کانون سردفتران و دفتریاران

شنبه, 08 بهمن 1401

رئیس مجلس شورای اسلامی: نگاه مجلس به کار دفاتر اسناد رسمی، مثبت است

رئیس مجلس شورای اسلامی: نگاه مجلس به کار دفاتر اسناد رسمی، مثبت است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نگاه مجلس به کار دفاتر اسناد رسمی مثبت است و هر کمکی که مجلس بتواند به شما می­ کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کانون سردفتران و دفتریاران، علی لاریجانی در دیدار با رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، هیات مدیره و اعضای کانون سردفتران و دفتریاران و نمایندگان کانون­ها و جوامع سردفتری در استان ها اظهار داشت: شما سردفتران اسناد رسمی کار موثری درجهت ایجاد نظم حقوقی و توسعه­ امنیت اجتماعی و اقتصادی در جامعه دارید و به مردم در معاملات و قراردادهایشان اطمینان­ می­ دهید و باتوجه به سابقه­ تاریخی که در این شغل دارید می­ توانید پیشنهادهای مناسبی برای اصلاح قوانین حقوقی کشور داشته باشید.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به سردفتران اسناد رسمی گفت: نگاه مجلس به کار شما مثبت است و هر کمکی که مجلس بتواند به شما می­ کند، اما باید به این نکته اشاره کنم که یکی از مهمترین امتیازات کار شما خصوصی و غیردولتی­ بودن است که این امر باعث می شود زودتر به اهدافتان برسید.

 

وی خاطرنشان کرد، اینکه بخش خصوصی برخی از کارهای قابل واگذاری حاکمیت را انجام دهد، عقلائی است و مدل دفاتر اسناد رسمی یک مدل معقولی است که قابل اقتباس است.

 

وی با اشاره به لزوم اجرای طرح کاداستر در کشور گفت: همان گونه که رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اشاره داشتند، اجرایی شدن طرح کاداستر می‌تواند انضباط در وضعیت حقوقی کشور ایجاد کند و وقتی قانونی می­ خواهد تصویب شود باید منابع مالی آن تامین شود.‌

 

وی ادامه داد: منابع اجرای این طرح را از دو راه می توان تامین کرد که یکی لحاظ آن در بودجه سال ۹۲ با احتساب زمان اجرای این طرح است.

 

رییس قوه مقننه تصریح کرد: راه دوم این است که از منابع درآمدی سازمان ثبت، این طرح اجرایی شود و اگر لازم بود قانون ثبت را برای این منظور اصلاح کنید، زیرا کاداستر باعث سهل­ تر شدن کار شهروندان در زمینه­ های سرعت و سهولت دسترسی به اطلاعات ملک، مستندسازی اطلاعات اراضی در رابطه با شهروندان، استناد قانونی و دقیق در محاکمات جهت نیل به احقاق حقوق عامه، افزایش امنیت حقوقی مالکان و آسان‌سازی معاملات ارضی می­ شود.

 

لاریجانی در ادامه اظهار داشت: الکترونیکی شدن کار ثبت اسناد و املاک باعث سهولت در انجام کار شهروندان می شود و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور باتوجه به قدمتی که دارد لازم است که زودتر به فناوری­های نوین مجهز شود و استفاده از فضای مجازی باعث می شود که تعداد مراجعات غیرضروری به دفاتر کاهش پیدا کند.

 

نماینده مردم قم خاطرنشان کرد: مورد دیگری که درحوزه کاری شما وجود دارد،‌ مسئله زمین­ خواری و سوء استفاده­ هایی است که در این زمینه صورت می­ گیرد و ما شاهد این هستیم که به عنوان مثال در استان مازندران زمین­های کشاورزی تغییر ماهیت داده و به جای محصولات کشاورزی، ‌ویلا ساخته می­ شود که این امر موجب گسترش بی­ رویه شهرها و صدمه به کشاورزی می­ شود و ضروری است که با ارائه پیشنهادهای خود به مجلس، راههای جلوگیری از این زد­و­بندها بررسی شود.

 

در ابتدای این جلسه، احمد تویسرکانی معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نکاتی را درخصوص مسایل دفاتر اسناد رسمی در کشور از جمله لزوم توسعه ثبت رسمی تمام نقل و انتقالات به منظور جلوگیری از سوءاستفاده و صرف هزینه های زاید به دلیل عدم شفافیت در سیستم ثبتی، نظم بخشی به قوانین ثبتی و حقوقی، حذف کاغذ از سیستم ثبتی و خروج از سیستم سنتی یادآورشد.

 

همچنین رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در آغاز این دیدار، با اشاره به روز ششم دی که دویست و هشتاد و دومین روز سال است و یادآوری آیه 282 از سوره بقره که بلندترین آیه قرآن کریم نیز هست و به معاملات اختصاص دارد، اختصاص یک روز به نام سردفتر یا سند رسمی در تقویم رسمی کشور را جهت تبلیغ لزوم ثبت اسناد رسمی در کشور خواستارشد.

 

محمدرضا دشتی اردکانی در این دیدار با اشاره به «نقش و جایگاه سند­رسمی در نظم حقوقی» از رئیس قوه مقننه درخواست کرد تا با حمایت­های ایشان، فضای حقوقی کشور در عرصه تقنینی، به سمت توسعه «سند­رسمی» حرکت کند و ابراز امیدواری کرد تا با تدابیر اتخاذ شده ازسوی قوه قضائیه، فرهنگ سند رسمی هرچه بیشتر توسعه یابد تا همانگونه که مسئولین عالی قضائی نیز همگی پیش از این در سخنرانی­های مختلف و متعدد یادکرده­ اند، میزان دعاوی مطرح در محاکم دادگستری کاهش پیداکند.

 

وی از سند­ عادی به­ عنوان پاشنه­ آشیل دستگاه قضائی یاد کرد كه به روابط حقوقي اشخاص لطمه‌اي جدي زده و سال‌هاست منابع بیت­ المال را مصروف و امان دستگاه قضائی کشور را بريده است.

 

خاطرنشان می­ کند این دیدار به مناسبت ششم دی­ماه که دویست و هشتاد و دومین روز سال است و با الهام از آیه 282 سوره بقره به عنوان روزی برای بزرگداشت جایگاه «سند رسمی» از سوی کانون سردفتران و دفتریاران پیشنهادشده است، انجام شد.

انتهای پیام