سردفتران و دفترياران بازنشسته، كمك هزينه سردفتراني كه حق بيمه بيكاري گرفته اند، كمك به وراث غير مشمول دريافت مستمري بگير، هزينه هاي تعمير و نگهداري ساخمانهاي كانون و هزينه هاي اداري بوده است كه از اين مقدار بيشترين ميزان فقط درخصوص بيمه و بازنشستگي بوده و بقيه صرف هزينه هاي كانون شده است. بقيه  مبالغ هم مربوط به خريد ملك در استانها و سپرده گذاري جهت بهره برداري از سود پول براي كانون بوده كه به سردفتران وام بيشتري تعلق گيرد.

 

 وي ادامه داد: در سال 1390 به حدود 1515 نفر وام تعلق گرفته است و با توجه به ازدياد تعداد سردفتران و دفترياران، وامي كه پيش از اين نيازمند طي مدت حدود 7 يا 8  ماه بود به روز رسيده است.

 

 دشتي اردكاني با بيان اينكه وام صندوق تعاون پيش از اين در شركت بيمه اي خارج از كانون بيمه مي شده است،‌افزود: در حال حاضر اين بيمه در داخل كانون صورت مي گيرد كه موجب شده به همكاران بيشتري وام تعلق گيرد كه اين امر جاي بسي خوشبختي است.

 

 وي از تمامی کانون­ها و جوامع درخواست کرد که نظرات حقوقی و کارشناسی خود را درخصوص طرح­ها و لوایح مرتبط با دفاتر اسناد رسمی که هم اینک در سطح دولت یا در مجلس شورای اسلامی، مطرح اند به کانون منعکس کنند.

 

 رييس كانون سردفتران و دفترياران با برشمردن لوايحي از جمله لايحه ماليات هاي مستقيم،‌لايحه قضا زدايي، لايحه خدمات قضايي،‌لايحه اصلاح تسهيل تنظيم اسناد در دفاتر اسنادرسمي،‌ياري همكاران سردفتر در سراسر كشور را در ارايه نظرات خواستار شد.

 

 وي با بيان اينكه امروز از سوي برخي مسئولان در بخش هاي مختلف و همكاران بسياري از سردفتران پيامك تبريك روز سند رسمي را دريافت كرده است،‌گفت: اين خود نشان دهنده اين است كه اين امر مهم يعني نقش و جايگاه سندرسمي در كشور در حال تقويت و استحكام بيشتر است و اين امر بسيار جاي خوشحالي و خرسندي است.

 

 وي در پايان سخنان خود با ابراز تاسف از اينكه همايش "نقش و جايگاه سندرسمي "در سال جاري در روز ششم دي ماه برگزار نشد،گفت: اين همايش به تعويق افتاده و لغو نشده است و اميدواريم به زودي در فرصتي مناسب برگزار شود. در حال حاضر هم مقالات دريافتي بررسي شده است و در نشستي از برگزيدگان مقالات ارزنده تقدير  خواهد شد.