کانون سردفتران و دفتریاران

چهارشنبه, 16 آذر 1401

مقاله

صفر تا صد فعالیت دفاتر خدمات الکترونیک قضایی
امروزه با توجه به اینکه با پدیده افزایش جمعیت و ترافیک شهری رو به رو هستیم دیگر رو‌ش‌های سنتی همچون گذشته نمی‌تواند راهکار مناسبی برای رفع نیازهای شهروندان باشد. ارائه خدمات قضایی به شهروندان از جمله خدماتی بود که شیوه سنتی دیگر پاسخگوی آن نبود و مشکلات متعددی را برای طرفین پرونده‌ها و دستگاه قضایی ایجاد می‌کرد.
آیا می توان ملک اجاره ای را دوباره اجاره داد؟
آیا می توان ملک اجاره ای را دوباره اجاره داد؟ ماده‌ ۴۷۴ قانون مدنی می‌گوید مستأجر می‌تواند آنچه را که اجاره کرده‌است، به فرد دیگری اجاره دهد و تنها چیزی که اختیار او را برای انجام این کار محدود می‌کند، خود قرارداد است!
واپس گرایی و نقش آن در تضعیف جایگاه اسناد رسمی(تاملی بر سخنان استاد سیدمحمود کاشانی)
همزمان با روز ششم دی ماه 1395 شمسی و به‌مناسبت روز دفاتر اسناد رسمی که در بزرگداشت زحمات عزیزانمان،زحمت کشان حوزه دفاتر اسناد رسمی(اعم از سردفتران، دفتریاران و کارکنان دفاتر اسناد رسمی) و همراهان گرانقدرمان در حوزه ثبت اسناد و املاک، در مازندران برگزار شد.
تعویض پلاک به تنهایی،به معنای انتقال مالکیت نیست
خودرويي منتقل مي‌شود، سندرسمي تنظيم نمي‌شود،خريدار و فروشنده با اطمينان بخشي مسئولان راهنمايي و رانندگي و با در دست داشتن برگ سبز خودرو، راهي كار و زندگي خود مي‌شوند. روزها بعد يا شايد ماه‌ها بعد كه مشكلاتي به واسطه ارث و تقسيم اموال براي ورثه پيش مي‌آيد،‌يا زماني كه تخلفي با پلاك خودروي مالك قبلي اتفاق مي‌افتد، مسئولان راهنمايي و رانندگي پاسخ افراد را نمي‌دهند و تنها دادگاه و قاضي و رفت و آمد و معطلي است كه پيش روي خريدار و فروشنده خودرو خودنمايي مي‌كند.
نقدوبررسی تفسیر شورای نگهبان از اصل ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی
مقدمه
با نگاهی به قانون ثبت اسناد و املاک جرم معامله معارض چیست؟
هر کس به موجب سند رسمی، نسبت به عین یا منفعت مالی، حقی به شخص یا اشخاص داد و بعد نسبت به همان عین یا منفعت به موجب سند رسمی، معامله یا تعهدی معارض با حق مزبور کرد، به حبس با اعمال شاقه از 3 تا 10 سال محکوم خواهد شد.
چهار یادداشت حقوقی
اسناد رسمي، اصالتا لازم‌الاجرا هستند*محمدرضا دشتي اردكاني، رئيس كانون سردفتران و دفترياران   بسياري از مردم تعريف دقيقي از سند رسمي ندارند و نمي‌داند چرا سند رسمي، سند برتر به شمار مي‌رود. دراين‌باره بايد گفت، اسناد تنظيمي وفق ماده 1287 قانون مدني، سند رسمي محسوب مي‌شود که اصل بر اعتبار آن‌هاست. رابطه بين «سند رسمي» و «سند معتبر» از حيث «اعتبار قانوني»،
  • درحال نمایش مورد 1 تا 7 از 7 مورد. (تعداد موارد در هر صفحه: 15 مورد)