کانون سردفتران و دفتریاران

شنبه, 08 بهمن 1401

گزارش - گفت و گو

گزارش
تنها راه نجات سند رسمی است
اهمیت و جایگاه اسناد رسمی در جامعه بر کسی پوشیده نیست. همواره در سال های گذشته افزایش اعتبار و ارزش اسناد رسمی در مقابل اسناد عادی در جامعه از سوی مسئولان مختلف در دستگاه قضایی کشور و بعضا مسئولان سایر نهادها مورد اشاره و تاکید واقع شده است. اما سوال اینجاست که چه دلایلی وجود دارد که علی رغم همه تاکیدها، هنوز اسناد عادی بر سر قراردادها و معاملات مردم سایه انداخته و این امر موجب شده حدود ۲۵ درصد از پرونده های قضایی به طور مستقیم یا غیر مستقیم ناشی از اسناد عادی باشد.در این گزارش به مرور تاکیدات مسئولان در بیان اهمیت جایگاه اسناد رسمی در جامعه می پردازیم و نظرات علی خندانی، رییس کانون سردفتران و دفتریاران درخصوص اعتبار بخشی به اسناد رسمی را پی می گیریم.
تفاوت سند رسمی با سند عادی چیست؟
از جهات مختلف سند رسمی با سند عادی تفاوت دارد. سند رسمی، قدرت اجرایی دارد در حالی که در اسناد عادی، اصل بر عدم قدرت اجرایی است؛ تاریخ سند رسمی، هم از لحاظ اصحاب دعوی و هم از نظر اشخاص ثالث، معتبر است در حالی که تاریخ سند عادی، برای اشخاص ثالث مؤثر نیست.
اجرای طرح کاداستر گامی مهم برای پیشگیری از وقوع زمین‌خواری
استان تهران بیشترین میزان نقشه کاداستر شهری تهیه شده در سال 96 را به خود اختصاص داده و این در حالی است که اجرای کامل طرح کاداستر که نتیجه آن شناسایی اراضی کشور است گام مهم برای پیشگیری از وقوع زمین‌خواری و مبارزه با زمین‌خواران به شمار می‌رود.
رئیس سابق اتحادیه جهانی سردفتران:ایران جزو پیشرفته ترین کشورهای جهان در حوزه سردفتری اسناد رسمی است
ژان پل دکور: به ندرت پیش می آید کشوری در حوزه سردفتری اسناد رسمی این قدر پیشرفت داشته باشد و اتحادیه جهانی سردفتران به عضویت کشوری قدرتمندی مانند ایران در این اتحادیه به شدت نیازمند است.
شیوه نامه بهره برداری از دفتر الکترونیک سردفتر اسناد رسمی
طی اطلاعیه ای از سوی رییس سازمان ثبت اسناد واملاک کشور شیوه نامه بهره برداری از دفتر الکترونیک سردفتر اسناد رسمی اعلام شد.دکتر احمد تویسرکانی معاون رییس قوه قضاییه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در اجرای مقررات ماده 7 قانون جامع حد نگار (کاداستر) کشور مصوب 1393/11/29 و مواد 5 و 11 آئین نامه اجرایی این قانون مصوب 1395/1/22 مبنی بر ایجاد دفاتر الکترونیک موضوع قانون ثبت اسناد و املاک و قانون دفاتر اسناد رسمی و با توجه به ایجاد زیر ساخت و نرم‌افزارهای مورد نیاز و فراهم شدن زمینه راه‌اندازی و بهره‌برداری از دفتر ثبت اسناد به صورت الکترونیک در کلیه دفاتر اسناد رسمی سراسر کشور، شیوه‌نامه بهره‌برداری از دفتر الکترونیک سردفتر را اعلام کرد.
خلع ید در حقوق ایران
 در نشست علمی تخصصی بررسی شدخلع ید در حقوق ایران  
اسنادتان را به صورت الکترونیکی ماندگار کنید
 اسنادتان را به صورت الکترونیکی ماندگار کنیددر دنیای پیشرفته امروز کار با اسناد کاغذی و نگهداری آنها یکی از روش های مقابله با گسترش دولت الکترونیک محسوب می شود.به گزارش گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حضور و فعالیت در دنیای الکترونیک و گسترش تجارت در این فضا مانند تمامی تجارت ها نیازمند ایجاد اعتماد و اطمینان جهت انتقال اطلاعات و اشتراک گذاری داده ها است و نبود ایمنی موجب آسیب دیدن اشخاص حقیقی و حقوقی در فضای مجازی می شود.
فروش مال غیر منقول بدون تنظیم سند رسمی
با نگاهی به مقررات قانون ثبت و بررسی نتایج اجرای آن, آشكار می شود كه اهداف وضع این مقررات, ایجاد نظم حقوقی در روابط مالی و معاملاتی اشخاص در حد امكان و رفع ابهام و دفع منشاء كشمكش و تنگ كردن هر چه بیشتر زمینه بروز دعاوی و مشاجرات و نیز فراهم ساختن شرایط اشراف و كنترل قوای حاكمه نسبت به اموال و معاملات و امكان تصمیم گیری و برنامه ریزیهای ضروری برای اداره كشور بوده است.
گفت و گو
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران خوزستان:سران دفاتر همکاران سه قوه هستند
خوزستان يكي از استان هاي با سابقه ثبتي بالا در طول يك قرن عمر ثبتي است كه بايد اين سابقه ثبتي را مديون سرمايه گذاري هاي بالا در بخش املاك كشور بدانیم. املاكي كه در شركت هاي دولتي و خصوصي از جمله شركت نفت و صنايع مادر نيشكر مستقر و حاكم است زمينه مناسب و مساعدي را براي سرمايه گذاري فراهم كرده است. در استان خوزستان 320 سردفتر اسناد رسمي، حدود 120 سردفتر ازدواج، حدود 24 دفتر طلاق و 21 اداره ثبت در استان خوزستان در حال انجام خدمات ثبتي به جامعه ثبتي استان خوزستان هستند.
رئیس جامعه گلستان:مراجعه مردم به دفاتر اسنادرسمی‌ از اوجب واجبات است
 چند سالي است كه مردم براي تنظيم قرارداد اجاره كمتر به مشاورين املاك مراجعه مي كنند و بيشتر در دفاتر اسنادرسمي قرارداد اجاره را تنظيم مي كنند؛ كه به نوعي علاوه بر سنت شكني بر قابليت هاي دفاتر اسنادرسمي نيز افزوده شده است. در اين زمينه با اميرحسين لياقي، رئيس جامعه استان گلستان گفت و گويي انجام شده كه در پي مي آيد:
اردشیر نصیریان،‌سردفتر بازنشسته:بازنشستگان آماده انتقال تجربیات خود به نسل جوان و همکاران هستند
او را پيش از اين در جلسات و دورهمي هاي سردفتران بازنشسته بارها ديده بودم. شمرده و با طمانينه سخن مي گويد.طوري كه فرصت پيدا مي كني تك تك كلماتش را در ذهن جاي دهي و به آن فكر كني. 50 سال سابقه دفترياري و سردفتري اسناد رسمي و حدود 22 سال عضويت در هيات مديره كانون سردفتران و دفترياران به قدري كوله باري از تجربه و دانش را به همراه دارد كه مشتاق شدم تا در گفت و گويي، حال اين روزهاي او را جويا شوم و با او به روزگار گذشته و مرور خاطرات بنشينم.اردشير نصيريان، سردفتر بازنشسته 39 تهران از حال و احوال اين روزهاي سردفتران بازنشسته مي گويد.
یکی از اقدامات ارزشمند سازمان ثبت، تشکیل کانون های استانی بود
رئيس كانون سردفتران و دفترياران استان يزد با بيان اين كه120 دفتر فعال در سال 1306 در اين استان تشكيل شده است، مي گويد: دفاتر اسناد رسمي اين استان در حال حاضر مشغول به فعاليت گواهی امضا و  تنظیم اسناد ارباب رجوع اعم از اسناد بیع قطعی، صلح، معاوضه، وکالت، تعهد و سایر عقود و ایقاعاتی است که در قانون مدنی و سایر قوانین پیش بینی شده و ارائه خدمات الکترونیکی ازجمله اسناد الکترونیکی و گواهی امضاي دیجیتال  و ارائه مشاوره به مردم در زمینه های مختلف حقوقی هستند.
کار، عبادت و میز کار، همانند سجاده عبادت است.
ميرصادق سعادتيان نامي آشنا براي بسياري از مديران ارشد كشور است. او بيش از پنج سال است كه با حكم دكتر احمد تويسركاني معاون قوه قضاييه و رييس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور، مدير كل ثبت اسناد و املاك پايتخت ايران اسلامي است. هر چند زخمهاي دفاع مقدس در تن او به يادگار مانده است، اما همچنان حسرت جاماندن از قافله دوستان شهيدش غم پنهان نگاه اوست. قضاوت منصفانه در مورد عملكرد او سبب مي گردد تا نام او را در زمره يكي از مديران موفق در نظام جمهوري اسلامي ايران قرار دهيم.
رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی اتاق بازرگانی: رتبه ۱۵۲ برای ایران در موضوع ثبت مالکیت
یکی از مسائل مهمی که باعث نظم بخشی در جامعه و بالا بردن ضریب امنیت روانی می‌شود تشویق مردم به استفاده از سندرسمی و اجتناب از انجام معاملات عادی است که هم بهداشت قضایی را به دنبال دارد و هم امنیت روانی جامعه را افزایش می‌دهد.
گزارش تصویری
نشست خبری رییس کانون سردفتران و دفتریاران-آذر 93
  • درحال نمایش مورد 1 تا 15 از 17 مورد. (تعداد موارد در هر صفحه: 15 مورد)